korrupció;Magyarország;Európa Tanács;GRECO-jelentés;

Képünk illusztráció

- Kiadták az Európa Tanács jelentését a korrupció elleni harcról, Magyarország elégtelenre vizsgázott

A 18 ajánlásból ötöt hajtottunk végre száz százalékosan.

Magyarország teljesítménye továbbra is globálisan elégtelen – állapítja meg a Korrupció Elleni Államok Csoportja (GRECO) legfrissebb jelentése, amely a parlamenti képviselőkhöz, a bírákhoz és az ügyészekhez kapcsolódó korrupció megelőzését szolgáló intézkedéseket értékeli. 

A páneurópai emberi jogi szervezet, az Európa Tanács jogi szakértőkből álló testülete 46 ország gyakorlatát vizsgálja abból a szempontból, hogy a törvényhozás tagjaira és az igazságszolgáltatás dolgozóira vonatkozó szabályok mennyire biztosítják e szervezetek átlátható működését.

Az értékelés 2015-ben kezdődött, amikor a GRECO e téren 18 ajánlást tett a magyarországi hatóságoknak. Egyebek között kérte, hogy az Országgyűlés vezessen be a lobbistákkal való kapcsolattartásra vonatkozó szabályokat, fogadjon el etikai és magatartási kódexet a képviselők számára, küszöbölje ki a lehetséges összeférhetetlenséget és biztosítsa a vagyonnyilatkozatok egységes formátumát. Szükségesnek tartotta emellett a legfőbb ügyész újraválasztására vonatkozó előírás mérlegelését is.

A GRECO hét éve folyamatosan értékeli ezeknek a javaslatoknak a végrehajtását, miközben újabb és újabb ajánlásokat tesz a korrupció megfékezésére a politikai élet és a közigazgatás egyéb területein.

A mostani jelentés konkrétumok említése nélkül jelzi, hogy 2021. végéig Magyarország a 18 ajánlásból ötöt hajtott végre száz százalékosan, ami miatt ismét csak a „globálisan elégtelen” kategóriába sorolható. Az egy évvel ezelőtti GRECO beszámoló ugyanilyen képet mutatott, azzal a különbséggel, hogy a szervezet akkor részletezte, hogy áll a javaslatok végrehajtása. A friss jelentés nyilvános része csak a statisztikát tartalmazza, teljes közzétételét a magyarországi szerveknek kell jóváhagyniuk. 

Megjátszott átláthatóság

A GRECO-jelentés is kifogásolja a hazai vagyonnyilatkozati rendszert, amely ma sem képes a politikusok, vezetők valódi anyagi helyzetének követésére. Noha a hibák, kiskapuk évek óta közismertek, nem változik a mostani, keveset érő nyilatkozati rendszer. Így újra a megszokott módon adták le nyilatkozatukat az áprilisban megválasztott képviselők a szerda esti határidőig. A bevallásokat a Telex vette górcső alá. Mint írták, Orbán Viktor kormányfő vagyoni helyzete nem változott. Miniszterelnöki és képviselői tiszteletdíján kívül más juttatást nem tüntetett fel nyilatkozatában, megtakarítás és hitele sincs. Kövér László házelnök félmillióval kevesebb megtakarításról tudott beszámolni, mint január végén, amikor 5 millió forintja volt a bankban, miközben 9 milliós adóssága van. A kormányba visszatérő, földek sokaságát birtokló Lázár János készpénzállománya a januári 14,5 millióról 18 millióra nőtt, miközben hitelintézetben továbbra is 8 milliót tart. Szijjártó Péter külügyminiszter összesen több mint 13 milliót tart a bankban, de szüleinek továbbra sem fizeti vissza a 30 milliós kölcsönt.

A kórházak csaknem negyedével, a szakrendelők ötödével kevesebb beteget láttak el idén, mint a pandémia előtt. A NEAK főigazgatója nem tudja, hogyan lehet megállítani az orvosok elvándorlását.