„Terrorellenes hadműveletbe” kezdett Törökország Észak-Szíriában, azzal a céllal, hogy Tal Rifaat és Manbídzs tartományokból kiűzze a Népi Védelmi Egységek (YPG) nevű kurd, Ankara által terroristának tartott milíciát, a régiót pedig hozzácsatolja a szír határ teljes hosszában 30 kilométer mélyen kialakítandó „biztonsági zónához.”
Erről Recep Tayyip Erdoğan török elnök beszélt a Hürriyet Daily News tudósítása szerint.
Új szakaszába lépünk azon döntésünknek, hogy létrehozunk egy 30 kilométeres mélységű biztonságos zónát. Megtisztítjuk Tal Rifaatot és Manbídzst a terroristáktól
- hangzott az elnök bejelentése.
A lap felidézi, hogy Törökország már négy korábbi hadműveletet hajtott végre Szíria északkeleti részén, először az Iszlám Állam terrorszervezet, majd az YPG ellen, amely a Kurd Munkáspárt (PKK) szíriai ágaként működik. Ankara heves tiltakozásai ellenére az Egyesült Államok és más nyugati országok 2015 óta partneri viszonyban állnak a Szíriai Demokratikus Erők (SDF) néven működő YPG-vel. Tal Rifaat és Manbídzs tartományok közül előbbi egyébként nagyrészt orosz, utóbbi amerikai katonai ellenőrzés alatt áll. A török elnök mindazonáltal már kilátásba is helyezte, hogy akcióik várhatóan más régiókra is kiterjednek majd.
Recep Tayyip Erdoğan egy sor európai országot név szerint bírált, amiért engedélyezték országukban a PKK tevékenységét. A török elnök arra figyelmeztette őket, hogy hagyjanak fel a terrort támogató politikával, mert „számunkra a terroristák támogatói nem különböznek azoktól a véreskezű terroristáktól, akik csecsemőket, gyermekeket nőket és civileket mészárolnak le”.
Mindezeknek a svéd és finn NATO-csatlakozási kísérletek fényében is jelentősége van, a török államfő megismételte, hogy Törökország nem változtat álláspontján mindaddig, amíg Svédország és Finnország nem tiltja be a szerinte terrorizmussal kapcsolatba hozható csoportok összes intézményét, és nem történik erről egy írásos megállapodás.
Egy miniszterelnök, aki nem is létezik
Recep Tayyip Erdoğan egyúttal azt is bejelentette, hogy Törökország felfüggeszti kétoldalú kapcsolatait Görögországgal, a szerinte provokatív és Törökországgal szembeni lázító politikája miatt, miután Kiriákosz Micotákisz görög kormányfő felszólította az amerikai kongresszusi képviselőket, hogy ne hagyják jóvá F-16-os repülőgépek eladását Törökországnak.
A görög kormányfő május 16-án tett egy washingtoni látogatást Joe Biden amerikai elnöknél, és beszélt erről, válaszul négy nappal később két török F-16-os sértette meg Görögország légterét és repült el mindössze öt kilométerre az északi görög nagyváros, Alexandrúpoli mellett. Recep Tayyip Erdoğan azóta mondta már, hogy Kiriákosz Micotákisz számára „nem is létezik” többé, Mevlüt Çavuşoğlu külügyminiszter pedig azzal fenyegetőzött, hogy az ankarai vezetés elkezdi vitatni Görögországhoz tartozó szigetek hovatartozását, ha nem „demilitarizálják” őket. Nem mellesleg – jegyzi meg a görög diaszpóra írt portál és hírügynökség a Greek Reporter – Törökország egyre több menekültet enged át, naponta több százan mehetnek gyalog vagy vághatnak neki az útnak csónakokkal az észak-görögországi prefektúra, Evrosz felé.