;

labdarúgás;UEFA;

- Mourinho történelmet írhat

Az olasz AS Roma és a holland Feyenoord labdarúgócsapata feszül egymásnak a harmadik számú európai kupasorozat szerdai döntőjében.

Az olasz AS Roma és a holland Feyenoord játssza az Európai Labdarúgó Szövetség (UEFA) által tavaly életre hívott Európai Konferencia-liga első fináléját, amelyet szerdán este (tv: M4 Sport, 21.00) Tiranában rendeznek.

A harmadik számú európai kupasorozatot azért hozta létre az UEFA, hogy az alacsonyabban rangsorolt országok klubcsapatainak is lehetőséget adjon a tavaszi szereplésre. A legjobb 16 között négy holland mellett két francia, egy-egy svájci, angol, olasz, görög, belga, dán, norvég, cseh, osztrák, szerb alakulat maradt állva, az elődöntőben viszont már nyugat-európai dominancia volt megfigyelhető, hiszen ott még a Leicester City és a Marseille szerepelt a Roma és a Feyenoord mellett.

Amellett, hogy a keleti kis csapatok számára nem sok babér termett, az is elmondható, hogy a Konferencia-liga gazdaságilag is súlytalan a többi sorozathoz képest. A két döntős ez idáig kevesebb mint 10 millió euró pénzdíjat gyűjtött össze, a győztes további 5, az ezüstérmes pedig 3 millióval gazdagszik majd. Ezzel szemben az a csapat, amely bejut a Bajnokok Ligája csoportkörébe, automatikusan több mint 15 milliót kap.

A két magasabban sorolt kupából, a BL-ből és az Európa-ligából is ki lehet esni a Konferencia-ligába, a két döntős alakulat viszont végig ebben a kupasorozatban szerepelt. A hollandok útja a koszovói Drittán, a svájci Luzernen, valamint a svéd Elfsborg gárdáján keresztül vezetett a csoportkörbe, a Romának kiemelt csapatként mindössze a török Trabzonsport kellett legyűrnie.

A Feyenoord 14, a Roma 13 ponttal nyerte csoportját, az olaszok viszont nem vették komolyan az összes meccsüket, a norvég Bodø/Glimt vendégeként 6-1-es zakóba szaladtak. Érdekesség, hogy a tiranai fináléra az AS Roma meghívta az a 166 szurkolóját, amely a helyszínen tekintette meg a norvégiai csúfos vereséget. A két csapat a negyeddöntőben is találkozott egymással, akkor a norvégok 2-1-re győztek odahaza, ám a visszavágót 4-0-ra a Roma nyerte.

José Mourinho első trófeáját nyerheti a római csapatattal, az 59 éves portugál ráadásul az első szakember lehet, aki mindhárom európai kupasorozatban diadalmaskodik. Mourinho a Bajnokok Ligáját kétszer, 2004-ben a Portóval, 2010-ben pedig az Internazionaléval, Európa-ligát - és a jogelőd UEFA Kupát - szintén két alkalommal, 2003-ban a Portóval, 2017-ben pedig a Manchester Uniteddel nyerte meg.

A rómaiak korábban sosem nyertek európai kupát, a Feyenoord viszont Mourinhóhoz hasonlóan korábban már diadalmaskodott a BL-ben, mégpedig 1970-ben, amikor a sorozatot még Bajnokcsapatok Európa Kupájának (BEK) hívták. A rotterdami csapat UEFA Kupát 1974-ben és 2002-ben nyert, így a tiranai fináléban azért is küzd majd, hogy az első együttes legyen, amely mindhárom kontinentális kupában a csúcsra ér.

A szerdai döntőre az olasz együttes győzelemmel készült, a Serie A zárófordulójának múlt pénteki mérkőzésén 3-0-ra nyert a Torino vendégeként. A Feyenoord ezzel szemben a holland bajnokság utolsó körében nem erőltette meg magát, otthon kapott ki 2-1-re a Twentétől, igaz, a rotterdami alakulat számára teljes mértékben tét nélküli volt az összecsapás, az már ugyanis korábban eldőlt, hogy az Eredivisiében bronzérmes lesz.

Az albán kormány munkaszüneti nappá nyilvánította a döntő napját, a fővárost sétáló zónává alakították, hogy „a legpéldásabb módon tudják megszervezni Albánia történetének egyik legnagyobb eseményét” – közölte Bledi Cuci belügyminiszter.

Tiranába közel 100 000 olasz és holland drukkert várnak annak ellenére, hogy a két klub mindössze négy-négyezer belépőt kapott a találkozóra. A szurkolóknak regisztrálniuk kellett, majd egy sorsolás döntött arról, kik jutottak jegyhez. A tiranai Air Albania Stadion 21 690 fős befogadóképességgel várja a finálét, a 2023-as döntőt pedig a még kisebb prágai Eden Arénában rendezik.

Amióta az Orbán-kormány stratégiai ágazattá minősítette a sportot, először fordult elő, hogy egy kiemelt sportszövetség nem kapja meg a rendezéséhez kötelezően előírt kormánygaranciát.