atom;pszichológia;orosz-ukrán háború;

- Moszkva látványos megfélemlítési akciókba kezdett

Általános döbbenetet keltett, hogy Oroszország csütörtök este António Guterres ENSZ-főtitkár látogatása közben vette célba Kijevet. 

Két nagy robbanás rázta meg a várost közvetlenül az ENSZ-főtitkár és Volodimir Zelenszkij elnök tárgyalása után. Uniós országok sora ítélte el pénteken a gátlástalan támadást, a Szabad Európa Rádió jelentette, hogy az adó producere, Vira Girics életét vesztette az orosz rakétatámadás során, holttestét pénteken fedezték fel a romok alatt.

Moszkva pénteken közölte: a főtitkár látogatása idején "nagy pontosságú" légicsapással megsemmisítette a kijevi Artem rakéta- és űrvállalatot. Ez volt az első bombázás az ukrán főváros ellen azóta, hogy április közepén az orosz haderő kivonult a térségből, háborús bűntettek sorát követve el Bucsában, Borogyankában és más településeken.

A nyugati országok egyetértenek abban, hogy nem hagyhatják, hogy Putyin és az orosz rezsim az ENSZ főtitkárával ilyen tiszteletlenül és veszélyes módon bánjon, mondta a Sky Newsnak nyilatkozva Mark Malloch-Brown. Az ENSZ korábbi főtitkár-helyettese elítélte a Kijev elleni orosz bombázást, hangsúlyozva, nem véletlen, hogy azt Antonio Guterres látogatása idején hajtották végre, ugyanis Putyin pszichológiai hadviselésbe kezdett.

A pénteki események Malloch-Brownt igazolták. Igor Konasenkov vezérőrnagy, az orosz védelmi minisztérium szóvivője hadijelentésben arról számolt be, hogy az orosz haditengerészet fekete-tengeri flottájának egyik tengeralattjárójáról indított Kalibr rakétákkal rombolták le az ukrán fegyveres erők 13 létesítményét az éjszaka folyamán. Kiemelte, többek között „harci személyzetével együtt” megsemmisítették Mikolajiv megyében azt a Tocska-U rakétakilövő rendszert, amellyel csütörtökön az ukránok állítólag csapást mértek az egyetlen, oroszok által teljesen elfoglalt ukrán nagyváros, Herszon lakónegyedeire.

Az orosz vezérőrnagy hatalmas ukrán vesztességlistát ismertetett. Szerinte Ukrajna a háború kezdete óta 142 repülőgépet, 111 helikoptert, 634 drónt, 278 légvédelmi rakétarendszert, 2638 harckocsit és egyéb páncélozott harcjárművet, 304 rakéta-sorozatvetőt, 1175 tüzérségi löveget és aknavetőt, valamint 2467 különleges katonai járművet veszítettek. A napról-napra emelkedő civil áldozatok számát nem ismertette, a kelet-ukrajnai offenzíva településeiről azonban tegnap is áldozatok sorát jelentették a helyi hatóságok. Mariupol polgármestere arról számolt be, hogy a hetek óta ostromgyűrűbe vont Azovsztal acélművek területén felállított ideiglenes kórház szerda esti bombázása 600 sérültet eredményezett. A város utolsó ukrán védőivel együtt itt rekedt civileket pénteken sem sikerült kimenekíteni.

Olekszij Aresztovics ukrán elnöki tanácsadó közölte: Ukrajna valóban komoly veszteségeket szenvedett el, de az oroszoké egyenesen „kolosszálisak”. Mint mondta, Oroszország naponta egy századnyi katonát veszít.

Ezek elfedését szolgálják az olyan látványelemek, mint a Kalibr rakéták bevetése az ENSZ főtitkár látogatása idején. A pszichológiai hadviselés része lehet a Moldova elleni fenyegetettség fokozása, az oroszbarát szakadár Transznisztria területén zajló provokációk sora. Az Európai Unió pénteken szolidaritását fejezte ki Moldova mellett. Josep Borell kül- és biztonságpolitikai főképviselő felszólította a felelős szereplőket, kerüljék el a helyzet további destabilizálását, akadályozzák meg a háború újabb országra átterjedését. 

A jelek szerint a színfalak mögött többen is zúgolódnak Ukrajna megszállása miatt.