Oroszország;Ukrajna;háború;Vlagyimir Putyin;

- Repedezik a látszólag Putyin mögött álló orosz elit egysége?

A jelek szerint a színfalak mögött többen is zúgolódnak Ukrajna megszállása miatt. 

Kezd megkopni az orosz elit hallgatása két hónappal azt követően, hogy Vlagyimir Putyin kiadta a parancsot Ukrajna lerohanására. Az orosz gazdasági élet legfontosabb szereplői közti törésvonalak egyre markánsabbá válnak és néhány milliárdos - különösen azok akik a jelenlegi elnök hatalomra kerülése előtt szerezték hatalmas vagyonukat, elkezdtek óvatosan beszélni - írja cikkében a The Washington Post.

A lap felidézi, hogy Oroszország leggazdagabb 37 vezetőjét a Kremlbe hívták órákkal azt követően, hogy megindult Ukrajna ellen az orosz haderő. A résztvevők közül sokan lehangoltak és döbbentek voltak. „Mindenki szörnyű hangulatban, összetörve ült ott. Soha nem láttam őket olyan megdöbbentnek, mint amilyenek akkor voltak” - fogalmazott egyikük. Előtte két órát vártak, hogy beszélhessenek az elnökkel, így a kényszerű várakozó alatt volt idejük csendben megvitatni a fejleményeket. Néhányan azt mondták, mindent elveszítettek. Ám amint megérkezett az elnök, senki sem mert kritikus hangot megütni. Kővé dermedt arccal hallgatták Putyint, amint mindenkit biztosított arról, Oroszország a globális piacok része marad - ezen ígéretét a nyugati szankciók sora hamarosan üressé tette. Elmondta azt is, nem volt más választása mint az úgynevezett „különleges katonai művelet” elindítása.

Az egyik milliárdos beszámolója szerint Putyin döntése Ukrajna lerohanásáról nem csak az elitet, hanem a magas rangú tisztviselőket és a biztonsági szolgálatok egyes tagjait is megdöbbentette. Mint mondta, az invázióról a közvetlen résztvevőkön kívül - Szergej Sojgu védelmi miniszter, a vezérkari főnök és az FSZB néhány tagja - senki sem tudott. Mindenki úgy számolt, hogy csak a luhanszki és donyecki megyékben lesz egy korlátozott katonai akció. 

Egy Smercs-rakéta maradványai Kijev közelében.

Emellett sok eshetőséggel számoltak - a nyugati szankciókra, a SWIFT-rendszerből való kizárásra - de ami most van, azzal nem. A helyzetet már nem csak a gazdagok, de még a hatóságok egyes tagjai is egyre nagyobb döbbenettel szemlélik. 

„Mindannyian normális életet akarnak élni. Otthonuk van, gyerekeik, unokáik. Nincs szükségük háborúra, jó életet akarnak élni, azt akarják, hogy elutazhassanak a legszebb helyekre, és gyerekeiknek mindenük meglegyen”

- magyarázta az informátor. 

Holtpontra került a korábban sikerként beállított együttműködés.