Vlagyimir Putyin;energiahordozók;rubel;orosz-ukrán háború;

Vlagyimir Putyin olaj- és gázügyben is felkészül a háborús szankciókra

- Vlagyimir Putyin szerint az orosz olaj és gáz kifizetésében fennakadások vannak, ő át is akarja állítani az exportot

Az orosz elnök azt állítja, hogy az országával szemben „legbarátságtalanabb” államok bankjai késleltetik az átutalásokat.

Az orosz energiahordozók exportjáért történő fizetésben fennakadások vannak – jelentette ki Vlagyimir Putyin orosz elnök az olaj- és gázipar helyzetéről tartott csütörtöki online kormányzati tanácskozáson. Azt mondta, „a legbarátságtalanabb országok” bankjai késleltetik a kifizetések átutalását. Közölte, a legfontosabb feladatnak tartja, hogy valutapiacukat felkészítsék az átállásra, hogy bármilyen külföldi valuta a szükséges mértékben szabadon átváltható legyen orosz rubelre.

Ezt az szerinte „a megbízhatatlan, kompromittált valuták és joghatóságok elutasítása”, „eurótól és a dollártól történő eltávolodás”, érdekében teszik, s ezért az orosz kormányszervek közös munkacsoportot hoznak létre az energiaexport elszámolásával kapcsolatban. Putyin március 31-én rendelte el a rubelelszámolásra történő áttérést az Oroszországgal szemben „barátságtalan” országokkal folytatott földgázkereskedelemben.

A csütörtöki tanácskozáson az elnök azt hangoztatta, hogy z orosz hatóságoknak, valamint a kőolaj- és gázipari vállalatoknak közösen kell megtervezniük az export-infrastruktúra bővítését az Afrikába, Latin-Amerikába és az ázsiai-csendes-óceáni térségbe történő szállítások érdekében.

Vlagyimir Putyin új nyugat- és kelet-szibériai kőolaj- és gázvezetékek valamint a sarkvidéki és távol-keleti orosz kikötők olajátrakodási kapacitásának kiépítését szorgalmazta. Hangsúlyozta az északi-tengeri útvonal fontosságát, és elrendelte az orosz energiastratégia tervezési horizontjának 2050-ig történő kiterjesztését. Arra is utasítást adott, hogy a gáz- és petrolkémiai iparban az év végéig a külföldi szabványosítási és tanúsítási rendszerekről az oroszra térjenek át.

A Kreml korábban azokat az államokat nyilvánította barátságtalannak, amelyek büntetőintézkedésekkel sújtották Oroszországot az Ukrajna ellen indított háború miatt. Köztük van, az Egyesült Államok, Kanada és Magyarországot beleértve az Európai Unió 27 tagországa is.

Futja.