Újra elítélő hangon nyilatkozott Németország és Magyarország szerepéről az Ukrajnát lerohanó Oroszország elleni fellépésben Volodimir Zeléenszkij.
Az ukrán elnök a BBC-nek adott interjút, amelyben kapott egy kérdést arról, hogy miközben az Európai Unió naponta egymilliárd dollárt utal át Oroszországnak a gázért és az olajért, Ukrajna összesen kapott egymilliárd dollárnak megfelelő támogatást a 27 tagországot tömörítő szervezettől. Erre a felvetésre válaszolta, „nem is érti, hogyan csinálhat valaki pénzt a vérből is”, de sajnálatos módon éppen ez az, amit néhány európai ország művel,
Például, és most szeretnék őszinte lenni, az egyik kulcsjelentőségű kérdésről, az (Oroszország elleni) olajembargóról tudjuk, hogy Németország és Magyarország akadályozza meg
– fogalmazott. Hozzáfűzte, együtt kell beszélni a két országgal, hogyan lehetséges máshogyan viszonyulni ehhez a kérdéshez az Európai Unióban.
Az EU egymilliárd euróért adott fegyvert az Ukrajnának, de közben 35 milliárdot utalt át az oroszoknak a gázért-olajért csak a háború kezdete ótaKorábban a berlini és a budapesti vezetés is egyértelműen jelezte, hogy nem támogatja az orosz energiahordozókat sújtó importtilalom bevezetését. Magyarország ragaszkodik a magyar szükséglet 85, illetve 60 százalékát jelentő orosz gázhoz és olajhoz, olyannyira, hogy Orbán Viktor még azt sem cáfolta, amit a Népszava írt meg először, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök állításával szemben Magyarország gyakorlatilag teljes piaci árat fizet az orosz gázért. Vlagyimir Putyin február 1-én a magyar kormányfővel az oldalán hazudta, hogy a magyaroknak a piaci ár egyötödéért adják a gázt.
Vlagyimir Putyin simán hazudott a magyar gázárrólAmi Volodimir Zelenszkijt illeti, ő a BBC-nek arról is beszélt, hogy érkezik ugyan segítség a megszálló orosz katonai egységek elleni harchoz, de a fegyverszállítmányok nem futnak be elég gyors ahhoz, hogy megállítsák az orosz támadást. – A kulcsszó a most – mondta.
De megkérdezték tőle azt is, hogy az általa vezetett kijevi kormányzat miért intette nyugalomra az ukránokat a háború kitörése, vagyis február 24. előtti napokban, amire úgy válaszolt, hogy a háttérben dolgoztak fegyverszállítási és más utánpótlási üzleteken, ezen túl pedig azt sem akarták, hogy pánik törjön ki, az emberek megrohanják a bankokat, ami destabilizálta volna Ukrajna gazdaságát.
– Ez volt az, amit Oroszország – és nem csak Oroszország – akart, csak mi nem hagytuk. De az is biztos, hogy nem számítottunk az invázióra akkor, amikor elindították – ismerte el az ukrán elnök.
Az egyik EU-tagország miniszterelnöke bizonyítékokat követelt Volodimir Zelenszkijtől, hogy nem megrendezett jelenet volt a bucsai tömegmészárlás