támogatás;élelmiszerhiány;világbank;élelmiszerár;

- Célzott támogatásokkal törnék le az élelmiszerársokkot

Négy javaslatot tett a Világbank a kormányoknak az elemelkedő élelmiszerárak romboló hatásainak kivédésére.

Az elmúlt hónapokban világszerte jelentősen emelkedettek az élelmiszerárak, de a nagy drágulás Oroszország ukrajnai háborúja után indult meg, ugyanis a két ország jelentős, gabona, búza és étolajtermelő globális szinten is. A következő hónapokban a szállítási nehézségek miatt komoly műtrágya-ellátási zavarok is jöhetnek, amely a Világbank előrejelzése szerint tovább növelheti az élelmiszerpiaci válságot. Ennek kivédésre négy javaslatot tett nemzetközi szervezet.

Az élelmiszer-piacnak ez első mélyütést a koronavírus-válság vitte be, s ezt súlyosbította az ukrajnai háború, ám ennek ellenére nincs ok a pánikra – írta Mari Elka Pangestu, a Világbank fejlesztési partnerségi ügyvezető igazgatója. A nemzetközi szervezet honlapján megjelent tanulmányban az igazgató megjegyzi, jelenleg a rizs, a búza és a kukorica – a három legfontosabb élelmiszeripari alapanyagból - a globális készletek történelmi csúcsok közelében vannak. Vagyis közvetlen ellátási zavaroktól nem kell tartani, ha a nemzeti kormányok és a a nemzetközi szervezetek megteszik a szükséges intézkedéseket – vélekedett.

A szakértő szerint nem szabad a kormányoknak elkövetniük a 2007-2008 élelmiszerpiaci válság hibáit, amikor az aszályos időszakra hivatkozva exportkorlátozásokkal védekeztek, ezzel még feljebb hajtva a világpiaci árakat. Ennek érdekében elsőként azt javasolja a Világbank, hogy a kormányok és nemzetközi szervezetek világszinten tartsák fenn az élelmiszerek szabadkereskedelmét. Második feladatként azt javasolják a kormányoknak, hogy támogassák a szegénységgel veszélyezettet háztartásokat és fogyasztókat a szociális biztonsági rendszereiken keresztül, ugyanis nemcsak az élelmiszerek elérhetősége, hanem megfizethetősége is aggodalomra ad okot az alacsony és közepes jövedelmű országokban, ahol az emberek jövedelmüknek nagyobb hányadát költik élelmiszerekre, mint a fejlett világban.

Elégtelen a magyar agrárium fejlődéseA magyar agrárgazdaság belső problémái már rendszerváltás előtt, az 1980-as években megjelentek, de az ágazat teljesítményének meredek visszaesése csak a rendszerváltás után kezdődött. A globális agrártermelés az elmúlt 30 évben folyamatosan emelkedett, míg a magyar agrártermék-előállítás a rendszerváltást követő négy évben drasztikusan visszaesett, és erről a szintről azóta sem tud érdemben elmozdulni. Hazánk tehát az elmúlt évtizedekben jelentős pozícióvesztést szenvedett el a világ élelmiszertermelésében, részesedése mintegy felére csökkent – olvasható az OTP agrárgazdasági elemzésében. Az elemzésből az is kiderül, hogy 2018-20 között Lengyelországban a mezőgazdasági kibocsátás csaknem kétszer olyan gyorsan növekedett, mint hazánkban, tehát a lengyel gazdák nagyobb hatékonysággal használták ki az uniós tagság előnyeit, mint magyar társaik. A vizsgált országok közül Hollandia a termelésintenzitás, a termelés és exporthatékonyság tekintetében is óriási előnyben van, Magyarország pedig jelentősen elmarad Ausztriától és Lengyelországtól is.

Vagyis a Világbank még véletlenül sem olyan célzott támogatásokat javasol, mint az itthon  néhány élelmiszerre bevezetett árstop, ami ráadásul időleges és az árstop terheit ugyanazok viselik, mint akikért meghozták az intézkedést. A magyar kormány eddig semmilyen célzott támogatást nem adott a rászorulóknak. Nagy kérdés, hogy a költségvetési kiigazítások közepette lesz-e egyáltalán mozgástere a kormánynak célzott támogatások bevezetésre.

A Világbank szakértője szerint nemcsak a rászorulók, hanem a gazdálkodók támogatása is elengedhetetlen, annak érdekében, hogy nem kerüljön veszélybe a jövő évi termés. Ugyanis, bár a tavalyi készletek megfelelőek a világpiacon, ám a termelési költségek növekedése miatt veszélybe kerülhet a következő szezon termése, különösen a növekvő műtrágyaárakat látva. A Világbank felmérése szerint a leggyakrabban alkalmazott foszfát alapú műtrágyák ára egy év alatt 40-50 százalékkal emelkedett. A negyedik intézkedési csomagként a hosszú távú fenntarthatóságot említi az Világbank szakértője, ennek részeként olyan kutatások támogatását javasolja, amelyek a bioműtrágyák fejlesztésére irányul. A világ élelmiszertermelését úgy kell átalakítani , hogy ellenállóbb legyen a gazdasági és éghajlatváltozási kihívásokkal szemben – így lehet ugyanis megelőzni az ársokkokat. Ehhez a közpénzek, támogatások pontosabb célzására, magánforrások mozgósítására van szükség – mondta a Mari Elka Pangestu.

Az orosz elnök február eleji állításával szemben, miszerint Magyarország a tőzsdei tarifa ötödéért kapta volna az orosz fűtőanyagot, a valóság, hogy a két érték lényegében megegyezett.