Gogol;

- Csobbanós mulatós

Miskolcon A revizor nevettetően szembesít azzal, hogy mi is zajlik körülöttünk. Kacagunk azon, hogy a morális mélyrepülés milyen szintre képes süllyedni.

A színpadon sok a vadászati trófea, a szereplők is a zöld különböző árnyalatait hordják. (Díszlet: Cziegler Balázs, jelmez: Pilinyi Márta). Mindenki hasonul a másikhoz. Direktnek tűnik a párhuzam a mai magyar valósággal, de aztán ahogy bomlik ki a történet, úgy válik egyre tágabbá, egyetemesebbé a morális csőd, amibe szép lassan, de biztosan belesodródtunk. Gogol A revizor című darabját 1836 tavaszán mutatták be, de semmit sem vesztett az aktualitásából, sőt! Fájón ismerősek a reflexek, ahogy a hatalomhoz viszonyulunk, ahogy megkötjük az ócska kis kompromisszumainkat és aztán azon szurkolunk, hogy ússzuk meg az egészet. És aztán egyszer csak betoppan a revizor.

Ezt a darabot akkor érdemes elővenni, ha egy társulatban jól kioszthatóak a szerepek. Hiszen nagyon fontosak a karakterfigurák is, mert a kisváros elitje a polgármestertől a rendőrig teljes egészében érintett a buliban. Igen a buliban, vagyis a vég nélküli összefonódásban. Ha már buli, a Béres Attila által rendezett miskolci előadás erre zeneileg is rájátszik. Először csak egy-egy dalt énekelnek el az átdíszítések alatt. Aztán A most kezdődik a tánctól hamar eljutunk a mulatós zene topslágeréig. A jakuzzis lemeztelenedő összejövetelen pedig már mindenki vadul énekli, hogy „Mert a nézését, meg a járását” (Zene Rusznyák Gábor). Az előadás erénye, hogy nem áll meg félúton, a szélsőséges helyzeteket is megmutatja. Az egészben az a zavarba ejtő, hogy rendkívül pontos mai látlelet rajzolódik ki egy kisváros eltitkolt hatalmi összefonódásairól.

A polgármester szerepében Görög László a hallgatásaival, illetve az elhallgatásaival is sokatmondó. Az ő polgármestere úgy bűnöző, hogy inkább szánjuk, mint megvetjük őt ezért. Simon Zoltán Hlesztakovja, akiről azt hiszik, hogy a revizor, él a tálcán kínált lehetőséggel. Mai fiatalember, aki egy szerencsés helyzetben eljátssza azt, amit az életben eddig nem sikerült megvalósítania. Sőt nem csak eljátssza, hanem ki is használja, amennyire csak lehet. Szegedi Dezső Oszipja szolgaként szintén belecsöppen a jóba. El is rakja majd jobb napokra, amit hirtelen felhalmozott. Egymásra licitálva nagyszerű a polgármester feleségeként Varga Andrea és a polgármester lányaként Rudolf Szonja. Mindketten elszabadulnak és teret adnak a vágyaiknak. Hosszú ideig elfojtásban éltek, úgy érzik ideje ezen változtatni. Élvezetes a többi karakter is, a kórházigazgatóként Seres Ildikó, járásbíróként Gáspár Tibor, postaigazgatóként Kokics Péter, tanfelügyelőként Feczesin Kristóf, rendőrfőnökként Salat Lehel. Ebben a változatban (dramaturg: Ari-Nagy Barbara) a magánéletben is párt alkot a két városi képviselő Bobcsinszkij (Bodoky Márk) és Dobcsinszkij (Farkas Sándor).

A miskolci előadás végén a színházba érkezik meg végül az igazi revizor. A színészek ránk vetik tekintetüket, mi is gyanússá válunk. Nem kell messze menni. Köztünk lehetnek a feljelentők.

Infó:

Gogol: A revizor

Miskolci Nemzeti Színház

Rendező: Béres Attila    

Meglepő módon első ízben szentelnek exkluzív kiállítást a holland festő változatos, kísérletező jellegű portréinak.