Fidesz;Budapest;ellenzék;választás 2022;

Életkép a Római-parton. Az ellenzék szerint az elmúlt évek
városszerte a Fidesz ingatlanspekulánsainak visszaszorításáról szóltak

- Előre lemondott a győzelemről, nagyágyúk helyett rémmeséket indít a Fidesz Budapesten

A fővárost az elemzők már odaadták az ellenzéknek, a Fidesz nem is indítja igazi erős embereit, inkább „ügyeket” kreál. A budai oldalon is, ahogy a főváros egészében, ellenzéki győzelmeket várnak, kérdés, hogy a hatpárti összefogás jelöltjei tudnak-e élni a régóta várt lehetőséggel. A választás előtti sorozatunk újabb részében a budai oldal több egyéni választókerületét mutatjuk be.

Harminchat médium ellen rendelt el nyomozást a bíróság a feljelentésem nyomán – büszkélkedett Szabó Tímea a nőnap előestéjén. Az ellenzéki összefogás III. kerületi jelöltje, aki jelenleg is országgyűlési képviselője Budapest 10-es számú egyéni választókerületének, azután tett feljelentést, hogy a Városháza el(nem)adásáról szóló egyik Anonymus-videóban az hangzott el, hogy ő Kabul rózsája, aki Afganisztán mellett New Yorkban is a CIA-nak dolgozott, amit azután valamennyi kormánypárti orgánum megismételt.

Az ügy később feltűnt egy Óbuda-szerte terjesztett Fidesz kampányanyagban is, ami minden ízében az ellenzéki Nyomtass te is! című kiadványra hajazott. A kampányanyagban egyébként előkerült egy másik fővárosi Fidesz-mantra is, miszerint a III. kerület ellenzéki polgármestere, Kiss László, Szabó Tímeával és a fővárossal együtt árusítják ki befektetőknek a Mocsárosdűlő természetvédelmi területét, hogy oda lakóparkokat építsenek. (A főváros éppen most minősítette át a terület nagy részét be nem építhetővé.) „A zöldterületeket nem lebetonozni, hanem növelni kell” – jelentette ki Szabó Tímea, és mindenkit emlékeztetett arra, hogy az elmúlt évek épp a Fidesz ingatlanspekulánsainak visszaszorításától szóltak. Példaként a Római-partot és a Hajógyári-szigetet említette.

A kormánypárti támadás korántsem vaktában kilőtt nyílvessző volt, Szabó ugyanis Kiss Lászlót követte a kerület országgyűlési képviselőjeként, míg Kiss Bús Balázst váltotta Óbuda-Békásmegyer polgármesteri székében. Bús pedig az elvesztett önkormányzati választás után most Szabó Tímea kihívójaként került elő újra. Hármójuk párharca nem új keletű, hiszen Kiss László kerületi önkormányzati képviselő volt az előző ciklusban, Szabó Tímea pedig országgyűlési képviselőként támadta az óbudai kormánypárti polgármesterként működő Bús Balázst, aki egyébként a kerületiek hálátlanságaként élte meg önkormányzati választási vereségét, miközben most éppen kerületi ismertségére alapozva vágna vissza.

Szabó Tímea felvette a kesztyűt és január végén arról kérdezte a belügyminisztert, hogy Bús miként lehetett egy évig egyszerre önkormányzati képviselő Óbudán és alelnök a Nemzeti Kulturális Alapnál, holott ez összeférhetetlen. Bús – miután kiderült a dolog – gyorsan lemondott mandátumáról. A rossz nyelvek szerint azért, mert az csak 5,6 milliót hozott egy év alatt, míg az alelnökség havi 1,6 milliót. Bús azzal replikázott, hogy Szabó úgy veszi fel a képviselői fizetését, hogy az elmúlt négy évben csak négy napot dolgozott az óbudaiakért, lévén csak négyszer szólalt fel Óbuda érdekében a Parlamentben. A kormánypárti politikus azt nem számolta bele a képviselői munkába, amikor ellenlábasa szót emelt Demeter Szilárd óbudai térfoglalása ellen, kiállt a Hajógyári-sziget árvízvédelem címén tervezett tömeges fakivágása ellen, vagy tiltakozott a két kerületi szakrendelő felújítására megítélt kormánytámogatás megkurtítása miatt. Az ugyanakkor igaz, hogy Szabó Tímea országos ügyekben a legharciasabb a Parlamentben.

Szabó a kerületi előválasztáson egyedüli indulóként nyert. A Demokratikus Koalíció két helyi politikusa szerint akadt volna más induló is, ha hagyják. Végül kiléptek a pártból és egyikük, Rózsa László Péter a részben általa gründolt Valódi Demokrata Párt színeiben lett az áprilisi voksoláson Szabó Tímea egyik ellenfele. A választókerületben rajtuk kívül a Mi Hazánk, a Gattyán -féle Megoldás Mozgalom, a Gödény által kreált Normális Élet Pártja, valamint a Kétfarkú Kutya Párt jelöltje is rajthoz áll. De a harc Bús és Szabó között dől el. Az ellenzéki jelöltet messze esélyesebbnek tarják a politikai elemzők.

A fent nevezett pártok – a „valódi demokraták” kivételével – a szomszédban, a javarészt a II. kerület nagyobb részét, de a III. kerület konzervatívabbnak tartott hegyvidékét is magába foglaló Budapest 4-es számú választókerületében is állítottak jelöltet. A Fidesz – csakúgy, mint Budapest más körzeteiben – itt se indítja régi erős emberét. A választókerületet 2014 óta Varga Mihály pénzügyminiszter képviseli, 2018-ban meggyőző fölénnyel nyert a DK-s Niedermüller Péter előtt. (Akkor itt indult Ungár Péter is az LMP színeiben.)

Varga helyett most Gór Csabát, II. kerületi önkormányzat képviselőjét indítja Fidesz. Gór neve ritkán tűnik fel, de ha mégis, akkor mindjárt a körszálló homlokzatán – „Advent Budáért Dr. Gór Csabával" – állítólag egy jótékonysági akció részeként. Ezenfelül túl sok aktivitást nem mutat. Legutóbb egy kampányfilmecskében Tarlós István korábbi főpolgármesterrel együtt örült a felújított Csillaghegyi Strandnak, amihez egyébként az égvilágon semmi köze nincs. Bár Tarlós idejében a Fővárosi Vízművek Zrt. igazgatósági tagja volt, de szorítottak neki helyet a Millenáris Széllkapu Kft. felügyelő bizottságában is.

Ellenzéki vetélytársa Tordai Bence, a Párbeszéd országgyűlési képviselője és frakcióvezető-helyettese, akinek nevéhez több provokatív akció is kötődik, mint például a „Viktor, én is magyar vagyok, de nem fideszes!” feliratú molinó kifeszítése a Lánchídra, Orbán Viktor miniszterelnöki dolgozószoba-ajtajának „feliratozása”, vagy a parlamenti közjátékok mobilos közvetítése. A múlt heti háborúellenes tüntetésen Putyin leghűségesebb pincsikutyájának nevezte Orbánt. Az inkább nagypolitikai szerepvállalásáról, mintsem helyi cselekedeteiről ismert politikus győzelmére számítanak.

Harc a régi motorossalEgy évvel ezelőtt a XXII. kerületi, Budapest 18-as egyéni választókörzetében ellenzéki jelöltként induló, szintén momentumos Tóth Endre (Orosz Annával közösen) jachtparkolót festett a Külügyminisztérium elé, Szijjártó Péter oligarchákkal való luxusjachtozása elleni tiltakozásul. A 2017 óta politizáló közgazdász-szociológus 2018 telén aktív szerepet vállalt a rabszolgatörvény elleni tüntetéseken, majd a 2019-es önkormányzati választásokon sikeresen szerzett mandátumot Budafokon, ahol az oktatási bizottság elnöke. Az előválasztáson a régi motoros egykori újbudai polgármestert, a választókerület jelenlegi szocialista országgyűlési képviselőjét, Molnár Gyulát utasította maga mögé, így rá vár a Fidesz-KDNP jelöltjének, Németh Zsoltnak a legyőzése is az áprilisi voksoláson. A Fidesz alapító tagja a rendszerváltás óta tagja az Országgyűlésnek. A 2014 óta az Országgyűlés külügyi bizottságát vezető kormánypárti politikus az orosz-ukrán háború 12. napján arról posztolt képet közösségi oldalán, ahogy bedobja a korongot a magyar-székely hoki rangadón.

A választási barométer ellenzéki győzelmet jósol a XI. kerületet lefedő, Budapest 2-es egyéni választókerületben is. Itt a kormánypárt a budapesti sormintától eltérően újraindítja 2018-ban diadalmaskodó politikusát, Simicskó Istvánt, aki akkor a DK-s Gy. Németh Erzsébetet verte meg kis különbséggel. (Gy. Németh most nem indul egyéniben, az ellenzéki közös pártlistán viszont megkapta a befutónak számító 14. helyet.) Simicskó 2015 és 2018 között honvédelmi miniszter volt, jelenleg a KNDP frakcióvezetője. Ő volt az egyetlen országgyűlési képviselő, aki 2003-ban az uniós csatlakozásról szóló népszavazás után nemmel szavazott a Medgyessy-kormányt a csatlakozási szerződés aláírására felhatalmazó határozatra. Tavaly azzal lopta be magát a hírekbe, hogy a fővárosi kormányhivatal vezetőjével, Sára Botonddal (aki a VIII. kerületben indul) együtt szállították ki a Covid-19 elleni oltóanyagokat egy budapesti idősotthonba. Az ukrán-orosz háború hetedik napján pedig azt boncolgatta a Hír TV-ben, hogy mindenkinek megvan a maga igaza, az oroszoknak is. Simicskó a kampányidőszak kezdete óta igen aktív, részt vesz minden kerületi iskolai rendezvényen, és ahol csak lehet, buzgón vagdossa az avatószalagokat.

Kihívója Orosz Anna, Újbuda jelenlegi momentumos alpolgármestere, aki a párt csúfos előválasztási szereplése után átvette a stafétabotot Fekete-Győr Andrástól. Meggyőző előválasztási győzelmét - 70 százalékkal verte Gy. Németh Erzsébetet - az elemzők az erős utcai jelenléttel magyarázták. Orosz akkor úgy fogalmazott: lózungokkal nincs esély a győzelemre. Éppen ezért kiáll a kerületben nagy ellenállást kiváltó Déli körvasút ellen és felemeli a szavát a Budai Arborétum és az alapítványi tulajdonba utalt Kertészeti Egyetem ingatlanjainak magánbefektetői bekebelezése ellen.

Párharcok Budán

Kormánypárti - Ellenzéki

10-es választókerület (III. kerület)

Bús Balázs - Szabó Tímea

4-es választókerület (II. kerület)

Gór Csaba - Tordai Bence

2-es választókerület (XI. kerület)

Simicskó István - Orosz Anna

18-as választókerület (XXII. kerület)

Németh Zsolt - Tóth Endre

Az Egységben Magyarországért legalább 50 százalékos pedagógusbér-emelést ígér négy év alatt.