Ezekben a pillanatokban is országszerte vizsgáznak jelesre a pedagógusok és a diákok bátorságból és elhivatottságból – jellemezte a szerdán kezdődött határozatlan idejű pedagógussztrájkot és a tanárokért szervezett diáktüntetéseket Kanász-Nagy Máté, az LMP társelnöke az Egységben Magyarországért sajtótájékoztatóján. Az ellenzéki politikus szerint a résztvevők közös sztrájkkal jelzik, hogy elegük lett az állandó megaláztatásból.
Mint mondta, hiába hívták fel a figyelmet tanárok ezrei még januárban az oktatásban uralkodó egyre méltatlanabb körülményekre, a kormány egy másodpercig sem volt hajlandó komolyan venni s követeléseiket.
„Orbánék szívtelen és gonosz kormánya 2014 óta nem hajlandó emelni a pedagógusbérek »vetítési alapját«, és ennek az eredménye, hogy ma egy román tanár is 50 ezer forinttal keres többet egy magyar pedagógusnál”
– érzékeltette a helyzetet.
Az ellenzéki politikus hozzátette, hogy ezen a téren az OECD-országok között Magyarország áll a második legrosszabb helyen, és ha pedagógusbéreket 15 pályán eltöltött év után hasonlítjuk össze, akkor is a „hátsó traktusban” foglalunk helyet. Kiemelte:
„Egy kezdő pedagógus bére nem haladja meg a szakmunkás minimálbért, vagyis a nettó 173 ezerforintot sem. Alulfizetett, kizsigerelt és megalázott, oktatási szabadságuktól megfosztott tanárok teljesítenek szolgálatot a magyar óvodákban és iskolákban, szinte lehetetlen feladatra vállalkozva, hogy versenyképes tudást adjanak át a magyar gyerekeknek.”
Az ellenzék szerint felháborító, hogy Orbánék nem hajlandók teljesíteni a követeléseket, meg sem hallgatják, szóba sem akarnak állni a pedagógusokkal, akiknek kezében gyermekeink jövője, Magyarország sorsa van.
Kanász-Nagy Máté szerint az Orbán-kormány 12 éves „eredménye”, hogy szociális válságba taszították a pedagógustársadalmat, A szakértők becslése szerint a következő öt évben húszezernél is többen hagyják el a pályát, az összeomlás szélére került a magyar oktatás, és erre hívják fel a figyelmet tanárok diákok.
Arató Gergely, a DK frakcióvezető-helyettese szerint a szerdai pedagógussztrájk és a kormány semmittevése bizonyítja, hogy a tanárok és az iskolák sorsa függ az április 3-i kormányváltástól. Aláhúzta, hogy eddig „elvették az őket megillető fizetésemelést, a tanári szabadságukat, autonómiájukat, és most el akarják venni alapvető jogukat, a sztrájkjogot is, „megfélemlítéssel, politikai üzengetéssel, fenyegetéssel és fizetésmegvonással”.
Mint a DK-s politikus fogalmazott, „Orbán nem hajlandó” meghallgatni a pedagógusokat, és „nem érdeklik őt a gyerekek sem”.
„Az ellenzék szolidaritást vállal a pedagógusokkal, akiket 12 év alatt anyagilag és erkölcsileg is megaláztak, a megélhetési válság szélére taszítottak. Üzenjük: tartsanak ki az április 3-i kormányváltásig. Azután négy év alatt legalább 50 százalékkal emeljük a béreiket.”
Arató Gergely szerint erre azért van szükség, hogy megállítsák a pedagógusok elvándorlását és a pályára vonzzák a tehetséges fiatalokat. Hozzáfűzte, hogy kormányváltás esetén visszaadják a tanárok erkölcsi megbecsülését, szakmai szabadságukat, a tankönyvválasztás szabadságát, és az oktatási intézményeket is visszaadják a helyi közösségeknek.
Elegük van, elkezdik a sztrájkot a pedagógusokTanársztrájk: fenyegetik a szülőket és a pedagógusokat is