Dél-Amerikában rövid távon Venezuela szenvedi meg legjobban a Moszkva ellen bevezetett nemzetközi büntetőintézkedéseket, ugyanis az orosz bankrendszert használta az ellene hozott amerikai büntetőintézkedések kijátszására. A Venezuela elleni, többek között a caracasi központi bankot sújtó amerikai szankciók miatt több állami vállalat és intézmény, például a PDVSA olajvállalat, 2019-ben áttette európai fióktelepét Lisszabonból Moszkvába, s azóta a venezuelai olaj- és aranyexport összes pénzügyi műveletét az orosz fővárosból bonyolítják le. Azzal azonban, hogy az orosz bankokat kizárták a nemzetközi átutalási rendszerből, Venezuelát a legfontosabb nemzetközi műveleteitől is elvágták, emlékeztetett a Frankfurter Allgemeine Zeitung.
Nehéz ugyanakkor felmérni, mekkora veszteség éri Venezuelát, mert a kormányzat eltitkolja a valós pénzügyi adatokat. Az olaj már messze nem olyan jelentős a gazdaság szempontjából, mint korábban. Az elmúlt 20 évben a termelés napi 3,3 millió hordóról kevesebb mint 700 ezer hordóra esett vissza a korrupció, a rossz gazdálkodás és a beruházások hiánya miatt. Az Oroszországon és más államokon, például Iránon keresztül zajló olajkereskedelem ezzel együtt mentőövnek bizonyult a Nicolás Maduro rezsimje számára. Fontos e tekintetben a venezuelai arany is. Az Orinoco-medence többféle ásványkincset rejt, s ebbe néhány évvel ezelőtt Oroszország is befektetett, összesen mintegy egymilliárd dollárt. Több mint 100 ezer négyzetkilométeres területről van szó, ahol a becslések szerint 7000 tonna kibányászható arany mellett réz, gyémánt, vas, bauxit és egyéb készletek is rejtőznek. A terület ugyanakkor vitatott, a bányák részben bűnszervezetek ellenőrzése alatt állnak és még bonyolultabbá teszi a helyzetet a kolumbiai gerillacsoportok jelenléte. Az arany 70-90 százalékát illegálisan bányásszák és kereskednek vele, magasrangú tisztviselők segítségével is, s gyakran Oroszországban köt ki vagy orosz közvetítéssel kerül a piacra. Három évvel ezelőtt a Venezuelából származó illegális aranykereskedelem volumenét közel hárommilliárd dollárra becsülték, ma valószínűleg ennél is több.
Venezuela váratlan fordulattal menekülhet meg az összeomlástól: az Egyesült Államok embargót vetett ki az orosz olajra. Az importtilalom csak látszólag nem jelent nagy gondot az amerikai gazdaság számára: 2021-ben a keresletnek mindössze 3,7 százalékát fedezték orosz importból, de Hawaii például különösképpen erre van utalva. Az amerikai vállalatok idén napi 12 millió hordóra növelik a kitermelést, és jövőre még a napi 12,3 millió hordós rekordot is meghaladják, de idén egyelőre napi 3,5-4 millió hordónyi importra szorul az ország. A háború miatt kieső nyersanyagot tehát pótolni kell, így Washington a számára Oroszországhoz képest kisebbik rossznak tartott Caracast választja. Már meg is kezdődtek a tárgyalások a szankciók esetleges enyhítéséről, s a baloldali populista diktatúra által koldusszegénnyé süllyesztett ország nyitott az együttműködésre, de kétségek merültek fel az ország technikai kapacitását illetően: drámaian rossz a termelés infrastruktúrája, így könnyen lehet, hogy rövid idő belül nem tudnak több olajat termelni. A kapcsolatok javítása érdekében mindenesetre szabadon engedtek két évek óta fogva tartott amerikai állampolgárt.
Az amerikaiak másik reményforrása Szaúd-Arábia. A két ország közötti kapcsolat Dzsamál Hasogdzsi újságíró 2018-as meggyilkolása vált hűvössé. A jelek szerint Biden elnök most azt fontolgatja, hogy március vége előtt személyesen is ellátogat Rijádba, hogy minden visszatérjen a régi kerékvágásba.
Az iráni nukleáris tárgyalások sikeres lezárása is új helyzetet teremthet, egy új megállapodás lehetővé tenné Teherán számára, hogy olajat adjon el a nemzetközi piacokon. Hírek szerint Washington megtartaná ugyan az embargót, de feloldaná az úgynevezett másodlagos szankciókat, így más országok is vásárolhatnának iráni olajat anélkül, hogy az Egyesült Államok büntetésétől kellene tartaniuk.
Már a Kreml is bizonytalanVon der Leyen megerősítette: készül a büntetőintézkedések negyedik csomagja Oroszország ellenAz ukrán elnök szerint Oroszország terrorista állam lett, az oroszok már Nyugat-Ukrajnát támadják – Percről percre