Egyesült Királyság;menekültpolitika;orosz-ukrán háború;

- Enyhül a brit vízumszigor

Az elmúlt napokban ellenzéki és kormánypárti politikusok, a média, de leginkább a jóérzésű közvélemény valóságos össztüzet zúdított a brit kormányra menekültpolitikájának szigorúsága és merevsége miatt. 

A szerdai interpellációk során a legrámenősebben Ian Blackford, a Skót Nemzeti Párt frakcióvezetője támadt neki a miniszterelnöknek, amiért Európa "leglassúbb, legkevésbé kielégítő válaszát adja" a problémára. Nem kellett messzire menni a kínos összehasonlításhoz: az Ír Köztársaság területe az Egyesült Királyságénak csak a harmadát teszi ki, de már a hét közepére 3000 menekültnek biztosított menedéket, az EU szabályait követve lemondott a vízumkényszerről és három év tartózkodási engedélyt adott az érkezőknek.

A britek egyelőre még az ezer menekültet sem fogadtak be, de a szisztéma rugalmasabbá válik. Az alapfeltétel változatlan: csak szoros családi kötelékekkel rendelkező, vagy egy harmadik fél által anyagilag támogatott, vízummal rendelkező ukrán állampolgárok léphetnek be, biztonsági ellenőrzés után. A Calais-ig eljutottak Párizs és Brüsszel mellett eddig csak Lille-ben nyújthatták be vízumkérelmüket, a varsói ideiglenes vízumközpont hatékonyságát pedig sok bírálat érte.

Keddtől az útlevéllel rendelkező jogosultak már a világhálón keresztül is elindíthatják a jelentkezést, ami enyhíteni fogja a vízum-központok túlterheltségét. A Calais-tól 112 kilométerre található Arras-ban újabb hivatalt rendeznek be az útlevél nélküli, hirtelen menekülésre kényszerült ukránok számára. Ami azonban nem változott, az a nemzetbiztonsági szempontokhoz való ragaszkodás, amit részben az ukrán lakosságnak kiosztott fegyverekkel magyaráznak. Ukrán útlevél birtokában hat hónap áll majd az Egyesült Királyságba érkezettek számára, hogy regisztrálják biometrikus adataikat, ujjlenyomatukat és fotójukat, amivel egyelőre három évig maradhatnak a szigetországban. Bár Priti Patel belügyminiszter a Brit Vöröskereszt felszólítása ellenére sem mondott le a vízumkényszerről. A következő napokban azonban a kormány új telefonvonal és honlap felállításával fogja megkönnyíteni a kormány brit polgárok, jótékonysági intézmények, vállalkozások és közösségi csoportok számára az ukrán menekülőket befogadását.

Boris Johnson  egyre nagyobb önbizalmat sugároz, ahogy sorban találkozik az Európai Unió és az Egyesült Államok vezetőivel az Oroszország elleni fellépés koordinálása érdekében és szinte minden nap személyesen biztosítja a brit segítőkészségről Volodomir Zelenszkij ukrán elnököt. A kormányfő helyzete azonban nem rózsás, főleg, mert egyre fájdalmasabban érződnek a közel 8 százalékos infláció miatti megélhetési nehézségek. 

Egyelőre nem világos, honnan származik az a drón, amely Zágrábban zuhant le csütörtökön 23 óra körül, s nagy kráter keletkezett lezuhanásának területén. Annyi bizonyos, hogy a szerkezet 22 óra 57 perckor 700 kilométer per órás sebességgel, 1300 méter magasságban lépett a magyar légtérből a horvátba.