;

határ;menekültek;szavazókörök;befogadóállomás;választás 2022;

- A határmenti települések fogadóállomásai miatt máshova kerülhetnek a szavazókörök

Zömmel iskolákban jelöltek ki fogadóállomásokat az érkezőknek az ukrán határ mentén; emiatt át kellett szervezni az oktatást, de lehet, hogy az itteni szavazóköröket is máshol kell kijelölni.

Az ukrán határhoz közel eső magyarországi falvakban az elmúlt időszakban több olyan regisztrációs pontot is kijelölt a Belügyminisztérium, ahol a háború elől menekülő családokat fogadták be, és gondoskodtak az étkeztetésükről, pihenésükről, orvosi ellátásukról, s ha kellett, akkor az éjszakai szállásukról vagy éppen az elszállításukról is. Emiatt azonban több településen is át kellett szervezni az oktatást, hiszen jellemzően az iskolák tornacsarnokaiban, nagyobb előadóiban, tantermeiben tudták elhelyezni a szivacsokat, mobil ágyakat, asztalokat, padokat, s ezeket használták az adományok tárolására is.

Ahogy közeledik az április 3-i választás időpontja, az a kérdés is felmerül: mi lesz, ha a korábban megszokott szavazóköröket szintén át kell szervezni, egy-egy kisebb faluban, városban ugyanis általában az iskolákban szokták ezeket kijelölni, mert ezeket lehet könnyen megközelíteni, illetve itt van akadálymentes bejutási lehetőség. Egy kiélezett választási küzdelemben, ahol minden voks számít, van annak jelentősége, hogy a választópolgárok könnyen megtalálják-e a szavazóhelyiséget, s időben értesülnek-e arról, ha esetleg máshová kell menniük.

Tiszabecsen már az orosz invázió kitörésének első napjaiban fogadtak akkor zömmel még csak Kárpátaljáról családokat, és a Baptista Szeretetszolgálat is itt rendezte be később a központi elosztó helyet. Emiatt február 28-ától március 2-áig rendkívüli tanítási szünetet rendelt el az intézmény vezetője, amikor pedig újraindult a tanítás március 3-án, átszervezték a korábbi helyszíneket: az elsősöket az óvodába, a többi alsóst az iskola egy régebbi szárnyába irányították. A felső tagozatosok ugyanabban az épületben kaptak helyet, ahol jelenleg is regisztrálják a menekülteket, de óvintézkedésként ők egy külön bejáraton mehetnek be, és kordonnal kerítették körbe azt a részt, ahol ők vannak. A diákok biztonsága érdekében azt sem engedték, hogy napközben az udvaron tartózkodjanak, a délelőtti tanítás után pedig mindenki hideg ebédet kap, és utána hazamehet.

Lőrincz Gusztáv, a település fideszes polgármestere lapunknak elmondta: a falu mindhárom szavazóköre az iskolában működik a választások idején, ezért nagyon bíznak abban, hogy április 3-ára újból a megszokott helyen tudnak majd voksolni az itteniek. Ám ha Ukrajna felől az eddiginél nagyobb számban érkeznek menekültek – a polgármester beszélgetésünk idején is épp a tiszabecsi átkelőnél tartózkodott, s szavai szerint még minden nagyon sokan várakoztak a túloldalon - lehet, hogy mégis át kell szervezniük egy másik helyiségbe a szavazóköröket.

A Záhonyhoz közeli, négyezres lélekszámú Mándok szintén elosztópontként volt eddig kijelölve: itt az első napokban megtelt az iskola mindkét tornaterme a több száz menekülttel. Emiatt az iskola igazgatója kétnapos rendkívüli szünetet rendelt el, majd pedig további három napig online oktatást tartottak a mintegy 450 gyereknek. Az intézményben három különböző épületben tanulnak a gyerekek, ebből kettő olyan, ami szavazókörként is ki van jelölve – mondta lapunknak Pekó László polgármester. Ezt a községet valamelyest tehermentesítette, hogy néhány nappal ezelőtt a regisztrációs pont innen átkerült Cigándra, ahol nem az iskolát kellett erre a célra igénybe venni - tudtuk meg a helyi jegyzőtől -, hanem a szabadidőközpont jelölték ki.

Tizenöt szakember készített egészségügyi stratégiát a következő kormánynak. Erről kérdeztük a munkát összefogó Konszenzus az Egészségért Kör Szakértői nevű egyesület egyik alapítóját, Kósa Istvánt.