;

Oroszország;vagyon;szankció;Vlagyimir Putyin;

Alekszej
Navalnij ezt
a szerény
palotát hozta
összefüggésbe az orosz elnökkel

- Barátok, szeretők, paloták – Olyan rejtelmes vagyona van Vlagyimir Putyinnak, hogy lefoglalni is nehéz

Lényegében lehetetlen nyomon követni, hogy valójában mely vagyontárgyak tartoznak az orosz elnökhöz. A tulajdoni háttér olyan szövevényes, hogy senki sem látja át.

Az Európai Unió, illetve Washington Oroszországgal szembeni büntetőintézkedéseinek részeként befagyasztotta Vlagyimir Putyin elnök vagyonát. A probléma csak az, hogy - papíron legalábbis - Putyin nem is rendelkezik vagyonnal sem az EU területén, sem a tengerentúlon. Az Oknyomozó Újságírók Nemzetközi Konzorciumának 2016-os jelentése szerint például minden, ami a tengerentúlon elviekben a tulajdonát képezi, a munkatársai vagy rokonai nevére van íratva. Mivel tehát nincsenek olyan papírok, amelyek igazolnák azt, hogy mindezek valóban Putyinhoz tartoznának, vélhetően ezek a célzott büntetőintézkedések hatástalanok maradnak.

A Kreml minden évben nyilvánosságra hozza Putyin vagyonát, ami persze nagyjából annyit ér, mint egyes magyarországi képviselői vagyonbevallások. A 2020-as dokumentumban azt állították, hogy Putyinnak egy 830 négyzetméteres lakása és egy 193 négyzetméteres garázsa van. Feltehetően ez utóbbiban tartja járműveit: két Volga GAZ M21 típusú személygépkocsit, egy Lada terepjárót és egy Skif utánfutót. A dokumentum azt is megemlíti, hogy Putyin egy másik, 1650 négyzetméteres lakást is használ, bár azt nem részletezi, hogy az kinek a tulajdonában van.

Az orosz éves jövedelme a kimutatás szerint körülbelül 119 ezer dollár. Szinte abszurd módon évek óta szinte semmit sem változott a vagyona.

Sőt, ha hinni lehetne a dokumentumoknak, akkor még csökkent is. 2012-ben ugyanazok az említett gépkocsik, a terepjáró és utánfutó volt a tulajdonában, mint 2020-ban, a lakás és garázs mellett. De egy 16 ezer négyzetméteres földterülettel is büszkélkedett, amely már nem szerepel a vagyonbevallásában.

Mégis, figyelembe véve, hogy Putyin legközelebbi barátai és munkatársai hogyan gazdagodtak meg a hivatali ideje alatt, nehéz elhinni, hogy az orosz elnök vagyona mindeközben mit sem változott, sőt még kicsit szegényebb is lett. 2017-ben Bill Browder, a Hermitage Capital Management vezérigazgatója, akitől 2005-ben már megtagadták a belépést Oroszországba, az amerikai szenátus igazságügyi bizottságának ezzel kapcsolatban öt évvel ezelőtt így vélekedett: „Becsléseim szerint Putyin 200 milliárd dollárnyi jogtalan nyereséget halmozott fel illegális műveletekből a hatalmon töltött 17 éve alatt".

Anders Aslund, a Georgetown Egyetem adjunktusa és az Oroszország haveri kapitalizmusa című 2019-es könyv szerzője az orosz elnök vagyonát mintegy 125 milliárd dollárra becsülte. Úgy vélte, hogy ennek nagy része Putyin szövetségesei, barátai és rokonai által tartott offshore-paradicsomok hálózatában rejtőzhet.

Hogy rejtette el ezt a pénzt, mekkora összeg búvik meg külföldi, offshore bankszámláin, hány ingatlannal rendelkezik, s milyen befektetésekben érdekelt, ez teljes rejtély, így azonban reménytelen is befagyasztani ezeket az eszközöket. Természetesen a Nyugat célba veheti a rokonai és társai tulajdonában lévő vagyontárgyakat. De az eddig a szankciók által érintett személyek száma nem annyira nagy, Putyin pénzügyi hálózata valószínűleg sokkal több emberre terjed ki. Ráadásul még pénzügyi partnerei vagyonának meghatározása is gyakran problémát jelent.

Az Egyesült Királyságban például már eddig is nyomás nehezedett a kormányra, hogy átláthatóbbá tegye a vállalatok és ingatlanok tulajdonosi viszonyait. Még ha az orosz oligarchák rendelkeznek is ilyen vagyonnal, személyazonosságukat gyakran fedőcégek és meghatalmazottak útvesztőjében rejtik el.

De milyen vagyontárgyakkal rendelkezhet Putyin? Alekszej Navalnij tett közzé felvételeket a rejtélyes „Putyin-palotáról”, egy hatalmas, a Fekete-tenger partján fekvő birtokról, amelynek becslések szerint több mint egymilliárd dollárba került, és amelynek tulajdonosi története papíron nem az orosz elnökhöz köthető, de különböző módon kapcsolódik a kormányához. A nyilvánosságra hozott adatok nem adnak számot a „Putyin jachtjáról” sem, egy 100 millió dolláros luxushajóról, amelyet egyesek már régóta hozzá kötnek. (A Graceful nevű jacht Németországból Oroszországba indult, alig néhány héttel az ukrajnai invázió előtt).

Több cikk jelent meg a 4,1 millió dolláros monacói lakásról is, amelyet egy offshore cégen keresztül vásárolt meg egy nő, akiről azt állítják, hogy Putyin szeretője. És ott van az a drága dél-franciaországi villa, amelyet volt feleségéhez kötnek.

A szankciókat az is nehezíti, az orosz vezetés a vállalati tulajdonlás bonyolult útvesztőit is felhasználja, hogy ne derüljön ki, ki áll egyes vagyontárgyak mögött.

Gyakran csak akkor kerül nyilvánosságra egy fontos adat, ha kiszivárogtatják az offshore ügyvédi irodák vagy titkos bankok aktáit. 

A háború és az atomfenyegetés miatt van, aki szerint a Kreml ura elmeháborodott vagy legalábbis zakkant. Múltja ismeretében azonban nincs min csodálkozni.