képzőművészet;Bánki Ákos;

- Barcelona után színes festékről álmodik

Bánki Ákos a legújabb képsorozatán ezúttal sem kímélte a vásznat.

„És akarok még sok másszínű tintát, / bronzot, ezüstöt, zöldet, aranyat, / és kellene még sok száz és ezer / és kellene még aztán millió” – idézte Fazakas Réka, a Műcsarnok kurátora Kosztolányi Dezső Mostan színes tintákról álmodom című versét Bánki Ákos legújabb tárlatán az újbudai K.A.S. Galériában. A vers remekül jellemzi a művész színekben gazdag, Parallel Colours (Párhuzamos színek) című kiállítását, melynek vásznairól csakúgy „csorog” a festék. Noha a negyvenéves művész eddigi életművére is jellemző volt az erőteljes színhasználat, a jelen tárlaton ez még inkább érvényesül. Ám az élénk sávok letisztultabbak, Bánki biztos kézzel vitte fel azokat a vászonra.

A pezsgő színvilágot a tavalyi, kilenc hónapos barcelonai utazása ihlette. – Hazatérve Budapestre arra törekedtem, hogy ne szürküljek be. Hogy megőrizzem a koloritokat – mondja a művész, aki ezúttal minél kevesebb anyaggal akart minél többet mondani. Noha a jelen ciklus a tavalyi, szintén a K.A.S. Galériában rendezett két tárlat (Flumen 1-2) folytatásának tekinthető, Bánki azt más szemlélettel és technikával alkotta meg. – Tavaly még fizikális kapcsolatom volt a vásznakkal, alkotás közben ténylegesen hozzájuk értem. Ezúttal viszont nem használtam se ecsetet, se spray-t, hanem csak öntöttem a festéket – mondja az alkotó. A vászon dőlésszögét állítva hagyta, hogy az akril maga tegye meg az útját, mígnem a kép aljára ér. Éppen ezért a párhuzamosan futó csíkok egyre vékonyabbá, sűrűbbé és változatosabbá váltak.

– Alkotás közben nem az esztétikumra törekszem, hisz a létrehozott kép végül úgyis esztétikus lesz. Engem a színek érdekelnek, és az, hogy a lecsurgó festék milyen mintákat rajzol ki – mondja a művész, aki bár szeret ösztönösen alkotni, a színeket mindig tudatosan komponálja. Ezúttal nem is erőteljes gesztusokkal építkezett, hanem a képmezőt tervezetten „lakta be”, így alakítva ki bennük önálló világokat. Technikai szempontból a művek persze olyan hatást keltenek mintha azokat gyorsan, hirtelen ihlettől vezérelve festette volna, de valójában azok több napon át készültek.

Az évek során Bánki sokat foglalkozott a színpalettával, és vizsgálta meg, hogyan kerül párbeszédbe az egyik szín a másikkal, vagyis melyikből mennyit érdemes egymás mellé helyezni. – A festészet számomra olyan mint az írás. A színek jelentik a szavakat, a kép pedig a mondatot – vallja Bánki ars poeticáját.   

Infó:

Bánki Ákos: Parallel Colours

K.A.S. Galéria (XI. kerület, Bartók Béla út 9.)

Nyitva szerdán, csütörtökön és pénteken 15-18 óráig

Megtekinthető: március 9-ig 

A harmadik könyvBánki Ákos kiállításához kapcsolódóan megjelent a művész harmadik, Flumen című könyve, mely az elmúlt évtized munkáit taglalja gazdagon illusztrált képanyaggal. A pályaszakasz kapcsán a kötet kitér az alkotói ciklusokra, melyeket a művésszel készült interjúk és önvallomások egészítenek ki.

Február 27-én, vasárnap Kaposváron vesznek végső búcsút Babarczy László Kossuth- és Jászai Mari-díjas színházrendezőtől, egyetemi tanártól, érdemes és kiváló művésztől, a kaposvári Csiky Gergely Színház egykori igazgatójától.