Több százan demonstráltak csütörtök este a budapesti orosz nagykövetség épülete előtt, amiért Putyin utasítására az orosz hadsereg lerohanta Ukrajnát.
Nagyon jó lenne ha a magyar külügyminiszter hazajönne Magyarországra és elkezdhetne beszélni barátjával Szergej Lavrovval - vélekedett a DK alelnöke. Vadai Ágnes szerint a kormánynak világossá kellene tennie, hogy felmondja Paks II--t, a Paksi atomerőmű bővítését.
A mai nap biztos be fog kerülni a történelemkönyvekbe, mivel ez a putyini agresszió napja - vélekedett az LMP társelnöke. Kanász-Nagy Máté felidézte, hogy a kormánypárti nyilvánosság miképp bagatellizálta a háborús veszélyt. Hangsúlyozta, Orbán Viktor ugyan elítélte a katonai beavatkozást, de értelmezése szerint azt mondta a miniszterelnök, hogy tovább kell üzletelni Vlagyimir Putyinnal. Azt hangoztatta, a történtek fényében Paks II.-t mindenképpen fel kell mondani.
Az MSZP társelnöke ukránul is megüzente, hogy kiállnak Ukrajna mellett. Kunhalmi Ágnes azt sürgette, hogy Szijjártó Péter adja vissza az Oroszországi Föderáció Becsületrendjét, melyet Szergej Lavrovtól vett át. A kormányváltásnak nem csak Magyarország, de az egész Európai Unió is hasznát látja.
Ide vezet a nacionalista politika, mely háborúhoz vezet. Ebből a magyar vezetőknek is tanulnia kell - hangoztatta. Ukrajna veletek vagyunk, együtt dobban a szívünk a kárpátaljai magyarokért
- zárta beszédét a társelnök.
Józan László, egy kárpátaljai magyar színész azt mondta, szülei arra tanították, tisztelje mások kultúráját és a békét, valamint soha ne feledje el, honnan származik. Bízott benne, hogy nem tapasztal meg háborús helyzetet, ám most szomorú és csalódott, félti rokonait és családját. Szolidaritását fejezte ki azoknak, akik a háborús övezetekben élnek, valamint minden ukrán embernek.
„Jajj, de jól nézel ki” - kiabálta be valaki a színpadra fellépő Donáth Annának. A Momentum elnöke, EP-képviselő úgy fogadta a bókot, hogy ez most kevéssé számít. Felrótta a miniszterelnöknek, hogy 12 éve üzletel azzal az orosz elnökkel, aki üldözi az ellenfeleit. A magyar nemzet európai nemzet és mindent meg kell tenni annak érdekében, hogy békében élhessünk. Éppen ezért egységes európai fellépéssel kell megvédeni a kárpátaljai magyarokat.
Nekünk magyaroknak van egy ezeréves álmunk. Békében, biztonságban és szabadon szeretnénk élni - kezdte mondandóját Budapest főpolgármestere. Karácsony Gergely szerint néhány napunk van arra, hogy eltávolítsuk azt az embert, aki elfelejtette a magyarok ezeréves álmát, és azt, miről is szónokolt annak idején a Hősök terén. Amikor látjuk az Ukrajnából érkező képeket, mi is bűnrészesek vagyunk, mivel Orbán Viktor is hozzájárult ahhoz az elmúlt 12 évben, hogy olajozza azt a hatalmi gépezetet, ami most Ukrajnát letarolja. Kijelentette, amikor április harmadikán elmegyünk szavazni, nem csak az ukrán, de az orosz barátainkért is tesszük. Együtt érzünk az orosz néppel és nem ellenük tüntetünk, hanem az orosz diktátor ellen.
Azt tanácsolta, hogy próbáljunk tanulni ebből a szörnyű helyzetből, és rájönni, mennyi vesztenivalónk van még. Ez pedig az, hogy olyan vezetőt válasszunk, akit a szabadságot és a békét, nem pedig a zsarnokságot és a megosztást jeleníti meg a világban. Orbán Viktor elárulta egykori önmagát, a magyarok ezeréves álmát, de Európát is - hangoztatta. Bejelentette azt is, hogy az ukrán nemzeti lobogó színeivel világítják ki a Halászbástyát. Ez nem állítja meg Vlagyimir Putyint, de itt az ideje, hogy 12 évnyi bolyongás után megmutassuk helyüket a világban - Európában. A választófülkéből fogjuk újraírni Magyarország történelmét. A Fővárosi Önkormányzat felkészült arra, hogy Budapest befogadja azokat az oroszokat és ukránokat, akik menekülnek a zsarnok elől. Az új kormány el fogja űzni az orosz „kémbankot” egy kormányváltás esetén - ígérte meg Karácsony Gergely, akinek a beszéde közben egyszer felcsendült a „Ruszkik haza!” rigmus.
Háború van Európában, 1945 óta szuverén államok közt először tört ki fegyveres konfliktus, megrendül egy világrend - mondta el az ellenzék miniszterelnök-jelöltje. Márki-Zay Péter kifejtette, határainktól 200 kilométerre bombák hullanak és emberek halnak meg. Ma ebben az országban emberek vannak, ukránok és oroszok - fogalmazott. Kitért arra is, hogy a NATO és az EU garantálhatja Magyarország függetlenségét és a békét. Magyarország történelmében sokszor fordult elő, hogy a rossz oldalra álltunk.
Orbán Viktornak üzenve azt mondta, vége a hintapolitika idejének, követelte, hogy a miniszterelnök egyértelműen foglaljon állást a szövetségeseink mellett.
Márki-Zay Péter kérésére egy rövid tapsot is kapott a miniszterelnök, amiért Putyint agresszornak nevezte, valamint azért, amiért kijelentette, hogy a NATO-t követjük minden tekintetben. A miniszterelnök-jelölt arra kérte a kormányfőt, hogy a miniszterelnök csatlakozzon az uniós szankciókhoz és függesszék fel Paks 2 engedélyezését. Egyúttal felszólította Szijjártó Pétert, hogy adja vissza azt a kitüntetést, amit Szergej Lavrovtól kapott. Nyugat a szövetségesünk, az Európai Unió és a NATO tagjai vagyunk - jelentette ki, amire a tömeg az „Európa” skandálással válaszolt.
A tüntetés lezárásaként a demonstrálók elénekelték az ukrán és a magyar himnuszt.
Ezt az árat érdemes megfizetni, hogy vége legyen a háborúnak„Ez nem a mi háborúnk!” – Magyarországot gyorsan elérte az Ukrajnából menekülők első hulláma137 ukrán halt meg a háború első napján, Kijevet péntek hajnalban tűz alá vették az oroszok – Percről percre