Oroszország elleni súlyos pénzügyi, gazdasági és egyéb szankciókról határoznak a csütörtök este kezdődő rendkívüli brüsszeli csúcstalálkozójukon az Európai Unió tagállamainak vezetői.
Egy vezető EU diplomata megfogalmazása szerint minden opció az asztalon lesz a Kremlhez közelálló orosz oligarchák és Vlagyimir Putyin szankcionálásától a globális bankrendszert kiszolgáló SWIFT üzenetküldő rendszer lekapcsolásáig.
Tisztségviselők ugyanakkor figyelmeztetnek arra, hogy most nem érdemes mindent bevetni, nyitva kell hagyni további lehetőségeket a nyomásgyakorlásra. Vagyis ha kell, tovább fognak szorítani a présen.
A tervek szerint a tanácskozáson született elvi megállapodást a tagállamok miniszterei pénteken fogják jogi formába önteni. Az intézkedések ezután nem sokkal érvénybe lépnek.
Ursula von der Leyen európai bizottsági elnök közölte: a tervbe vett szankciók súlyosan korlátozni fogják Oroszország hozzáférését a nyugati pénzpiacokhoz és elvágják iparát a legmodernebb technológiáktól. A politikus szerint a büntetőintézkedések vissza fogják vetni az ország gazdasági növekedését, növelni fogják hitelfelvételi költségeit és az inflációt, valamint fokozni a tőkekiáramlást.
Név nélkül nyilatkozó uniós tisztviselők közölték, hogy a javasolt lépések között szerepel az orosz állampolgároknak járó vízumkönnyítések visszavonása és exportkorlátozások bevezetése. is Az intézkedések várhatóan érinteni fogják az orosz energiaszektort is.
Brüsszeli források szerint a tagállamok egységesek, egyikük sem vonja kétségbe a szankciók fontosságát, legfeljebb arról van vita közöttük, hogy pontosan milyen és mennyire súlyos lépésekre van szükség. Egyes országok a javasoltnál több személyre terjesztenék ki a büntetőintézkedéseket és súlyos szankciókkal sújtanák Belaruszt is, amely részt vesz az Ukrajna elleni invázióban.
A tervezett lépések természetesen kedvezőtlenül fogják érinteni a közösség országait, de egy magas rangú EU tisztségviselő szerint „ezt az árat érdemes megfizetni, hiszen a háború befejezését célozzák. Néhány tagállam, amelyet különösen érzékenyen sújtanának az Oroszország elleni pénzügyi és gazdasági büntetőintézkedések, kompenzációt remél a közös uniós kasszából, de a csütörtöki csúcstalálkozón a résztvevők ezt a témát nem tervezik napirendre venni.
Ugyanakkor szóba fog kerülni a menekülthullám, amely az EU keleti határain fekvő tagállamokat, köztük Magyarországot, érinti. Ursula von der Leyen egy csütörtöki sajtónyilatkozatában azt mondta, hogy az összes frontországgal egyetemben vészhelyzeti tervekkel rendelkeznek az Ukrajnából érkező menekültek azonnali fogadására és befogadására. “Készenlétben állunk és reméljük, hogy kevés menekült lesz, de teljes mértékben felkészültünk rájuk, és szívesen látjuk őket”, hangsúlyozta.
137 ukrán halt meg a háború első napján, Kijevet péntek hajnalban tűz alá vették az oroszok – Percről percre