Oroszország;USA;Ukrajna;háború;szankció;

- Az Egyesült Államok keményebb szankciókkal sújtja Oroszországot, mint 2014-ben a Krím elfoglalásáért

Ettől függetlenül Joe Biden még hisz a diplomáciában. Észtországba, Litvániába és Lettországba amerikai katonákat vezényelnek.

Ez egy Ukrajna elleni orosz invázió kezdete, szóval most válaszul én is belekezdek, útra bocsátom a szankciók első körét Oroszországgal szemben – jelentette be keddi fehér házi beszédében Joe Biden amerikai elnök, hogy az Egyesült Államok büntetőintézkedésekkel fogja sújtani Vlagyimir Putyin orosz elnök rezsimjét a két szakadár kelet-ukrajnai terület, a Donyecki és a Luhanszki Népköztársaság függetlenségének az elismerése miatt. 

Szankciókat léptetnek hatályba oroszországi pénzügyi intézmények, az elit és a hozzátartozóik ellen, akik benne vannak a Kreml korrupt játékaiban, hogy nekik is fájjon – jelezte Joe Biden, aki szerint keményebb büntetőintézkedésekről van szó, mint amilyeneket Oroszország kapott 2014-ben a Krím annexiójakor. Ezekről a szankciókról egyelőre annyit tudni, 

  • Joe Biden elnöki rendeletben tiltotta meg, hogy amerikai cégek Donyecki és a Luhanszki Népköztársasággal kereskedjenek vagy szolgáltatást nyújtsanak nekik, 

  • amerikai pénzintézetek nem végezhetik az egyik legnagyobb orosz bank, a külkereskedelmi Vnyesekonombank és a katonai bankja tranzakcióit, ami azt jelenti, hogy a bank minden kapcsolatát elveszíti a dollárral,

  • Oroszországnak nem lesz lehetősége nyugati forrásokból finanszírozni az államadósságát,

Egyéőre nem világos, hogy a büntetőintézkedések valójában milyen szigorúak lesznek – hívja fel a figyelmet a CNBC –, korábban ugyanis a Vnyesekonombank és az orosz államadósság is volt már amerikai szankciók célpontja. A Putyin-rezsim képviselőinek és hozzátartozóiknak a szankcionálásáról Joe Biden csak később, a napokban határoz. Az amerikai elnök emlékeztetett, hogy Vlagyimir Putyin tett egy „bizarr” megjegyzést arról, hogy a két terület nem Ukrajna része többé, amivel nyíltan nemzetközi jogot sértett, hétfői beszéde pedig azt sejteti, hogy tovább akar menni. Az amerikai elnök inváziónak nevezte, hogy orosz katonák vonulnak be a két szakadár ukrán területre, és figyelmeztetett, hogy ha Oroszország tovább megy, és kiterjeszti az offenzívát, akkor az Egyesült Államok is tovább megy, és újabb szankciókról fog dönteni.

Annak ő tudatában van – jelezte az amerikai elnök – hogy a büntetőintézkedésekre adott orosz válasz amerikaiakat is érinthet majd a növekvő olaj-és gázárak miatt, de az Egyesült Államok ügyelni fog, hogy az ellátási lánc ne szakadjon meg, és folyamatosan koordinál az energiacégekkel az ügyben. Ezen túl – hangsúlyozta az Egyesült Államok védelmi segítséget nyújt Ukrajnának,

a három balti országba, Észtországba, Litvániába és Lettországba pedig amerikai erőket, illetve fegyverzetet vezényelnek más európai országokból.

Beszédét az amerikai elnök azzal fejezte be, hogy Oroszországot az alapján fogják megítélni, amit tesz, és nem az alapján, amit mond, ő pedig reméli, hogy sikerül elkerülni a legrosszabb forgatókönyvet, a diplomácia még rendelkezésre álló eszköznek számít a konfliktusban.

Ezután Joe Biden el is hagyta a Fehér Háznak a sajtótájékoztatóra kijelölt termét, az East Roomot, egyik a jelenlévő újságírók által utána kibált kérdésre sem válaszolt. 

Sokan szerepelnek a listán, de Vlagyimir Putyin orosz elnök nincs köztük.