;;

Oroszország;USA;Ukrajna;diplomácia;Donyecki Népköztársaság;Luhanszki Népköztársaság;

- Vlagyimir Putyint már semmi nem tartja vissza az Ukrajna elleni támadástól, elindultak az orosz katonák

Hivatalosan egyelőre csak békefenntartó misszióról van szó a két szakadár területen.

Cikkünk folyamatosan frissül!

Puszta formalitás volt, de kedd este Vlagyimir Putyin orosz elnök engedélyt kért és kapott az orosz parlament felsőházától orosz harci egységek bevetésére országa határain kívül. Hivatalos közlések szerint az engedély azonnal hatályba is lépett, vagyis lehetővé vált annak a „békefenntartó erőnek” a megjelenése a két szakadár kelet-ukrajnai területen, a Donyecki és a Luhanszki Népköztársaságban, amelynek a függetlenségét országa nevében az orosz elnök hétfőn ismerte el.

Közkeletű nyugati gyanú szerint ez a „békefenntartó” misszió készít elő az Ukrajna elleni offenzívát, vagyis ha azokban a villongásokban, amelyek napok óta ki-kitörnek a szakadárok és az ukrán hadsereg egységei között, támadás ér orosz katonákat, Vlagyimir Putyinnak lesz mire hivatkoznia, ha támadásra akar parancsot adni. 

Kedd este a Reuters szemtanúkra hivatkozva arról írt, hogy az oroszországi Belgorodi területen egy több mint száz járműből álló katonai konvoj halad az ukrán határ felé.

Átfogó orosz offenzívát vetít előre az is, hogy

Vlagyimir Putyin kedd este elismerte a Donyecki és a Luhanszki Népköztársaság területi követeléseit Ukrajnával szemben

úgy, hogy a két szakadár régió a hasonnevű ukrajnai megye területének mindössze egyharmadát foglalja el. Oroszországgal együtt egyébként Kuba, Nicaragua, Venezuela és Szíria döntött a szakadárok függetlenségének az elismerése mellett. Az orosz elnök ezzel együtt jelezte, hogy szeretné, ha a kijevi vezetés szóba állna a donyeckivel és a luhanszkival a béke érdeklében. Ez olyasmi, amire Ukrajna még soha nem volt hajlandó. 

Kedden egyébként először a brit kormány (Sajid Javid egészségügyi miniszter), aztán a Joe Biden elnök vezette washingtoni adminisztráció (Wendy Sherman külügyminiszter-helyettes) kezdte el az invázió szóval leírni, ami Kelet-Ukrajnában történik, aminek azért van jelentősége, mert Joe Biden korábban Ukrajna elleni orosz invázió esetére ígért kemény szankciókat Oroszország és személyesen Vlagyimir Putyin ellen. Az amerikai elnök közép-európai idő szerint kedd este nyolckor áll a nyilvánosság elé az ügyben, kérdés azonban – mutat rá a Washington Post –, hogy lehet-e inváziónak nevezni, amit az oroszok művelnek, a Nyugat szerint ugyanis orosz egységek eddig is állomásoztak a a Donyecki és a Luhanszki Népköztársaság területén.

Ami a szavakat illeti, Frans Timmermans, az Európai Bizottság holland alelnöke úgy fogalmazott, Európa egyik legsötétebb napját éli a világ, Jens Stoltenberg NATO-főtitkár pedig úgy nyilatkozott, hogy egy generáció óta nem volt példa a mostanihoz hasonlóan veszélyes pillanatra az öreg kontinensen. A norvég politikus közlése szerint a NATO-nak több mint 100 vadászgépe és 120 hadihajója áll riadókészültségben a helyzet miatt.

Korábban Volodimir Zelenszkij ukrán elnök kijelentette, hogy fontolóra veszi az Ukrajna és Oroszország közötti diplomáciai kapcsolatok megszakítását. – Kérést kaptam a külügyminisztériumtól, hogy fontoljam meg az Ukrajna és az Orosz Föderáció közötti diplomáciai kapcsolatok megszakításának kérdését. A sajtótájékoztató után ezen a témán fogok dolgozni - fogalmazott a politikus azon a sajtótájékoztatón, amelyet Alar Karis észt elnökkel tartott a kijevi megbeszélésük után. Felszólította továbbá Ukrajna nemzetközi partnereit, hogy vezessenek be szankciókat az Északi Áramlat-2 orosz gázvezeték ellen.

Ami a kijevi külügyi tárcát illeti, az UNIAN ukrán hírügynökség jelentése szerint a tárca elítélte az úgynevezett Donyecki és Luhanszki Népköztársaság elismerését, és felszólítja a nemzetközi közösséget, hogy alkalmazzon „fájdalmas szankciókat” Oroszországgal szemben. Vlagyimir Putyin orosz elnök hétfőn elismerte a két szakadár kelet-ukrajnai terület, a Donyecki és Luhanszki Népköztársaság függetlenségét, és célzást tett orosz „békefenntartó” erők bevonulására. A tárca szerint mindezzel az orosz fél

súlyosan megsértette a nemzetközi jog alapelveit, az ENSZ Alapokmányát, továbbá Ukrajna szuverenitását és területi integritását.

A külügyminisztérium szerint a döntés kiélezi a helyzetet, egyúttal azt jelezheti, hogy Oroszország egyoldalúan kilép a minszki megállapodásokból. Az ukrán fél „tudatában van annak, hogy Oroszország provokálni akarja. Beszámolnak arról is, hogy Volodimir Zelenszkij ukrán elnök utasítására az ukrán diplomácia „minden diplomáciai arzenálját felhasználja, hogy megelőzze a fegyveres konfliktust”, Dmitro Kuleba külügyminiszter pedig folyamatos kapcsolatban áll kollégáival a diplomáciai erőfeszítések összehangolása céljából, továbbá lépéseket tesz annak érdekében, hogy összehívják a nemzetközi testületek üléseit, csúcstalálkozókat szervezzenek, katonai segítséget kapjanak és kemény büntetőintézkedéseket vezessenek be Oroszországgal szemben.

„Figyelembe veszünk minden kockázatot, és nem engedünk a provokációknak, elkötelezettek maradunk az orosz-ukrán fegyveres konfliktus politikai és diplomáciai rendezése iránt”

– áll a közleményben.

Az orosz külügyminisztérium kedd este bejelentette, hogy evakuálja a diplomáciai személyzetét a kijevi nagykövetségről. A tárca biztonsági megfontolásokkal, a diplomaták életének a védelmével indokolta a döntést.

Volodimir Zelenszkij egyébként azután pendítette meg a szakítást Oroszországgal, hogy a Reuters egy szemtanúra hivatkozva azt írta, szakadár Donyecki Népköztársaság fővárosa, Donyeck mellett kedd hajnalban öt felségjelzés nélküli tank és harci szállító járművek menetoszlopa tűnt fel úgy, hogy korábban még egyet sem láttak a városban.

Tankok és „békefenntartók” megjelenésére az az együttműködési és barátsági megállapodás teremtett lehetőséget, amelyet a Kremlben Vlagyimir Putyin orosz elnök írt alá Gyenyisz Pusilinnal, a Donyecki Népköztársaság és Leonyid Paszecsnyikkal, a Luhanszki Népköztársaság vezetőjével, és amely 

nem mellesleg lehetőséget teremt arra, hogy Oroszország katonai bázisokat építsen fel a két szakadár területen.

(Szórakoztató, de a dokumentum szerint ez fordítva is igaz, a Donyecki és a Luhanszki Népköztársaság fegyveres erői Oroszországban létesíthetnek haditámaszpontokat.) Az együttműködési és barátsági megállapodásra az orosz parlament felsőháza kedd délután rá is bólintott.

Mint arról a Népszava is beszámolt, Vlagyimir Putyin orosz elnök vasárnap elismerte az oroszpárti szakadár köztársaságokat Kelet-Ukrajnában. Az elnök utasította a védelmi minisztériumot az általa kiadott rendeletekben, hogy orosz katonákkal támogassák a „béke fenntartását” a donyecki és luhanszki „népköztársaságokban” mindaddig, amíg létre nem jön a megállapodás a „diplomáciai, baráti kapcsolatokról, valamint az együttműködés és kölcsönös segítségnyújtás létrehozásáról” Oroszország és a két entitás között. Ez a lépés egy Ukrajna elleni orosz támadást készíthet elő.

Volodimir Zelenszkij válaszul üzenetet intézett az ukrán néphez, kijelentve, hogy „Ukrajna határozottan szuverenitása és területi integritása megsértésének tekinti az Oroszországi Föderáció legutóbbi tevékenységeit”.

Mindeközben Antony Blinken amerikai külügyminiszter a Twitteren arról számolt be, a nemrég Kijevből a nyugat-ukrajnai Lvivbe áthelyezett amerikai diplomaták biztonsági megfontolásból Lengyelországban töltik az éjszakát.

Számítógépes algoritmusokat használó nyelvészek fejtették meg, kik álltak a fél világot összezavaró internetes bejegyzések mögött. Az eredmény nem nagy meglepetés.