;;

Németország;Oroszország;gázvezeték;Északi Áramlat;Olaf Scholz;

Olaf Scholz

- Németország büntet, nem indítja el az Északi Áramlat 2 gázvezetéket, a volt orosz kormányfő kétezer eurós gázárat emleget

Olaf Scholz német kancellár a döntést azzal indokolta, hogy Oroszország elismerte a kelet-ukrajnai szakadár köztársaságokat. Dmitrij Medvegyev szerint oké, de...

Németország lépéseket tett annak érdekében, hogy leállítsa az Oroszországot Németországgal összekötő Északi Áramlat 2 földgázvezeték üzembe helyezéséhez szükséges jóváhagyási eljárást – idézi a Deutsche Welle Olaf Scholz német kancellár keddi bejelentését.

A német kancellár azután jelentette be a döntést, hogy – mint arról a Népszava is beszámolt – Oroszország hétfőn elismerte az úgynevezett donyecki és luhanszki kelet-ukrajnai szakadár köztársaságokat. Scholz szerint a földgázvezeték-projekt nem haladhat tovább a jelen körülmények között.

Az Északi Áramlat 2 gázvezeték Oroszországból szállít gázt Németországnak – Viborgot köti össze Lubminnal – a Balti-tenger alatt Lengyelország és Belarusz elkerülésével. Két párhuzamos gázvezetéke közül az egyiket júniusban, a másikat szeptemberben adták át, és bár az építése már befejeződött, a gázszállítás elindításához szükség jóváhagyási eljárás még nem zárult le. Ezt a folyamatot függesztette fel most a berlini kormány. Olaf Scholz szerint közigazgatási jogi lépésre van szükség ahhoz, hogy a gázvezeték ne rendelkezzen a szükséges tanúsítvánnyal, és így ne helyezhessék üzembe.

Joe Biden amerikai elnök februárban közölte, nem ad esélyt a projektnek abban az esetben, ha orosz harckocsik és katonák keresztezik az ukrán határt. Az Északi Áramlat 2 azóta is szúrja az amerikaiak szemét, hogy 2015-ben az orosz energiaóriás, a Gazprom összeállt négy európai energiacéggel – Royal Dutch Shell, E.ON, OMV, Engie – megépíteni az 1230 kilométer hosszú gázvezetéket 9,5 milliárd euróból. 2021 májusában Joe Biden jelezte, hogy ellenzi a gázvezetéket, de nem akar büntetőintézkedésekről dönteni az Északi Áramlat 2 mögötti cég, a Nord Stream 2 AG ellen, nehogy az Egyesült Államok magára haragítsa az egyik kulcsfontosságú európai szövetségesét, vagyis Németországot. 

A döntést Dmitrij Medvegyev volt orosz elnök, 2012 és 2020 között kormányfő a Twitteren azzal kommentálta, oké, felfüggesztik az Északi Áramlat 2-t, ő viszont mindenkit üdvözöl a szép új világban, ahol az európaiaknak ezer köbméter gáz nemsokára kétezer euróba kerülhet. 

A gáz ára 2021 decemberében járt már 1850 euró felett, mostanában hat napja viszont 685 euró között mozgott.

Nepop Ljubov, Ukrajna magyarországi nagykövete szerint Ukrajnának szüksége van az EU-ban és a NATO-ban Magyarország erős támogató hangjára. Az Orbán-kormány korábbi vétóit érthetetlennek tartja.