Oroszország;Ukrajna;Vlagyimir Putyin;Donyecki Népköztársaság;Luhanszki Népköztársaság;Volodimir Zelenszkij;

Volodimir Zelenszkij

- Vlagyimir Putyin lépett, de Ukrajna nem fél, Magyarország pedig nem töri meg az EU egységét

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök szerint minden felelősség az orosz politikai vezetést terheli a Donyecki és Luhanszki Népköztársaság függetlenségét elismerő döntés következményeiért. Az amerikaiak már büntetnek, Szijjártó Péter az utolsó utáni reményt sem adná fel.

Nem félünk senkitől - jelentetre ki Volodimir Zelenszkij ukrán elnök azután, hogy orosz kollégája, Vlagyimir Putyin elismerte a két  szakadár kelet-ukrajnai terület, a Donyecki és Luhanszki Népköztársaság függetlenségét, és célzást tett orosz békefenntartó erők bevonulására.

Volodimir Zelenszkij videoüzenetben fordult az ukránokhoz. Hangsúlyozta, az orosz fél lépései ellenére ugyanazok maradnak Ukrajna nemzetközileg elismert határai. – jelentette kedden az UNIAN ukrán hírügynökség.

„Ukrajna határozottan szuverenitása és területi integritása megsértésének tekinti az Oroszországi Föderáció legutóbbi tevékenységeit”

– jelentette ki.

A szakadár köztársaságokat elismerő döntések következményeiért minden felelősség az orosz politikai vezetést terheli.  A donyecki és luhanszki területek megszállt részei függetlenségének elismerése annak jele lehet, hogy Oroszország egyoldalúan kilép a minszki megállapodásokból, és figyelmen kívül hagyja a döntéseket a – donyec-medencei konfliktus rendezését célzó – normandiai formátum – Oroszország, Ukrajna, Németország és Franciaország – keretében – hívta fel a figyelmet Volodimir Zelenszkij, hozzáfűzve, ez aláássa a béke megteremtésére irányuló erőfeszítéseket.


Az ukrán elnök emlékeztetett, hogy a Donyec-medence megszállt területein 2014 óta tartózkodnak orosz katonák. Szerinte egy olyan ország, amely nyolc éve támogatja a háborút, nem őrködhet a béke felett úgy, ahogyan azt állítja.

A saját földünkön vagyunk, nem félünk semmitől és senkitől. Nem tartozunk semmivel senkinek, és semmit sem adunk oda senkinek. És ebben eltökéltek vagyunk, mert most nem 2014 februárja, hanem 2022 februárja van. Másik ország, másik hadsereg, egy cél. Ez pedig a béke, béke Ukrajnában! Dicsőség Ukrajnának!

- mondta.

Az orosz lépés után Olekszij Reznyikov ukrán védelmi miniszter kijelentette: Ukrajna meg fogja védeni szuverenitását. A tárcavezető Twitter-bejegyzésében azt írta: „A Kreml nem az önhatalmúlag kikiáltott »donyecki és luhanszki népköztársaságot«, hanem az Ukrajna elleni saját agresszióját ismerte el. Eltökéltek és nyugodtak maradunk. Készen állunk és képesek vagyunk arra, hogy megvédjük magunkat és szuverenitásunkat. A világ nem maradhat csöndben. Szankciók? A következő tégla a falban? Új berlini fal?”


Mint arról a Népszava is beszámolt, Vlagyimir Putyin orosz elnök vasárnap elismerte az oroszpárti szakadár köztársaságokat Kelet-Ukrajnában. Az elnök utasította a védelmi minisztériumot az általa kiadott rendeletekben, hogy orosz katonákkal támogassák a „béke fenntartását” a donyecki és luhanszki „népköztársaságokban” a felek közötti megállapodás létrejöttéig. Ez a lépés egy Ukrajna elleni orosz támadást készíthet elő.

A Reuters brit hírügynökség tweetje szerint a Donyecki Népköztársaság fővárosánál, Donyecknél menetoszlopban haladó tankokat és harci járműveken szállított nehézfegyverzetet lehetett látni. 

Az ukrán védelmi tárca közlése szerint kedd hajnalra még két ukrán vesztette életét a donyecki és a luhanszki régió határán napok óta tartó villongásokban. Repeszek okozta sérüléseikbe haltak bele. Ukrajna 84 olyan incidenst regisztrált az elmúlt 24 órában, amellyel a szakadárok megsértették a tűzszünetet. Ezek közül 64-et olyan fegyverekkel hajtottak végre, amelyek  bevetését a minszki megállapodások tiltják. 

„Birodalmi nonszensz”

Vlagyimir Putyin döntései miatt összehívták az ENSZ BT rendkívüli ülését is, amelynek meglehetősen feszült hangulatú, 90 perces vitájában Linda Thomas-Greenfield amerikai ENSZ-nagykövet nonszensznek nevezte, hogy Vlagyimir Putyin „békefenntartókat” küld a szakadár kelet-ukrajnai területekre. Szerinte az orosz elnök vissza akar térni ahhoz a korszakhoz, amikor birodalmak uralták a világot. – Ez nem 1919 – jelezte az amerikai ENSZ-nagykövet.

Válaszul Vaszilij Nebenzja orosz ENSZ-nagykövet verbális támadással vádolta meg a nyugati hatalmak képviselőit, akiknek azt vágta a fejéhez, hogy többségük „semmit nem tett a négymillió donbaszi menekültért”, és amúgy is, „szégyentelenül” küldik a fegyvereket Ukrajnának. Nem célunk, hogy a Donbasz új vérfürdő helyszíne legyen – hangsúlyozta az orosz politikus, aki után Szerhij Kiszlica ukrán ENSZ-nagykövet megismételte a zelenszkiji kijelentést, miszerint Ukrajna határait nem lehet megváltoztatni, és követelte, hogy Oroszország vonja vissza a Donyecki és a Luhanszki Népöztársaság függetlenségének az elismerését, utána pedig térjen vissza a tárgyalóasztalhoz. 

Az amerikaiak tiltanak és költöznek

Az amerikaiak az ENSZ BT ülésén túl is hallattak magukról az ügyben, Joe Biden elnök – írta az MTI – rendeletben tiltja meg, hogy bármely amerikai állampolgár új kereskedelmi tevékenységet kezdeményezzen, vagy befektessen a délkelet-ukrajnai szakadár régiókban, amelyek szuverenitásának elismerését hétfő este jelentette be Vlagyimir Putyin orosz elnök – jelentette be közleményében Jen Psaki, a Fehér Ház szóvivője. A rendelet felhatalmazást ad arra is, hogy szankciókat vezessenek be bármely olyan személlyel szemben, aki úgy dönt, hogy Ukrajna e területein tevékenykedik. Az Egyesült Államok számított erre a lépésre Oroszország részéről és kész azonnal reagálni. Jen Psaki felhívta a figyelmet, hogy a mostani szankciók nem azok „a gyors és súlyos gazdasági intézkedések”, amelyeket az Egyesült Államok arra az esetre készít elő, ha Oroszország megtámadná Ukrajnát. A szóvivő hozzátette, hogy továbbra is folyamatosan konzultálnak a szövetségeseikkel és partnereikkel a következő lépésekről és az ukrán határ mentén zajló eszkalációról.

Hétfői közleményében Antony Blinken amerikai külügyminiszter azt írta, határozottan elítéli Vlagyimir Putyin elnök döntését az úgynevezett Donyecki és Luhanszki Népköztársaság függetlenségéről. A politikus szerint a mostani döntés ellentmond a minszki megállapodásokban foglalt orosz kötelezettségvállalásoknak, valamint Oroszország diplomácia iránti állítólagos elkötelezettségének, és "egyértelmű támadás Ukrajna szuverenitása és területi integritása ellen. Támogatásunk Ukrajna szuverenitása és területi integritása, valamint Ukrajna kormánya és népe iránt megingathatatlan – hangsúlyozta az amerikai külügyminiszter.

A Fehér Ház közleménye szerint a Biden-admniszstráció további intézkedéseket is bejelent, amiért Oroszország kirívóan megsértette nemzetközi kötelezettségvállalásait. Joe Biden telefonon egyeztetett Emmanuel Macron francia államfővel, valamint Olaf Scholz német kancellárral. Az amerikai elnök Vlagyimir Putyin bejelentése után szintén telefonon tárgyalt Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel is.

Amerikai hírügynökségi információk szerint a Biden-adminisztráció elrendelte, hogy az amerikai nagykövetség még Ukrajnában maradt munkatársai is hagyják el a kelet-európai országot. A külügyi tárca február közepén jelentette be, hogy a kijevi nagykövetségen megszünteti az amerikaiaknak nyújtott konzuli szolgáltatást, amelyet átmenetileg a nyugat-ukrajnai Lviv (Lemberg) városában lévő amerikai képviseleten vehetnek igénybe. A Bloomberg értesülései szerint a nagykövetséget most Lengyelországba költöztetik.

Készül egyébként szankciókkal az Európai Unió is, amelynek a nevében Josep Borrell kül- és biztonságpolitikai főképviselő közölte, büntetőintézkedésekről kedd délután fog születni döntés, amely a várakozása szerint „egyhangú” lesz.

Magyarország még reménykedik a diplomáciai megoldásban

Ami a magyar reakciókat illeti, Orbán Viktor a Facebookon posztolta, hogy telefonon beszélét Charles Michellel, az Európai Tanács elnökével, világossá téve, hogy Magyarország „részese” a közös uniós álláspontnak.

Kedd reggel Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szintén a Facebookon jelezte, hogy ami az Európai Uniót illeti, „felgyorsult” a szankciós intézkedések előkészítése és folyamatos az egyeztetés a lehetséges lépésekről. „Magyarország ebben a kérdésben soha sem törte meg az uniós egységet. Mindezzel párhuzamosan a diplomáciai megoldásba vetett utolsó utáni reményünket sem szabad feladnunk” írta a tárcavezető.

Orbán Viktor miniszterelnök vezetésével kedden reggel a Karmelita kolostorban összeült a magyar kormány nemzetbiztonsági kabinetje az ukrán válsághelyzet áttekintése és a szükséges döntések meghozatala céljából.  Mint mondta, az ülésen Rogán Antal, a miniszterelnök kabinetfőnöke, Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter, Benkő Tibor honvédelmi miniszter és Pintér Sándor belügyminiszter vesz részt.

Orbán Viktor az évértékelő beszésében jelezte, Magyarországnak van vészforgatókönyved orosz-ukrán háború esetére. 

Jelentkezett egy Facebook-bejegyzéssel Márki-Zay Péter ellenzéki miniszterelnök-jelölt is, aki azt írta, Vlagyimir Putyin figyelmen kívül hagyta az orbáni „békemissziót, és zöld utat adott a nyílt agressziónak. „Hamarosan telefonon hívom az Egységben Magyarországért vezetőit, hogy egyeztessünk, miként tudjuk a magyar kormány helyett valóban képviselni a magyar érdekeket” – írta a politikus.

Az orosz elnök utasította a külügyminisztériumot, kezdjen tárgyalásokat a két entitással a diplomáciai, baráti kapcsolatok, valamint az együttműködés és kölcsönös segítségnyújtás létrehozásáról.