;

labdarúgás;FC Barcelona;labdarúgó Bajnokok Ligája;Mancheser United;

- Két gigász egy csárdában

BAJBAN Az egyik óriás ötször, a másik háromszor nyerte meg a BL-t, de mindkettő messze van korábbi legjobbjától. Miben különbözik a Barcelona és a Manchester United visszaesése?

Noha pénzügyileg a ManU-t korántsem viselte meg annyira a koronavírus okozta leállás, mint a Barcelonát, amely kvázi csődbe ment, az angol óriás sportszakmailag nem áll sokkal jobban a katalánoknál. Utóbbiakat azért érintette érzékenyebben a pandémia, mert a klubvezetés elfelejtette, hogy nem saját zsebre dolgozik, és saját zsebre dolgozott. Legalábbis az új elnök Joan Laporta által elindított vizsgálatok egyértelmű szabálytalanságokat állapítottak meg: túlzott jutalékkifizetések közvetítőknek, átigazolási és könyvelési csalások, milliós összegek ügyvédi irodáknak…

„Nem zárható ki, hogy a kifizetésekért felelős emberek jogalap nélkül gazdagodtak” – jelentette be februárban a klub, egyúttal jelezte, az ügyészséghez fordul. Josep Bartomeu és bandája persze mindent tagad, ám ez a helyzeten nem változtat: a világ egyik legjelentősebb klubját úgy hagyta az utódaira, hogy a kassza üres volt, Messit képtelenség volt megtartani, a keret dugig volt túlfizetett labdarúgókkal, és mindennek a lenyomataként nézhetetlen volt, amit a csapat játék címszó alatt előadott. Laporta egy géniusz, ezt már az első regnálása idején bizonyította, nemhiába reaktiválták. Úgy fest, ezúttal is bravúrt hajt majd végbe, elvégre a januári átigazolási időszakban négy ígéretes fogást hajtott végre a klub Aubameyang, Dani Alves, Ferran Torres és Traoré megszserzésével, s mindezt ugye kvázi pénztelenül. Igazság szerint Laporta legnagyobb húzása Mateu Alemany maga mellé csábítása. Ha az illető neve nem sokat mond, az nem a véletlen műve, ő ugyanis nem játékos, hanem az új sportszakmai igazgató, akivel még akkor került jó viszonyba Laporta, amikor Samuel Eto'ót elhozta Mallorcáról. A civilben ügyvéd szakember pedig egészen szuggesztív módon győzi meg a kiszemelteket.

Ezért is bízik most annyira az összes Barca-drukker abban, hogy – többek között – a Manchester United, valamint a Real Madrid előtt elhappolják Erling Haalandot. A Dortmund norvég gólgépe hajlik is arra, hogy nyáron a spanyol tengerparti városba, s ne a fővárosba, s pláne ne a ködös Albionba tegye át a székhelyét.

Na igen, a ManU nem mostanában fog nyerni nagy címeket, márpedig egy haalandi kvalitásokkal bíró futballista számára nem a pénz a prioritás, hanem a címek. Minthogy az amerikai Glazer-família tulajdonolja a vörös ördögöket, arrafelé nem okozott a Katalóniában tapasztaltakhoz hasonló válságot a pandémia, ott mások a bajok. Jelesül: egyszerűen képtelenek mit kezdeni Alex Ferguson hagyatékával. A skót edzőfejedelem 2013-ban ment nyugdíjba, azóta megkapta a kispadot David Moyes, Louis van Gaal, José Mourinho, Ole Gunnar Solskjaer, továbbá beugróként Ryan Giggs és Michael Carrick. Egyikük sem vált be. Most a német Ralf Ragnické a staféta, aki egyelőre edzőként, a jövőben szakmai igazgatóként dolgozik azért, hogy a klub ne csak egy jól eladható brand legyen, hanem néha azért nyerjen is valamit. Kérdéses, ez összejön-e neki, mindenesetre a Premier Leauge-ben momentán „mindössze” 17 pont a hátránya a listavezető városi rivális City előtt. Fergusonnal volt legutóbb bajnok a gárda, ennek jövőre 10 éve, azóta két második helyet sikerült megcsípnie, amúgy a dobogónak is örülhetett (2014: 7. hely, 2015: 4., 2016: 5., 2017: 6., 2018: 2., 2019: 6., 2020: 3., 2021: 2.). Ha valaki azt gondolta, a kiöregedő Cristiano Ronaldóval majd más lesz, jókorát tévedett.

A Barcelonához képest az sem ad sok örömet a drukkereknek, hogy ők legalább még érdekeltek a Bajnokok Ligájában. Még.

Merthogy Diego Forlán, aki erősítette az angolokat, akárcsak a mai rivális Atlético Madridot – amely alakulat úgyszintén messze van legjobbjától –, azt mondta: „Olyan pillanatban találkoznak a felek, hogy egyik volt csapatom sincs jó passzban, de úgy látom, ha az Atlético hátul megtalálja azt a védekezését, amely a korábbi sikereinél jellemezte, nemcsak a szerdai meccset, hanem a párharcot is megnyerheti.”

A Barca ugyan csak az Európa Ligában szerepel, és otthon ért el 1-1-et a Napoli ellen. A ManU még a BL-ben van versenyben. De egyikük sincs olyan állapotban, hogy a legrangosabb európia kupa közelébe jusson.

Pedig, elvileg, a név kötelez. A pénz, ha van, ha nincs, címeket nem képes nyerni.   

BL, nyolcaddöntő, első mérkőzésekBenfica–Ajax, 21 (tv: Spor1) Atletico–Manchester United, 21 (tv: M4 Sport)  

Három napjuk van a pilótáknak arra, hogy megbarátkozzanak forradalmian új autóikkal: Barcelonában indul az előszezon.