;

Matolcsy György;válságkezelés;

- Matolcsy György: Nem sikerült előznünk a kanyarban

A Magyar Nemzeti Bank vezetője szerint inkább önmagunkat előztük. 

Magyarország eredményesen kezelte a válságot, sok területen jobban, mint egy sor EU-tagország. Főként az EU déli tagállamaihoz, valamint Csehországhoz, Szlovákiához és Romániához képest teljesítettünk jobban. Így az EU átlagos szintjéhez is közelebb kerültünk, két év alatt mintegy 2 százalékponttal - írja a Magyar Nemzeti Bank elnöke abban a cikkében, amelyet a a Magyar Nemzet néven megjelenő kormányközeli lap közölt.

Ennek ellenére Matolcsy György úgy vélekedett, nem sikerült a kanyarban előznünk, mivel az EU-27 csoportban gazdasági fejlettség tekintetében a 2019. évi 20. helyről 2021 végére visszaestünk a 21. helyre. Lengyelország visszaelőzött minket, ahogy mi korábban őket, de az előny nem jelentős, 1 százalékponton belüli. A változás a 2020-as kisebb lengyel visszaesés (a magyar -4,7 százakkal szembeni -2,5 százalékos lengyel) eredménye, míg 2021-ben már a hazai gazdasági teljesített jobban (a lengyel növekedés 5,6 százaléka magyar 7,1 százalékkal szemben).

A 2020-as magyar hátrány egy része a magasabb turizmus GDP-részarány következménye, de az előzés a lengyel modell versenyképességi előnyeinek köszönhető - magyarázta. Ugyanakkor mostani válságban jobban teljesítettünk önmaguknál, sőt jobbak voltunk a mostani válság kezelésében, mint a korábbi konjunktúra időszakok kihasználásában. Mondhatjuk, hogy a kanyarban sok területen megelőztük magunkat - vélekedett. A jegybankelnök szerint kimondható, hogy egy kicsivel jobb magyar teljesítménnyel a 2020-21-es válság idején Magyarország leelőzhette volna Portugáliát, ezzel nem csupán korábbi önmagunkat előztük volna a kanyarban, hanem egy előttünk lévő EU gazdaságot is.

Ha a mostani válságkezelést a 2008-9-es időszakkal vetjük össze, akkor mutatkozik meg igazán a jó és a drámaian hibás válságkezelés különbsége. 2009-ben 6.6 százalékkal esett vissza a magyar gazdaság és egyetlen év alatt a lengyel gazdaság annyit hozott rajtunk, mint mások máskor egyetlen évszázad alatt - értékelte. „A 2008-9-es és a 2020-21-es válságkezelés közötti legjelentősebb különbség valójában nem a GDP adatokban, hanem a válságkezelés időtartamában található. Akkor 6.5 év kellett a válság előtti GDP szint helyreállításához, most 6 negyedév! Ennek döntő oka, hogy akkor egy drámaian hibás 2002 utáni gazdaságpolitika által kiváltott belső válság találkozott a 2007-9-es külső pénzügyi válsággal, most egy jó évtized alapozta meg a sikeres és gyors válságkezelést” - fogalmazott Matolcsy György.

A kormányzat intézményesítette, ezért évről évre emelkedik a visszaélések kockázata Magyarországon. Martin József Péter, a Transparency International magyar ügyvezetője szerint csatlakoznunk kellene az Európai Ügyészséghez, de a társadalom tagjainak erőteljes fellépését ez sem pótolhatja.