interjú;Szűcs Zoltán;

- „A Fidesz meg tud bukni ezen a választáson”

Ma nyitott a verseny és nem esélytelen az ellenzék győzelme, ha képes megszüntetni a szavazói önbizalomhiányát – állítja Szűcs Zoltán Gábor politológus.

Mit gondol, befolyásolja a választás kimenetelét az Európai Unió Bíróságának szerdai döntése, ami szerint az uniós pénzek kifizetése jogállamisági feltételekhez köthető?

Ez egy olyan politikai vereség, ami árthatna kormánynak, de őszintén szólva szkeptikus vagyok azzal kapcsolatban, hogy nagyon komoly hatása lenne. Az ellenzéknek szüksége van ugyan olyan üzenetekre, amelyek a Fidesz-kormány sikertelenségéről szólnak, de ezek nem elegendők a győzelemhez. Legalábbis ez kevésbé érdekli az embereket, mint az elszaladt infláció, vagy bármilyen más materiális kérdés. Az a kérdés, vajon az ellenzék hogyan tudja beépíteni a kampányába ezeket az ügyeket, képes-e rábírni a most inkább az otthonmaradáson gondolkodó ellenzéki szavazókat, hogy menjenek el választani. Ehhez olyan benyomást kell kelteniük, hogy nem egy esélytelen, megvert társaságról van szó, s ha ez sikerül, az befolyásolja a Fidesz-tábor magabiztosságát is.

Évértékelőjében a kormányfőnek megint volt kétértelmű megjegyzése az unióról. Újabb győzelme esetén Orbán valóban kivezetheti az országot az EU-ból?

Ez olyan súlyú politikai döntés, amit ebben a pillanatban nehéz elképzelni, de lehet, hogy pár hét múlva teljesen racionálisnak tűnik. Most nem látszik ilyen törekvés, de tudjuk, hogy időnként játszanak ezzel a kérdéssel és azt is, hogy a Fidesz milyen hatalmas politikai váltásokat csinált az elmúlt évtizedekben. Ha mindehhez hozzávesszük, hogy a brit konzervatívok sem feltétlenül akarták kivezetni az EU-ból Nagy-Britanniát, mégis ez lett a vége, akkor azt sem tudjuk teljesen kizárni, hogy a mai kormánypártok kerülhetnek olyan helyzetbe, ahonnan nem lehet visszalépni. Egy dolog biztos: 2018-ban az uniós vezetők, köztük Angela Merkel is, tettek gesztusokat a Fidesz felé, ami megzavarta az ellenzéket, de most ezek elmaradtak. Az látszik, hogy Európa kivár a kampány végéig.

Az előválasztás után az ellenzék volt előnyben, aztán elkezdődött a látványos kormányzati osztogatás. Ennek a hatása a Fidesz megerősödése?

Nyilván ez is benne van, de gondoljunk vissza 2014-re, amikor a rezsicsökkentés ellenére a Fidesz példátlanul rosszul szerepelt, a győzelméhez az ellenzék gyengesége kellett. Az utóbbi hetekben sokan kritizálták az ellenzéki összefogást, hogy az előválasztás után eltűnt. Ebben volt is igazság, de magukhoz tértek, s azóta nem a megszokott módszereket alkalmazzák, ahol a kormánypártok forrásai sokkal nagyobbak. Ennek az ellenzéki kampánynak nem központi terepe az országos média, így beletelt néhány hétbe, mire a központi sajtó egyáltalán észrevette, hogy a miniszterelnök-jelölt és más politikusok hol itt, hol ott bukkannak fel, hogy december közepe óta beindult az országjárás. A Fidesz közben látványosan kihasználja, hogy az utóbbi években hatalmas fölénybe került egyebek mellett a médiában. Ami érdekes, az az, hogy az erőforrásai és a szervezett pártstruktúrája ellenére a kampánya nem olyan hatékony, mint ami ebből a különbségből következne. Vagyis az ellenzéki összefogás messze nem teljesít olyan rosszul, mint amilyen frusztráltak lettek az utóbbi hetekben az ellenzéki szavazók.

A helyi kampányok kiegyenlítik az erőviszonyokat a két oldal között?

Legalábbis a Fidesz-kampány kisiklatásában sikeresebbek, mint az kívülről látszik.

Nem azt kérjük számon az ellenzéken, ami miatt a fél országnak elege van a Fideszből: a túlszervezettséget, túlcentralizáltságot, az unásig ismételgetett szlogeneket?

A heterogén ellenzék legértékesebb tulajdonsága, hogy nem egy ellen-Fidesz és biztosak lehetünk benne, hogy nem is lesz az, különben az egész kampány teljesen szürreálissá válna. A Fidesz kampányüzenetei ugyanis nem a valóságról szólnak, ez ellen kell dolgozni az ellenzéknek valós problémákra adott válaszokkal. Csakhogy ennek a tematikának a hatása nem azonnali, ez okozza a táboruk elbizonytalanodását, ezért hiszik el nehezen, hogy a politikai szerencse az ő oldalukra állhat.

Mitől hinnék el, hogy ez a csapat készen áll az ország irányítására?

A kormánypártok egy olyan politikai hatalmi struktúrát alakítottak ki, amelyben nem tűnnek megbuktathatónak, ezért nincs ma olyan választói csoport, amelyik abban hinne, hogy a Fidesz meg tud bukni. Az ellenzék helyzete tehát nem egyszerű, mert nemcsak azt kell elhitetniük a szavazókkal, hogy képesek lennének elirányítani az országot, hanem azt is, hogy egy Fidesszel terhelt politikai környezetben is alkalmasak lennének erre.

Nincs reális esély a Fidesz legyőzésére?

Nem ezt mondom, csak azt, hogy nem kizárólag az ellenzék kezében van a győzelmének a kulcsa, hiszen a mostani politikai struktúrában egy tökéletes kampány sem hoz biztos győzelmet. A Fidesznek abban is óriási szerepe lesz, ha elveszíti a választást, nem csak abban, ha megnyeri.

Túlzó volt az ellenzéki tábor várakozása az előválasztási siker után?

Nem gondolom, mert ez segítette hozzá az ellenzéket, hogy egyáltalán bele tudjon szólni ebbe a politikai versengésbe. Az előválasztás előtt nem volt a kormányoldal érdemi kihívója az összefogás, azóta az.

A hátralévő néhány hét alatt elérhető, hogy kormányváltó közhangulat alakuljon ki?

Adottság, hogy a szavazók fele nem szeretné ezt a kormányt tovább hatalomban látni. A következő hetek legnagyobb kihívása, hogy kellően motiválttá váljon az országnak ez a része, és elmenjen szavazni április 3-án. Szerintem egyáltalán nem lehetetlen elérni a nagyobb lelkesedést, nagyobb magabiztosságot és nagyobb hajlandóságot, ami kell ahhoz hogy elmenjenek és az ellenzékre voksoljanak.

Ezt a közös program jövő hétre ígért bemutatása segítheti?

Az ellenzéknek most mindent meg kell tenni a szavazói megerősítése és aktivizálása érdekében, és ebből a szempontból az, hogy szépen egyesével kipipálnak minden feladatot a „to do” listában, az helyes. Ezek az elvégzett feladatok töltik ki a kampányt.

Látszik, hogy milyen országot akar az ellenzék?

A Fidesz úgy alakította át a nyilvánosságot, hogy a politikai viták a szomorú fej-mérges fej hangulatjelek küldözgetésében merüljenek ki. Ez kizárja a lehetőséget, hogy gondosan összerakott víziókat lehessen elmondani a politikában. Az azonban így is kiderül, hogy nagyon másfajta Magyarországot, másfajta kormányzást képzel el az ellenzék, ahol az érintettek nem óriásplakátokról tudják meg, hogy mi történik velük, vagy hogy ők mit akarnak valójában. Ez az, amit az ellenzék már most kínálni tud és ezt kell erősíteniük a következő hetekben is.

A héten azt mondta a Fidesz kommunikációs igazgatója, hogy azért kell győzniük, mert végleg le kell zárni a Gyurcsány-korszakot. Elengedi a jobboldal valaha a gyurcsányozást?

Ez a kérdés kétévente napirendre kerül, s olyankor mindig az jut az eszembe, bárcsak végre kormányra kerülne valóban a Fidesz. Az utóbbi 12 évben ugyanis a legváratlanabb pillanatokban elkezdtek ellenzéki politikát folytatni, mintha megint 2006-ban járnánk. A jelenlegi kormányzó csapat nagy részének meghatározó élmény volt a kormányzás után elszenvedett két vereség, ami a gyurcsányozás alapja, de a fiatalabbak számára ez már elvesztette a politikai vonzerejét. Nagyon furcsa, hogy valójában az erre épülő negatív kampány a Fidesz egyetlen üzenete a választóknak 2022-ben. Annyira, hogy még a pozitív üzeneteiket is ebbe csomagolják, nevetséges módon még az adóvisszatérítést ismertető levélben is ez szerepelt. Azon csodálkozom, miként lehet az, hogy három parlamenti ciklus után meghökkentően kevés pozitív üzenetet tudtak vagy mertek megfogalmazni.

Egyetért azokkal, akik szerint az egyéni körzetekben dől el a választás?

Mindenképpen, mert a nyilvánosság szerkezete olyan lett, hogy ez az egyetlen terület, ahol meg lehet lepni a Fideszt. A kormánypártok egyik helyen jobban, máshol gyengébben működnek, de biztosnak látszik például, hogy Budapestet nem tudják a hagyományos kampányeszközökkel kontroll alatt tartani, a kisebb településeket meg igen.

Ez alapján milyen eredményt tartana reálisnak?

Szerintem ma nyitott a verseny, ami az ellenzék hatalmas teljesítménye és komoly nehézség a Fidesz számára. Valóságos csoda, ahová az ellenzék 2018 óta eljutott és reálisnak látom, hogy a Fidesz meg tud bukni ezen a választáson. Ha most kezdene kampányolni az összefogás, ez reménytelen lenne, de mivel hetek óta dolgoznak az utcákon, az mondom, nem esélytelen a győzelem, ha képesek megszüntetni a szavazóik önbizalomhiányát.

Ha nem sikerül és megint győz a Fidesz, mi vár az országra?

Hosszú évek óta lefelé tartó spirálban van az ország, ha újabb kétharmadot kap a Fidesz-KDNP, csak rosszabb lesz a helyzet. Ha győz, de látványosan meggyengül a jobboldali pártszövetség, az egyértelmű üzenet lesz, hogy a bukása felé tart, és nem vagyok benne biztos, hogy Orbán túlélné kormányon a következő négy évet. Ha megbuknak, az nyilván nem lesz szép, hiszen nem viselik jól a kudarcot. Az eredmény attól függ, az ellenzék mennyire lesz képes mozgósítani a saját táborát. A bizonytalanokról pedig direkt nem beszélek, mert minden jel arra mutat, hogy ők elfogytak Magyarországon.

Névjegy

Szűcs Zoltán Gábor politológus, eszmetörténész, liberális közíró. Az ELTE kurzusain szerzett bölcsész diplomát 2004-ben, majd az egyetem jogi karán politikatudományból doktorált, amiből idén habilitált is a Corvinus Egyetemen. Kutatási területe a politikaelmélet és a rendszerváltás utáni magyar politika. Jelenleg kutató, egyetemi oktató, az Ellensúly folyóirat és az Új Egyenlőség Piros podcast szerkesztője.

A fideszes országgyűlési képviselő szerdán hívta a Bács-Kiskun megyei város ellenzéki vezetőjét a váratlan örömhírrel.