szegénység;infláció;halálozás;nyugdíjemelés;COVID-19;

- Hiába emelte a nyugdíjakat az Orbán-kormány, ez most már nagyon kevés

Már most látni, hogy még egy nyugdíjemelés jön az idén, hiszen az infláció magasabb lesz a tervezettnél.

Januárban a nyugdíjasok öt százalékos emelést kaptak – már ez is emelt összeg volt a költségvetési törvényben eredetileg szereplő három százalékhoz képest –, ám a múlt havi inflációs szám láthatóan fölülírta ezt a prognózist is. Az idei első hónapban a várt stagnálás helyett a decemberi 7,4 százalékról 7,9 százalékra szökött a 12 havi infláció.

Az elemzők szerint az áremelkedések üteme az idő előrehaladtával ugyan csökken, de az éves átlagos pénzromlás így is legalább hat százalékos lesz. Szinte kivétel nélkül minden elemző e szintre, vagy még feljebb emelte inflációs várakozásait, márpedig a magyar nyugdíjakat évente legalább az infláció mértékével emelni kell. 

Ebből következik, hogy várhatóan novemberben további, legalább egy százalékos, januárig visszamenőleges nyugdíjemelésre lesz szükség.

Ám ezzel az egy százalékos kiegészítő emeléssel is csak ott tartanak majd a nyugdíjasok, hogy a járadékok vásárlóértéke nem csökken, ugyanis az Orbán-kormány 2012-ben megszüntette a nyugdíjemelések bérekhez való kötését, az úgynevezett vegyes indexálást.

2012 előtt ugyanis a nyugdíjemelést nemcsak az infláció, hanem a bérek emelkedéséből is számolták. Ez utóbbi jelentős költségvetési kiadással járt azokban az években, amikor erőteljesebben emelkedtek a bérek. Az inflációt követő nyugdíjemeléseket a Fidesz kormány úgy adta el, hogy „megvédik a nyugdíjak vásárlóerejét”. 2012 és 2016 között nem emelkedtek látványosan a bérek, így addig nem okozott különösebb veszteséget a váltás a nyugdíjasoknak. 2017-től azonban minden megváltozott, az akkor beindult és azóta is tartó bérrobbanás hatására évente átlagosan tíz százalékot meghaladó mértékben nőnek a nettó bérek, miközben az nyugdíjak ennek a felével sem. Ezen a helyzeten változtat a 13. havi bér visszahozatala, amit mellesleg nem a Gyurcsány-kormány szüntetett meg a Fidesz vádjaival szemben.

A 13. havi ellátás bevezetése nyolc százalékos emelésnek felel meg, ami részben kompenzálja az elmúlt években elszenvedett veszteséget, de ennek ellenére tovább nyílik a bérek és a nyugdíjak közötti olló – mondta Farkas András az Inforádiónak. A nyugdíjszakértő szerint a jelenlegi nyugdíj-megállapítási szabályok miatt nem túlzás a nyugdíjasok elszegényedéséről beszélni. Ugyanis aki 2015-ben a nagy béremelkedések előtt ment nyugdíjba, az akár 80 százalékkal kisebb ellátást kap, mintha ugyanazzal az elméleti életpályával, szolgálati idővel 2021-ben vonult volna nyugdíjba, hisz, aki dolgozott annak folyamatosan nőtt a bére, a járadékszámítási alap, míg a nyugdíjakat ezen idő alatt már csak az inflációval korrigálták – tette hozzá Farkas András.    

Átírták a nyugdíjkasszát a Covid-halálozások

A nyugdíjkiadások elmúlt években folyamatosan nőttek, épp ezért érezhető szakmai meglepetéssel konstatálta a Pénzügyminisztérium (PM), hogy a Covid-halálozások rendszerszinten érintették ezt a költségvetési tételt. A PM 2021-ről szóló beszámolójában részletezi a időskorú népesség demográfiai folyamatait: a jelentés emlékeztet arra, hogy 2020-ban az öregségi nyugdíjkorhatár 64,5 évre emelkedett, így az 1956-ban születettek csak a 2020 második felétől váltak jogosulttá öregségi nyugellátásra. Ennek következtében a járadékosok létszáma 2020 első félévben közel 31 ezer fővel csökkent, (hiszen kevesebben vonultak nyugdíjba, a halálozások pedig apasztották a létszámot), majd a második félévben mintegy 6400 fővel nőtt. E növekedésnek elméletileg 2021 első félévének végéig folytatódnia kellett volna, ám ehelyett – feltehetően az idősebb korosztályt erőteljesebben érintő pandémiás helyzet miatt – ismét folyamatosan csökkenni kezdett az ellátottak létszáma – írják a PM elemzői.

A létszámingadozások hatására a kort betöltött öregségi nyugellátottak létszáma 2021. decemberében 28 463 fővel lett alacsonyabb az előző év decemberi létszámánál - vagyis ennyivel csökkent a korbetöltött nyugdíjasok száma. A korbetöltött ellátások esetében a létszámcsökkenés részben ellensúlyozza a nyugdíjemelés és a cserélődés kiadásnövelő hatását – írták. 2021-ben az államháztartás nyugdíjkiadásai 4117 milliárd forintra rúgtak – ez 473 milliárd forintos növekedés egy év alatt. A többletkiadások mintegy fele ment el a nyugdíjemelésekre, míg a másik részét a nyugdíjprémiumra (177 milliárd forint), illetve a fél 13. havi nyugdíjra (77 milliárd) fizették ki.

Közel 40 ezerrel kevesebben vallottak be 2020-ban tőkejövedelmet, aminek oka feltehetően a koronavírus-járvány okozta nehezedő gazdasági környezet volt – számolta össze a GKI Gazdaságkutató a Nemzeti Adó és Vámhivatal adatai alapján.