;

baleset;rekonstrukció;3-as metró;

- Hiába újul meg több mint 200 milliárdért a 3-as metró, a vonatirányítási rendszer cseréje nem fért bele

Másodszor történt meg ugyanaz a baleset a Kőbánya-Kispest végállomáson.

2007-ben a múlt pénteki esethez kísértetiesen hasonlító módon ütközött össze két szerelvény. Az egyik az AVR (Automatikus Vonatirányítási Rendszer) nélküli vágányról szabad jelzés mellett indult el, míg a mellette lévő vágányon a vörös jelzés ellenére elindult kocsiban a vezető kapcsolta ki – egyelőre megmagyarázhatatlan okból – az automata rendszert és kézi vezérlésre állt át. A két vágány negyven méter múlva találkozik, így az ütközés szinte kivédhetetlen. A kettes vágányon ugyanis hiába van mechanikus vészfék, a vágány túl rövid ahhoz, hogy a kocsi időben meg tudjon állni. 

– Az anyagi kár azonban 15 évvel ezelőtt töredéke volt a mostaninak. Nem csupán azért, mert akkor még a régi metrókocsik voltak üzemben, hanem azért is, mivel akkor mindkét szerelvény vészfékezett, most viszont csak az egyik – magyarázza Bíró Endre, a Metróért Egyesület elnöke, aki szerint minden szakember tudta, hogy nem igazán megnyugtató a kihúzó vágányok biztonsági szintje, ennek ellenére semmi érdemi lépés nem történt. 

Hiába kezdődött el a hármas metróvonal rekonstrukciója, a vonatbefolyásoló rendszer maradt a régi. Erre ugyanis már nem jutott pénz. Ahogy arra sem, hogy az egyik vágányt 40 méterrel meghosszabbítsák és az autostop vészfékberendezést hátrébb telepítsék. Holott így kialakítható lett volna a megfelelő védőtávolság akkor is, ha az egyik vonat túlhalad a vörös jelzésen. A baleset közvetlen oka a motorkocsi-vezető szabálytalan munkavégzése, bár tegyük hozzá mindketten kezdőnek számítottak. De a közvetett ok a rosszul értelmezett takarékosság és a szakma iránti alázat hiánya – mondta a Népszavának Bíró Endre. 

A baleset utasok által nem használt, üzemi területen történt és senki nem sérült meg. Az anyagi kár felmérése még folyik, de akár több száz milliós is lehet. (Egy kocsi ára 313 millió forint volt.) A költségeket fokozza, hogy a metrókocsik mellett a a vágányokat is javítani kell, amelyre a rekonstrukción dolgozó Swietelsky céget kérték fel. A vállalási árról, a becsült kárösszegről egyelőre hiába kérdeztük a BKV-t, lapzártánkig nem érkezett válasz. Ahogy arra a kérdésünkre sem, hogy a káresemény után számíthat-e a fővárosi közlekedési cég kártérítésre és ha igen, mennyire a biztosítójától.

– Utasokat szállító szerelvénnyel ez nem történhet meg, mivel az utasforgalmi területeken mindenütt telepítették az AVR-t, ami ugyan korszerűtlen nyolcvanas évekbeli technológia, de az ehhez hasonló ütközéses baleseteket mindenképpen kivédi – nyugtat meg mindenkit Bíró Endre. A BKV egy rendkívül szűkszavú közleményen túl semmit nem közölt a a balesetről. 

A baleset miatt hétfőtől a Határ út és Kőbánya-Kispest között pótlóbuszok járnak a helyreállítási munkák befejezéséig. A rendőrség vasúti közlekedés gondatlan veszélyeztetésének gyanúja miatt indított nyomozást ismeretlen tettes ellen. De vizsgálódik a közlekedésbiztonsági szervezet és a BKV is. Az eset napirendre kerül a cég jövő heti igazgatósági ülésén.

A kormánytól kért ki dokumentumokat a fővárosÚjabb fejezetéhez érkezett a Metrowagonmashtól vásárolt orosz metrókocsik ügye. A korrupciós ügyeket vizsgáló fővárosi bizottság január közepén tárgyalta a metrókocsi-beszerzést. Az ott elhangzottak azonban válaszok helyett további kérdéseket vetettek fel. Az ülést követően Havasi Gábor a bizottság elnöke közérdekű adatigénylésben kérte ki Gulyás Gergely kancelláriaminisztertől az M3 metró szerelvények felújításáról szóló kormánydöntést megalapozó elemzéseket, dokumentumokat. A bizottsági elnök szerint „minden budapesti jogos igénye, hogy kiderüljön, milyen érvek mentén döntött a kormány úgy, hogy a naponta több mint félmillió utast szállító metróvonalon új, korszerű szerelvények helyett a felújított, klíma nélküli régi kocsik közlekedjenek”. Havasinak Szegvári Péter, Tarlós István korábbi főpolgármester jogi tanácsadójának szavai ütöttek szöget a fejébe, miszerint „a főpolgármester új járművek beszerzését kezdeményezte, de a kormány részéről más volt a válasz”. Az ülésen elhangzottak a BKV igazgatóságának jövő heti ülésén is napirendre kerülnek, de ott inkább a BKV igazgatója, Bolla Tibor által elmondottakat firtatnák. Így például arra lennének kíváncsiak, hogy a a vezérigazgató miért olyan biztos abban, hogy az immáron 12,4 milliárd forintra dagadó kötbért és rendelkezésre állási átalányt be tudják hajtani az orosz Metrowagonmash vállalaton, ha a cég a BKV által indított perben még az iratokat se volt hajlandó átvenni. Arra is szeretnének választ kapni, hogy hol tart a kocsik korrózió mentesítése és eddig mennyit költöttek a gyakorlatilag új szerelvények javítására.  Az MWM 219,2 millió euróért szállította le a kocsikat (ez akkori árfolyamon 68 milliárd forint volt), miközben az Alstom és más nyugat-európai gyártók 79 milliárdra tették az új járművek árát, az akkori megrendelések is ehhez hasonló áron köttettek. Az utólagos klimatizálás legalább 10 milliárdba kerül, így nagyjából ugyanott tartunk. Az új városvezetés által megrendelt vizsgálat pedig rámutatott, hogy az oroszok által leszállított szerelvények nagy mértékben rozsdásodnak és hemzsegnek a konstrukciós, illetve kivitelezési hibáktól. Sok más mellett az inverterek felfüggesztése gyenge, így az áramátalakítók leszakadhatnak, a fékeket tehervonatra tervezték, a valóban korszerű hajtásrendszert le kellett butítani, mivel az irányításrendszert nem cserélték le, az akkumulátorok töltése pedig annyira gyenge, hogy vészhelyzetben sötétben kell menekíteni az embereket. 

A NER lovagjai egysíkú, fantáziátlan üzletembereknek tűnnek az orosz milliárdos mellett, akinek kapcsolati hálója elér a honi politikai és gazdasági élet távoli csücskeibe is. Sorozatunk második része.