rendvédelem;éjszakai munka;

- Óradíj

Vannak minimum összegek, amennyit ma ki kell fizetni minden dolgozónak, ennek az összegét kormányrendeletben hirdeti ki az állam, így tavaly december 16-án annak rendje, s módja szerint hivatalossá vált, hogy idén legalább bruttó 200 ezer forintot kell adni a teljes munkaidőben foglalkoztatottaknak. Azt nem nagyon figyeljük, ez mekkora heti vagy napidíjat jelent, pláne nem, hogy mekkora óradíjat, pedig nagyon nem mindegy ez sem. A minimálbéres óradíj január elsejétől bruttó 1150 forint, a középfokú végzettséghez kötött garantált bérminimumos munkahelyeken pedig bruttó 1495 forint. Ez utóbbi szerepel a takarító szakma ajánlásában is, annak hangsúlyozásával, hogy ahol éjszaka kell dolgozni, ott azt külön meg kell fizetni.

Felháborodtak a rendőrök, hogy a honvédség kötelékébe tartozó orvosok és szakápolók ügyeleti díját úgy megemelte a honvédelmi miniszter, hogy 30 ezer forintnál is többet kaphatnak egy éjszakai ügyeletért. Pedig a katonák csak azt kapták meg, ami a sürgősségi osztályokon ügyelő civil egészségügyi dolgozóknak is jár. Nem sajnáljuk tőlük.

Ugyanakkor a rendvédelemben dolgozók helyzetét csak a tűrhetetlen jelzővel lehet illetni, hiszen nemhogy a kórházi 4-6 ezer forintos óradíjról nem álmodhatnak, hanem a minimálbéres tarifáktól is fényévekre vannak. Nekik ugyanis hosszú évek óta bruttó 190 (!) forint az óradíjuk, ha éjszaka kell dolgozniuk. Nem, nem elírás, az illetményalapjuk fél százaléka jár nekik, ami 193 forintra jönne ki, de a kormány lefelé kerekítve a 190 forinttal számol. Egy nyolcórás műszak alatt 1546 forintot kapnak, kicsivel többet a garantált óradíjnál. Ezt nézve tényleg hihetetlen, hogy még vannak, akik este felveszik az egyenruhát és elmennek a kertvárosba késes gyilkosokat üldözni az orkánerejű szélben. Mi lesz, ha egyszer tényleg azt mondják, hogy ennyiért nem fagynak meg az éjszakában? Jaj nekünk!