Mali;Egyesült Államok;Guinea;Etiópia;

- Atyai pofonokat osztott ki Amerika három afrikai országnak

A washingtoni kormányzat emberi jogsértések és puccsok miatt kereskedelmi kedvezményeket vont vissza.

Kizárta az Egyesült Államok Etiópiát, Guineát és Malit a kétoldalú gazdasági kapcsolatok elmélyítését szolgáló AGOA-programból. Joe Biden amerikai elnök már tavaly novemberben bejelentette, hogy az új évtől mindhárom afrikai országtól megvonják az eddig biztosított kereskedelmi kedvezményeket. Az indoklás szerint Etiópia a jelenlegi polgárháborúban elkövetett súlyos emberi jogsértések, Guinea és Mali pedig a közelmúltbeli katonai puccsok miatt vált jogosulatlanná az AGOA-programra. Kijózanítónak szánt atyai pofonokról van szó, a washingtoni kormányzat a helyes útra szeretné visszaterelné az érintett országokat.

A kelet-afrikai Etiópiában alighanem a 2020 novembere óta tartó konfliktus lezárására irányuló, hiteles békefolyamat megindítását várja el az Egyesült Államok. Erre látszik is némi esély, a nyilatkozatok alapján ugyanis befagytak a frontvonalak azóta, hogy december közepén a török harci drónokkal megerősített szövetségi hadsereg visszaszorította a tigréi lázadókat saját északi régiójukba. A Nobel-békedíjas Abij Ahmed vezette addisz-abebai kormányzat karácsony előtt közölte: “egyelőre” nem kívánnak bevonulni Tigrébe, ám mindent megtesznek azért, hogy a felkelők ne jelentsenek fenyegetést. Habár a kormányerők továbbra is intenzív légicsapásokat hajtanak végre északon, az aktuális harctéri helyzet lehetővé tenné egy tűzszünet megkötését. Az amerikai nyomásgyakorlás mindenesetre megadhatja a kellő löketet, hiszen Etiópia a- világjárvány és magas infláció miatt - gyengélkedő gazdaságát igen érzékenyen érinti az AGOA-programból való kizárás. Különösen az ország feltörekvő textilipara sínyli meg a kiváltságok elvesztését, amely az utóbbi években nemzetközi divatmárkák beszállítójává lépett elő.

A másik két megbüntetett, nyugat-afrikai államban az Egyesült Államok vélhetően az alkotmányos rend helyreállítására irányuló lépéseket szeretne látni. Maliban 2020 májusában, Guineában tavaly szeptemberben hajtott végre puccsot a helyi hadsereg a civil kormányzattal szembeni lakossági elégedetlenséget meglovagolva. A Nyugat és a környező országok minden diplomáciai törekvése ellenére egyelőre egyik esetben sem látszik kiút a krízisből, sőt a mali vezetés épp a napokban javasolta, hogy hosszabbítsák meg az átmeneti időszakot. A bamakói junta eredetileg idén februárra ígérte meg, hogy választásokat rendez és visszaadja a hatalmat, de Mali külügyminisztere szombaton azt mondta, hogy ezt öt évvel későbbre halasztanák. 

Szlovéniában Janez Jansa miniszterelnök az itthon uralkodó médiaviszonyokat valósítaná meg hazájában. Törekvéseit ugyan nem koronázta siker, az állami tévé és a hírügynökség is megőrizte viszonylagos függetlenségét, de kérdés, mi lesz a tavaszi választás után.