;

Nádasdy Ádám;Városmajor 48 Irodalmi Társaság Alapítvány;

- Nádasdy Ádám kapta a Városmajor 48 Irodalmi Társaság Alapítvány Életműdíját

A járványhelyzet miatt az eseményre a Haris Park bálterme helyett egy Kossuth téri kávéházban került sor szűk körben.

Köszönjük, hogy verseiddel, prózáiddal, fordításaiddal lehetővé tetted nekünk, hogy téged válasszunk az alapítvány díjazottjává. A kuratórium teljesen egyhangúlag döntött arról, hogy neked ítéli a díjat – méltatta Vörös T. Károly, a kuratórium elnöke vasárnap délután Nádasdy Ádám nyelvész, költő, műfordítót életműdíjáért, melyet a Városmajor 48 Irodalmi Társaság Alapítvány ítélt oda neki. A járványhelyzet miatt az eseményre a Haris Park bálterme helyett egy Kossuth téri kávéházban került sor szűk körben.

– Egy díjnak az értékét három tényező határozza meg. Az elismeréssel járó pénz, az adományozó, és hogy kik kapták korábban a díjat. Jelen esetben az első szempontot ellensúlyozza az utóbbi kettő – mondta Ferencz Győző költő laudációjában, hozzátéve, hogy az életműdíjat első alkalommal, 2018-ban Spiró György, másodszor, 2019-ben Végel László Kossuth-díjas író, tavaly pedig Rakovszky Zsuzsa író, költő, műfordító kapta meg. Ferencz Győző méltatásában kiemelte, hogy Nádasdy Ádám élete során számos területen szerzett elismerést mint nyelvtanár, nyelvész, költő és publicista. – Nádasdy esetében a kategóriákat nem lehet szétválasztani. Nehéz is lenne eldönteni, milyen szempontból adjuk neki a díjat – mondta Ferencz Győző, felidézve, hogy Nádasdy ironikus versei olyan hangot hoztak vissza a magyar költészetbe, amelynek éppen árapálya volt.

A laudáció kitért arra is, hogy Nádasdy nyelvészként megújította a magyar nyelvművelés szempontjait, műfordítóként pedig megkérdőjelezte a magyar műfordítás hagyományos, formahű elveit, többek közt Shakespeare-fordításaival keltett kisebb botrányokat, vagy amikor az Isteni színjátékot újra magyarra ültette. – A fordításaival arra törekedett, hogy a színdarabok nyelvezete ne archaizáló, hanem a mai nézőnek is érthető legyen – mondta Ferencz Győző. Beszédének végén Nádasdy Ádámot mint polgárjogi aktivistát is kiemelte, aki melegségéről két prózakötetében és verseiben is vallott, amivel több szerző előtt is megnyitotta az utat.  

Alkotóműhely a szolidaritásértA Városmajor 48 Irodalmi Társaság Alapítvány azzal a céllal jött létre, hogy alkotóműhelyt, szakmai fórumot teremtsen a kortárs magyar írók, költők, műfordítók és kritikusok számára, akik egyaránt magukénak vallják Európa és a nemzeti kultúrák alapértékeit, az emberi méltóság és a társadalmi előítéletektől mentes szolidaritás gondolatát, megbecsülik és segítik egymás alkotó irodalmi munkásságát. Az alapítvány székhelye abban a házban, a Városmajor 48/B-ben található, ahol Polcz Alaine és Mészöly Miklós élt és alkotott. E választással az alapítvány tiszteletét fejezi ki a két író embersége és művészete iránt, azt a figyelmes gondoskodást pedig, amellyel a pályakezdő írókat vették körül, példaértékűnek és követendőnek tekintik. Az alapítvány kuratóriuma minden év decemberében ítéli oda az életműdíját.

Így támogatta tízmillió forinttal a Freeszfe Egyesületet Alexander Soros, aki Tarr Béla kultuszfilmjét „visszaadja” a magyar népnek, ha helyreáll a demokrácia.