Döbbenetesen szigorú, 18 év börtönre ítélte a minszki bíróság Szvetlana Tyihanovszkaja férjét, Szergej Tyihanovszkij bloggert, aktivistát, a belarussz ellenzék egyik prominens alakját. Tekintettel a feletébb hosszú büntetésre a litvániai száműzetésben élő feleség jogosan állította, hogy ez Alekszand Lukasenko bosszúja, ami részben házastársa, részben őellene irányul. Mint ismert, Szvetlana Tyihanovszkaja az utolsó pillanatban, elnökjelölt férje bebörtönzése után vált Alekszandr Lukasenko kihívójává a 2020. augusztusi elnökválasztáson. Szergej Tyihanovszkijt azzal vádolták meg, hogy 2019 júniusától szervezni kezdték a következő évi elnökválasztást megzavarni hivatott tömegrendezvényeket. Öt másik ellenzéki politikussal együtt ítélték el, a többiekre 14-16 év börtönt szabtak ki.
Belaruszban már ezt megelőzően kirakatperek sora zajlott, sorra kerültek rácsok mögé az elcsalt elnökválasztás kapcsán világszerte ismertté vált ellenzéki vezetők. Viktor Babariko volt bankárt, eredetileg Lukasenko legesélyesebb ellenzéki kihívójának számító jelöltet, akit ugyancsak még a kampány idején vettek őrizetbe megfosztva az indulás jogától is, 14 év letöltendő börtönbüntetésre ítélték idén júliusban. Marija Kolesznyikova fuvolaművészt, Babariko egykori kampányfőnökét, akit először a nyílt utcán elraboltak, majd megpróbáltak Ukrajnába száműzni, 11 év szabadságvesztéssel sújtották. A vele egy perben szereplő Makszim Znak ügyvédre 10 év börtönbüntetést róttak. Őket a hatalom megszerzését célzó összeesküvéssel, az állambiztonságot veszélyeztető akciókra való felhívással és szélsőséges szervezet létrehozásával vádolták meg.
Büntetőtáborban tölti két éves ítéletét a Belsat TV két a riportere, Jekatyerina Andrejeva és Darja Csulcova is pusztán azért, mert egy ellenzéki tüntetésről tudósítottak. Ítéletére vár az idén május 23-án hamis bombariadóval Minszkben leszállásra kényszerített Ryanair repülőjáraton őrizetbe vett Raman Prataszevics belarusz ellenzéki újságíró és aktivista, valamint a vele utazó, orosz állampolgár menyasszonya, Szofija Szapega is.
A sort folytatni lehetne, hiszen a Vjaszna független emberi jogi központ szerint jelenleg Belaruszban legkevesebb 921 politikai fogoly van, legtöbbjük még ítéletére vár. A belarusz bíróságok az elcsalt elnökválasztás óta már több mint 120 igazságtalan és önkényes ítéletet hoztak politikai indíttatású, általában zárt ajtók mögött zajló perekben.
Becslések szerint az elnökválasztás kapcsán, az előzetes tisztogatás és utólagos megtorlás keretében közel 40 ezer személyt vettek őrizetbe, több mint 4600 büntetőjogi vádat emeltek belarusz állampolgárok ellen, mindeközben viszont egyetlen ügyet sem indítottak az erőszakért és elnyomásért felelős vagy abban bűnrészes személyek ellen. Felszámoltak máris 250 civilszervezetet, köztük a belarusz újságíró szövetséget, és letartóztattak mintegy 500 újságírót.
A Szergej Tyihanovszkijra kiszabott rekordmagas büntetés kapcsán az Európai Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselője, Josep Borrell szóvivőjén keresztül jelezte: tekintettel az emberi jogi helyzet folyamatos romlására, az EU mérlegeli újabb szankciók foganatosítását Belarusszal szemben. Az unió határozottan elítéli az emberi jogok és szabad véleménynyilvánítás elleni újabb a minszki fellépést, szögezte le Peter Stano szóvivő.
A Tyihanovszkij-ítélet Washingtonban sem maradt visszhang nélkül. Antony Blinken amerikai külügyminiszter „politikai indíttatásúnak” nevezte a bírósági döntést és az ellenzékkel szembeni megtorlások azonnali befejezésére szólította fel Alekszandr Lukasenkót és rezsimjét.