;

marihuána;Málta;legalizálás;

Képünk illusztráció.

- Legális lesz a füvezés Máltán – felelős szívásra készülhetnek a helyiek

Ezzel az Európai Unióban elsőként kiegyensúlyozottan szabályozzák az elterjedt fűszívást, túllépve a megengedő holland példán is.

Legalizálják a marihuána szabadidős célú használatát Máltán. A földközi-tengeri szigetország parlamentje jóváhagyta „a kannabisz felelős használatáról” rendelkező törvényt, ezzel az Európai Unióban elsőként kiegyensúlyozottan szabályozzák az elterjedt fűszívást, túllépve a megengedő holland példán is.

Az új törvény értelmében szabad kendert termeszteni, vásárolni, birtokolni és fogyasztani – 18 éven felülieknek, szigorúan meghatározott feltételekkel. Háztartásonként négy növény tartható, de csak kívülről nem látható helyen, tehát erkélyen és teraszon nem. A fogyasztók legfeljebb 50 gramm szárított termős kendervirágzatot tarthatnak maguknál otthon, 7 grammnyit közterületen. Ugyanakkor nyilvánosan továbbra is tilos elszívni: a szabálysértési bírság 235 euró (azaz 87 ezer forint), aki pedig kiskorú jelenlétében vét, annak 500 euró (184 ezer forint).

Nonprofit egyesületeket alapításával törnék le a feketepiacot, a bűnözők hasznát. A regisztrált tagok legálisan szerezhetik be a kannabiszt: legfeljebb naponta 7, havonta 50 grammnyit, illetve a szaporításhoz havi 20 magot. Egy klubnak legfeljebb 500 tagja lehet, termékeit nem reklámozhatja, iskoláktól pedig minimum 250 méterre kell berendezkednie. A döntés hatéves folyamatot tetőz be Máltán: előbb enyhítették a büntetéseket személyes használatért, 2018 óta pedig engedélyezett a kannabisz orvosi javaslatra, fájdalomcsillapításra és alvászavarok kezelésére. Akiket korábban elmarasztaltak kis mennyiség birtoklásáért, most kérhetik törlésüket a bűnügyi nyilvántartásból.

A vallettai parlament kedd este, a kormányzó Munkáspárt képviselőinek többségi szavazatával (36 igen, 27 nem) fogadta el a tervezetet. Owen Bonnici esélyegyenlőségi miniszter történelmi jelentőségűnek nevezte, hogy a kis fogyasztókat többé nem üldözik, szabályozottan és biztonságosan hódolhatnak a szenvedélyüknek, miközben reményei szerint visszaszorul az illegális drogkereskedelem. A törvény a köztársasági elnök aláírásával lép életbe, ami általában néhány nap alatt megtörténik, ám a reform ellenzői felszólították a civilben orvos George Vellát, hogy tagadja meg az ellenjegyzést.

A baloldali-populista Munkáspárt már a jövőre esedékes választásokra kampányol, a dekriminalizáció ugyanis népszerű, főleg – de nem kizárólag – a fiatalok körében. Robert Abela miniszterelnök zavarba hozta az ellenzéket: a jobboldali Nemzeti Pártból sokan szívesen támogatták volna a módosítást, ám pártutasításra nemmel kellett voksolniuk. Ráadásul Lawrence Gonzi korábbi kormányfő felszólította őket, hogy hatalomra jutva semmisítsék meg a törvényt – csakhogy egy ilyen ígérettel rengeteg szavazatot veszíthetnek.

A hollandiai coffee shopokban már 1976 óta tűrik a kannabisz árusítását, de továbbra is törvénybe ütközik a termesztés és 5 grammnál több birtoklása. Hasonló szellemben lazították a tiltást Spanyolországban és Portugáliában. Uruguay lett az első ország, ahol a legális kannabiszt állami hálózat terjeszti. Liberalizációt terveznek Németországban, Luxemburgban és Svájcban is, az olaszoknál pedig várhatóan népszavazást tartanak a kérdésről.

Vesztüket olyan újságírók okozták, akik beépültek az erőszakos csoportba, majd egy műsorban bemutatták, mire is készülnek.