;

Ingatlan;Duna House;lakásárak;

- Jövőre is tovább nőnek a lakásárak

Jelentősen megváltozott a vevők lakásvásárlási motivációja az idén a pandémia miatt.

Előtérbe kerültek a kertkapcsolatos ingatlanok; alacsony áruk miatt ezen belül is reneszánszukat élik a zártkertek. A nyaralók értéke is tovább emelkedett, mivel a szezonális érdeklődéseket felváltotta az egész éves, állandó kereslet, és ez ráadásul egyelőre jóval magasabb is, mint a kínálat. A balatoni ingatlanárak emiatt az idén már megközelítették a fővárosi árakat. Az agglomeráció piaca is erősödött: a kiköltözési hullám nemcsak Budapestet, hanem az összes hazai nagyvárost jellemzi. Ez utóbbi vásárlások adták a november végéig megkötött, mintegy 140 ezer ingatlan-adásvétel jelentős részét – foglalta össze az idei év ingatlanpiaci változásait Benedikt Károly, a Duna House PR- és elemzési vezetője. Adataik alapján a panelotthonok átlagos négyzetméterára az elmúlt egy évben a fővárosban 4-13, vidéken 3-12 százalék százalékkal növekedett. A téglalakások négyzetméteréért Budapesten átlagosan 9-17, vidéken 18-28 százalékkal kell többet fizetni. Az újépítésű otthonok átlagos négyzetméterára év végére pedig már meghaladta az 1 millió forintot a fővárosban, és még tovább is nőhet, pláne, ha a rozsdaövezeti területek kijelölése után megkezdődik azok rehabilitációja is. 

Az ingatlanközvetítő hálózat szakértői arra számítanak, hogy a 2022-es évben is aktív lesz a lakáspiac, és mintegy 150 ezer tranzakció zajlik majd le. A lejáró és határidős kedvezmények - a falusi csok, a zöldotthon program vagy a babaváró hitel - pedig tovább élénkíthetik a forgalmat. További - elhelyezkedéstől és lakástípustól függően – 5-10 százalékos áremelkedés is várható, ezért Benedikt Károly szerint nem érdemes kivárni a lakásvásárlással. A kamatemelések nehezíthetik az ingatlanszerzést, és várhatóan a befektetések szerepe is erősödni fog. Az emelkedő inflációs környezetben a reáleszközök felértékelődnek ugyanis. A jelzálog-hitelezésben viszont nagyobb a bizonytalanság a kihelyezett hitelek volumenét illetően, így a Duna House szakemberei -10 és és +10 százalék közötti sávban prognosztizálják a következő évet. A határidős és kifutó otthonteremtési támogatások növelhetik a volument, de kérdéses, hogy a bizonytalanabb gazdasági helyzet, az emelkedő kamatkörnyezet és az országgyűlési választások utáni időszak milyen hatással lesz a keresletre. 

Bővült az építőiparAz építőipari termelés volumene októberben 14,5 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, az épületek építése 19,7, az egyéb építményeké 9,7 százalékkal nőtt egy év alatt – közölte a KSH. Szeptemberhez képest 1,1 százalékos volt a bővülés. A jövőre nézve kevésbé pozitív adat, hogy bár az építőipari vállalkozások október végi szerződésállománya 6,7 százalékkal meghaladta az egy évvel ezelőttit, az újonnan megkötött szerződések volumene 3,7 százalékkal csökkent.

Palkovics Imre úgy látja, a munkaerőpiac helyreállt a sokkból, és van elég álláshely.