„A magyarországi munkaerőpiac arra épül, hogy nem segélyt kell adni az embereknek, hanem lehetőséget, hogy dolgozzanak. Az pedig meghatározza az emberek motivációját, hogy mennyi idejük van a munka keresésre. Ha kevés idővel rendelkeznek és van elég szabad munkahely, akkor intenzíven keresnek és nem süllyednek bele abba a függőségbe, amit a szociális segélyezés okoz” - mondta el a Munkástanácsok Országos Szövetségének elnöke a Világgazdaságnak.
Palkovics Imrét azt követően kereste meg a lap, hogy a Kúria jóváhagyta azt a népszavazási kezdeményezést, mely a jelenlegi három hónapról kilencre emelné az álláskeresési járadék folyósításának idejét. Az érdekképviseleti vezető megjegyezte, a munkanélküliség szintje már 4 százalék alatt van, mivel a munkaerőhiány ismét megjelent, ezért aki munkát akar találni, az talál is.
- tette hozzá. Ugyanakkor elismerte, a gazdaság helyzetétől is függ, hogy milyen gyorsan találnak az emberek munkát, ám a rendelkezésre álló adatok azt mutatják, hogy a hazai munkaerőpiac helyreállt a tavalyi sokkból.
A Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat legutóbb novemberben 242 ezer munkanélkülit tartott nyilván, százharmincezerrel kevesebbet, mint 2020 júniusában. Ha pedig 2019 novemberével vetjük össze, akkor már csak háromezres növekményről beszélhetünk. A Központi Statisztikai Hivatal adatai ugyan kevesebb állásnélkülit tartalmaznak (189 ezer), ám itt nagyobb a különbség a járvány előtti szinthez képest, harmincezerrel még mindig több állástalant mutat a statisztika. Palkovics Imre jelezte azt is, hogy van egy jelentős réteg, aki nehezen vezethető vissza a munkaerőpiacra, nekik ott van a közfoglalkoztatás, számuk azonban egy jó ideje nem változik, gyakorlatilag kilencvenezer főnél beragadt.
Mint lapunk is megírta, az ellenzék szerdán kezdheti el az aláírásokat gyűjteni a népszavazáshoz. Az ellenzék miniszterelnök-jelöltje azt mondta, Budapesten és a 23 megyei jogú városban jelen lesznek és gyűjtik a szignókat.