;

Hagyó Miklós;városháza;koncepciós per;

- Sorminta

Bilincsben elvitt polgármesternél, politikusnál, állami, önkormányzati cégvezetőnél nincs ütősebb kampányfotó. Sokkal többet ér ezer út-, homokbánya-, kolumbárium-, múzeumátadásnál. A nyereség hatványozható, ha az odavezető utat is látványosan dokumentálják, és a baráti sajtó részletesen beszámol a nyomozásról, a tárgyalásról. Az ügymenetet lényegesen egyszerűsíti, ha a bukás forgatókönyvírói előre szólnak az újabb fordulatról. Így a hű média időben megjelentetheti a cikket, kiküldheti a fotóst, megkérdezheti a szükséges fontos embert az esemény jelentőségéről. 

A budapesti városházán és az önkormányzat vagyonkezelőjénél hétfőn egy időben tartott házkutatás szépen illeszkedett az események láncolatába. A Nemzeti Nyomozó Iroda munkatársai kellően elszántak voltak, az önkormányzat munkatársai pedig nyilvánvalóan megdöbbentek. Vélhetőleg senki nem dolgozik már ott azok közül, akik 2010-ben szemtanúi lehettek a Hagyó Miklós előállítása előtti rendőri akciónak. Mint emlékezhetünk, a volt főpolgármester-helyettest bűnszervezet működtetésével, korrupcióval vádolták meg. Balogh Zsolt, a BKV akkori megbízott vezérigazgatója éppen a Magyar Nemzetnek árulta el, hogy azóta tudja, 15 millió fér el egy Nokia-dobozban, mióta egyszer abban adta át az összeget. Az erről tett vallomását a perben később visszavonta. 

A letartóztatás volt a csúcspont, de addigra már hónapok óta zajlott a városháza megdolgozása. A Tarlós István főpolgármesteri kampányának segítésére létrejött munkacsoport kulcsfigurája Pető György gazdaságvédelmis rendőr volt, aki szállította is az ügyeket, előbb az FKF-től, a Főtávtól és a gyógyfürdős cégtől, majd a BKV-tól. A nokiás doboz a baloldali politikai elit korrupciójának szimbóluma lett. Az ügy elsöpörte Demszkyt, de minden bizonnyal hozzájárult a Fidesz az országgyűlési választásokon elért sikeréhez is. Hagyót a bíróság sok évvel később hivatali visszaélés és - felbujtóként elkövetett - hűtlen kezelés bűntettében mondta ki bűnösnek, de börtönbe nem kellett mennie, ahogy a többi vádlottnak sem. 

Időközben kiderült, hogy a Hagyót előzetesbe küldő ügyésznő Tarlós István tanácsadója lett havi bruttó 850 ezer forintos fizetéssel. A BKV-botrányról könyvet író újságíró szintén évekig dolgozott a városházának. Pető György pedig különféle szerepkörökben azóta is, Tarlós távozása ellenére is a főváros – most éppen egyik cégének – alkalmazásában áll.

S most újra megjelentek a nyomozók a városházán. Szorgosan gyártják a cikkeket a kormányközeli médiában, álarcos ember szállítja a hangfelvételeket az Orbán-család egykori pénzügyi háttéremberének, Gansperger Gyulának a beszélgetéseiről a fővárosi vagyonkezelő – egyébként szintén Tarlós idejében kinevezett – vezetőjével, vagy éppen a gyanútlan volt miniszterelnök, a még mindig Karácsony Gergely-barát Bajnai Gordonnal. A forgatókönyvnek aligha ezek az utolsó lapjai. A Fidesz eszköztára a hatalom birtokosaként sokkal szélesebb, mint annak idején, ellenzékben. Most már az sem számít, ha a vádból semmi sem igaz.