illusztráció;Szegedi Katalin;

- Mesélnek a rajzok

Szegedi Katalin sajátos stílusú illusztrációiból nyílt kiállítás, ahol az alkotó a jól ismert mesék klasszikus figuráiról és állatairól készült művészi grafikáiból válogatott.

Szegedi Katalin már gyermekként szinte minden idejét rajzolással töltötte, így számára nem volt kérdés, hogy a művészi pályára lépjen. Műszaki értelmiségi családban nőtt fel, szülei próbálták lebeszélni erről a hivatásról, ám ő eltökélten kitartott gyermekkori álma mellett. Különböző szakkörökbe tett látogatásai után ( ahol kellő ideje volt rajztudását csiszolni), majd a két éves Dekoratőr Iskolát elvégezve már egyenes út vezetett az Iparművészeti Főiskola alkalmazott grafika-könyvtervezés szakára, ahol Pálfi György és Árendás József grafikusok voltak a mesterei.

 Habár főiskolai évei után rövid kitérőt tett (néhány évig tanított a pilisborosjenői általános iskolában, felnőtt fiataloknak oktatott grafikát Kaposvárott és a budapesti Kolibri Színház előadásai számára tervezett bábokat), hamar visszatalált a könyvillusztráláshoz, amellyel már az Iparművészeti Főiskolán eltöltött évek alatt elkezdett foglalkozni.

Több, mint negyven könyv illusztrációjával a háta mögött könnyedén felismerhetők jellegzetessé vált munkáinak aprólékosan kidolgozott vidám figurái, amelyek -kis túlzással állítva- szinte utánozhatatlanok. Szegedi Katalin műveiben azon felül, hogy nagyon szépen kidogozottak, van valami egyedi és megkapó rajzi bravúr és humor, amellyel meghódítja nézőit. Mesés, olykor groteszk karakterei gyermeki bájjal „átitatottak”, a marionettszerű figurák hosszú végtagja, pufók vagy éppen tojásdad feje akarva- akaratlanul is mosolyt csal az arcokra. A többnyire nosztalgikus, régi tárgyak finom vonalakkal megrajzolt, élethű képe alkotja az emberléptékű környezetet, ahol gyakran vannak jelen háziállatok, mint az otthon harmóniájának szükséges részei. Színpompás képein a hagyományos akvarell alkalmazása mellett előszeretettel dolgozik a kollázs technikájával, de fest akrillal is.

Mostani tárlatán olyan jól ismert illusztrációk kerültek a falakra, mint a Lewis Carroll: Alice Csodaországban, G. Szász Ilona: A Mindentvarró Tű, és Boldizsár Ildikó: Holle anyó című mesékhez készült rajzok, de láthatjuk Szegedi Katalin saját meséjéhez (Lenka) készült illusztrációját is. A könyv főszereplője egy dundi testalkatú kislány Lenka, akit emiatt mindenki csúfol, kinevet. A kislány, hogy bánatát elfojtsa, a rajzolásba menekül, majd egy napon megismerkedik Palkóval, aki első csodálója, később igaz barátja lesz.

A kiállítótérben az alkotó Beállhatok? című munkáját látjuk, amelyen a játékmalackáját szorongató Lenka félszegen figyeli a fekete kövön ugróiskolázó lányokat. Szeretne ő is játszani, de a többiek kicsúfolják: barátkozzon inkább a malackával, az illik hozzá. Szegedi Katalin illusztrációja, ahogyan a mese is, a barátságról és az elfogadásról szól, arról, hogy hogyan fogadjuk el azt, aki más, mint a többi. A könyvillusztráció felnagyított grafikája többféle anyagból készült, Lenka testét például plasztikusan formálta meg az alkotó hullámkartonból, de akrilt és temperát is használt.

Egy másik kép, a Mezei egerek királynője L. Frank Braum: Óz, a csodák csodája című könyvéhez készült. Az illusztráció középpontjában egy fiatal, fehér-kék kockás ruhát és vörös kalapot viselő lányt látunk, amint egy réten ül egerek társaságában. Szegedi Katalin, illusztrátor alkotásait egyedi hangulat, finom mívesség és részletesség jellemzi. Illusztrációival olyan világot hoz létre, amelyben nemcsak a gyerekek, de a felnőttek is szívesen alámerülnek. Az L. Frank Braum meséjéhez készült illusztráció hatása is abban rejlik, hogy rajta finom színeket és vonalakat, elnyújtott, légiesen könnyed lányalakot látunk, akár egy mesében. Szegedi Katalin újfajta technikákkal is kísérletezett: a Mezei egerek királynője című alkotáson például egy finom, régi csipke került a címszereplő, Dorothy festett szoknyájának aljára.

A tárlaton illusztrációi színe-javát mutatja be Szegedi Katalin felnagyított, önálló művészi értékkel bíró grafikák formájában, aki szerint: „Amikor egy irodalmi művet illusztrálok, igyekszem egyfajta alkotói alázattal közelíteni a mű felé, természetesen olyan többlet hozzáadásával, melyet szavakkal nem lehet kifejezni. Működik bennem egyfajta megfelelési vágy, ugyanazt a világot szeretném a képeimmel is kifejezni, amit a szerző a művével közvetít.”

Infó:

Klauzál Gábor Budafok-Tétényi Művelődési Központ

Szegedi Katalin mesekönyvillusztrátor kiállítása

Nyitva: 2022 január 4.-ig  

A pragmatizmusnál erősebb az igazság – állítja Agnieszka Holland rendező, az Európai Filmakadémia elnöke, aki Zoomon adott exkluzív interjút a Népszavának.