;

Irak;Egyesült Államok;kivonulás;

- Amerikai ki nem vonulás

Formálisan befejezte az Egyesült Államok vezette nemzetközi koalíció az Iszlám Állam (Daes) elleni iraki harci misszióját. Az erről szóló bejelentés azonban nem több politikai szemfényvesztésnél.

Ugyanis ez semmiféle változást nem hoz a külföldi csapatok számára. A nagyjából 2 500 fős amerikai kontingens a helyén marad, hogy a jövőben a kiképzésben való részvétellel és tanácsadással segítse az iraki biztonsági erőket. A gyakorlatban azonban már az elmúlt hónapokban is ezzel foglalkoztak, sőt, azóta ezen volt a hangsúly, hogy 2017-ben az utolsó Irakban elfoglalt területeiről is kiűzték a Daes fegyvereseit.

Joe Biden amerikai elnök és Musztafa al-Kádimi iraki kormányfő júliusban megállapodott arról, hogy az Egyesült Államok az év vége előtt befejezi harci misszióját. Az amerikai jelenlét évek óta feszültségforrás, a szomszédos Irán támogatását élvező síita milíciák rendszeresen rakéta-, újabban már dróntámadásokat intéznek az amerikai csapatok ellen, távozásukat követelve. Az iraki parlament már tavaly januárban ajtót mutatott a külföldi koalíciónak, miután Amerika, az ország szuverenitását megsértve, dróncsapással likvidálta a Bagdadba látogató Kászim Szulejmáni iráni kémfőnököt és egy iraki síita milíciavezért.

A mostani jelképes kivonulás aligha csökkenti a feszültséget, pedig égető szükség lenne rá. Az októberi választások óta nyugtalan a légkör, mivel a szavazáson leszereplő Irán-barát siíta pártok csalást kiáltottak és elutasítják a végeredményt. A helyzet annyira kiélezett, hogy ismeretlenek - feltehetően saját elhatározásuk alapján cselekvő, Teheránhoz kötődő milicisták - november elején drónokkal merényletet kísérletek meg Kádimi ellen. 

Joe Biden szerint válaszúthoz ért a történelem, most dől el, hogy sikerül-e feltartóztatni az autokrata rezsimek térnyerését. Amerika újra vezetni akar.