;

Franciaország;republikánusok;Marine Le Pen;Emmanuel Macron;Éric Zemmour;Valérie Pécresse;

- Gaulle-ista áttörés Franciaországban

Valérie Pécresse, a francia Republikánusok elnökjelöltje nem is esélytelen Emmanuel Macron ellen, bár a felmérésekben egyelőre nem áll jól.

Valérie Pécresse-t 61 százalékkal választotta meg a gaulle-istának is nevezett jobbközép párt, a Republikánusok mintegy 114 ezer tagja elnökjelöltnek, így az egykor Jacques Chirac, majd Nicolas Sarkozy által fémjelzett politikai tömb először küld női jelöltet a ringbe. Hol van már az az idő, amikor (1998-ban) Dominique de Villepin, Chirac akkori elnök hivatalának vezetője azt jósolta Pécresse számára: nem lesz belőle politikus, mert férje van, gyerekei, márpedig a politika nem normális embereknek, hanem neurotikusoknak való.

Pécresse ellenfele, Eric Ciotti, Alpes-Maritimes parlamenti képviselője csak 39,05 százalékot kapott. Így Emmanuel Macron, aki várhatóan jövő év elején jelenti be: újabb öt éves mandátumra pályázik, már három nővel nézhet farkasszemet áprilisban, hiszen Pécresse-n kívül Anne Hidalgo a szocialisták, Marine

Le Pen pedig a jobboldali populista Nemzeti Tömörülés (RN) színeiben indul.

Pécresse személyében az egyik legesélytelenebbnek tartott jelölt indulhat az elnökválasztáson. Egy néhány nappal ezelőtti felmérés csak a negyedik helyen mérte Ile-de-France régió elnökét Macron, Le Pen, valamint a populista Éric Zemmour mögött. Ettől függetlenül nem lehet leírni őt. Elvégre most is rácáfolt minden közvélemény-kutatásra, s képes lehet egységesíteni a jobbközép szavazótábort, amelynek támogatására egyébként maga Macron is számít. Pécresse megválasztása reményt ad arra, hogy az elnökválasztási kampány nem csak a bevándorlás szigorításáról szól majd, ahogyan ezt Macron is szorgalmazná. Eddig ugyanis a jobboldali jelöltek, az LR elnökjelöltjeit, illetve Zemmourt és Le Pent is beleértve azzal tűntek ki, ki tudja túllicitálni a másikat a bevándorlókkal szembeni kemény terveket illetően.

Pécresse a legmérsékeltebbek közé tartozott e tekintetben. Bár ő sem könnyítené meg a bevándorlók dolgát, igaz, ilyen programmal senkinek sem lenne esélye a francia elnökválasztáson. Kvótákkal szabályozná a bevándorlást és megnehezítené az állampolgárság megszerzésének kritériumait. Úgy véli, keményebb büntetést kell kiróni a problémásabb városrészekben bűncselekményt elkövetőkkel szemben. De Ciotti ellenében nem akarja bevetni a hadsereget, hanem az igazságszolgáltatás erősítésével kíván eredményt elérni. Programjának egyik kulcseleme, hogy nem az adókat csökkentené, hanem a társadalombiztosítási járulékokat. Cserében béremelést sürget. Tervet dolgozott ki az államapparátus racionalizálására és nagy hangsúlyt helyez a családpolitikára. Mint többször elmondta, kétharmadrészben Angela Merkel, egyharmadrészt pedig Margaret Thatcherhez, az egykori vasladyhez hasonlítható. Úgy véli, ő az egyedüli, aki képes lehet egységesíteni a megosztott jobboldali pártcsaládot.

A TF1 televízió szombat esti hírműsorában nagy győzelemről beszélt, áttörésként értékelte, hogy pártja női jelöltet támogatott. Mint fogalmazott, a Republikánusok felismerték, hogy a „rend és a jog értékeit” egy nő is képviselheti.

Marine Le Pen szerint a Republikánusok a „leginkább macronista” jelöltet választották meg elnökaspiránsnak, s szerinte a két politikus egy sor kérdésben ugyanazt vallja. Ezért ő képviselheti a hiteles alternatívát. Zemmour pedig felszólította Ciottit és követőit, mögötte sorakozzanak fel. Ciotti ugyanis korábban azt közölte, ha Macron és Zemmour közül kellene választani, utóbbit támogatná.  

Kanyarok után a pártbanPécresse 2019-ben kilépett a Republikánusoktól, miután a párt rosszul szerepelt az európai parlamenti választásokon. Megalapította saját mozgalmát, és nyílt előválasztás mellett érvelt a konzervatívok számára. Amikor megállapodás született arról, hogy a párttagok szavaznak a Republikánusok elnökjelöltjéről, Pécresse, akárcsak az egykori favorit, Xavier Bertrand, visszalépett a pártba. „Eldöntöttem, csapatban fogok játszani” – mondta októberben. Pécresse a munka megszállottja, három gyermek anyja. Párizs elegáns külvárosában, Neuillyben született, katolikus gimnáziumban tanult, 16 évesen érettségizett, az ENA elitegyetemen osztályának második legjobb tanulója volt, Jacques Chirac elnök tanácsadójának tette meg. Nicolas Sarkozy alatt vált ismertté: felsőoktatási miniszterként szolgált. Keresztülvitt egy ellentmondásos reformot, amely nagyobb autonómiát kívánt biztosítani az egyetemeknek. Kevesebb mint egy évig kormányszóvivő és költségvetési miniszter is volt Sarkozy alatt. 

Szombaton, egy illegális tüntetésen történt az incidens, az egyik riportertől egy időre még a mobiltelefonját is elvették a dühös demonstrálók.