;

lakáshitel;kamatemelés;

- Záróra

Véget értek a jó idők az adósok számára, miután az MNB lezárta az alacsony kamatok korát. Sok lakáshitelesnek és egyéb kölcsönnel rendelkezőnek kezdenek rémálmai lenni a törlesztőrészletek várható növekedése miatt, ugyanis a jegybanki a kamatok emelésével minden, eddig még nem fixált hitel kamata ugrik. Így most egyes havi befizetendők rövid időn belül több ezer forinttal emelkedtek, és még csak a jegybanki kamatemelési periódus első felén vagyunk túl. És mert hosszan magasan állnak majd a kamatok, még mindig érdemes lehet a változó kamatozású hiteleket fixálni, azaz több évre rögzíteni.

Nem lehet elítélni a jegybankot azért, hogy most kamatot emel. Ez a dolga, ezt teheti annak érdekben, hogy megfékezze az inflációt, erősítse a forintot. Ha valamiért a jegybankot jogos bírálat érheti, az épp az, hogy sokáig késlekedett a monetáris keretrendszer szigorításával. Az ingyen, illetve támogatással nyújtott hitelek, az alacsony kamatok korszakát már a koronavírus járvány előtt le kellett volna zárni, ugyanis az infláció már 2019-ben is nagyon magas volt. Mivel késve lépett, most kapkod az MNB, és hetente emeli kamatot. A fejlettebb régiókban, mint az USA vagy az Eurózóna országai, a befektetők nem azt találgatják, hogy a jövő héten mekkora kamatemelésre kényszerül a jegybank, hanem azon vitatkoznak, hogy mikor változik majd először az irányadó ráta a pandémia után. Meglépi-e ezt az Európai Központi Bank vagy a Federal Reserve 2022-ben, vagy csak 2023-ban?  Ez apró különbségnek tűnik, de a kiszámíthatóság, a tervezhetőség minden gazdasági növekedés alapja.

Az infláció elleni fellépést az MNB alaposan benézte, viszont többször szigorította, a háztartások jövedelméhez kötötte a eladósodás mértékét - annak érdekében, hogy még egyszer ne alakuljon ki olyan hitelcsapda, mint ami 2008 után kötötte gúzsba a devizahiteleseket. Ezen kívül még két dolgot tett a jegybank: évek óta a kicsit drágább, de nagyobb biztonságot adó, fix kamatozású hitelek felé terelte a magánembereket, illetve a még változó kamatozású hitelben lévőket bankjaikon keresztül is a hitel fixálására buzdította. Sokan meghallották a figyelmeztetést, de nem elegen: az ő törlesztőjük növekszik most az újabb emelésekkel. Pedig szóltak előre, sőt még most sem késő fixálni a hiteleket. Főleg, ha abból még hosszú évek vannak hátra a lejáratig.

Más a helyzet a fogyasztási hitelekkel: ott nincs semmilyen védőintézkedés, ezek feltehetőleg drágulni fognak, és a nulla százalékos áruhitelek el is tűnnek az üzletekből. Ugyanis a kamatemelésekkel az MNB másik célja, hogy a pénzbőséget, a fogyasztási hajlandóságot csökkentse. Ezáltal lassíthatja és majd idővel megállíthatja ugyanis az árak emelkedését.

A kamatok emelése egy lakáshitel árát a teljes futamidőre vetítve több millió forinttal növeli. Így a lakás vásárlás előtt állóknak a szakértők szerint azonnal el kell indítaniuk a hiteligénylést. Azok viszont, akik a jövő évben terveznek hitelt felvenni, már egy új világban találják magukat: ott, ahol a jelenleginél is drágább lesz lakáshoz jutni.