Kína;Litvánia;

- Visszájára sül el Kína hisztije Közép-Kelet-Európában

Tajtékzik a pekingi rezsim, mert Litvánia Tajvannal barátkozik, ám az elrettentőnek szánt intézkedésekkel az ázsiai szuperhatalom leginkább saját megítélésén ront.

Szimbolikus lépéssel, a kétoldalú diplomáciai kapcsolatok szintéjének csökkentésével torolta meg Kína Litvánián, hogy múlt csütörtökön hivatalosan is megnyílt Tajvan hivatalos vilniusi képviselete. A kommunista ország már azóta folyamatosan nyomást gyakorolt a balti államra, hogy júliusban bejelentették a tajvani képviseleti iroda létesítésének tervét, ám az elrettentésnek szánt intézkedések eddig kontraproduktívnak bizonyultak: a közép-kelet-európai országok többnyire határozottan kiálltak a litván fél mellett. Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnök tegnap Vilniusba tett látogatásán is feltétlen támogatásáról biztosította Litvániát az ügyben. Csehország és Szlovákia korábban szintén kifejezte szolidaritását, a Visegrádi Négyek közül egyedül hazánk lóg ki a sorból - a pekingi rezsimhez dörgölőző Orbán-kormány nem foglalt állást a témában. Csakhogy a diplomáciai disputa egyre jelentősebb kérdéssé növi ki magát, és a hatással van az Európai Unió Kína-politikájára is.

Az egész hátterében egy első ránézésre banális névvita áll, amelynek lényege, hogy a képviseleti iroda az eddigi gyakorlattal ellentétben Tajvannak viseli a nevét, nem pedig a sziget központjának, Tajpejnek. A pekingi rezsim szerint ez rendkívül rossz precedenst teremt, már-már olyan, mintha önálló államként kezelnék a területet. Tajvan ugyan de facto független, de Kína saját tartományának tekinti és a nemzetközi intézményrendszerben az úgynevezett “egy Kína-elvet” erőlteti, mely alapján az országoknak és a világszervezeteknek választaniuk kell a kommunista Kínai Népköztársasággal vagy a demokratikus berendezkedésű Tajvannal való diplomáciai kapcsolattartás között. Emiatt jelenleg mindössze 15 nemzet - a Vatikán, Sváziföld, illetve többségében latin-amerikai és óceániai országok - ismerik el Tajvant önálló államként.

A litván vezetés azt hangoztja, hogy ők igenis tiszteletben tartják az “egy Kína-elvet”, ezt Ingrida Simonyte litván miniszterelnök tegnap újfent elismételte és hangsúlyozta, hogy Tajvannal mindössze a gazdasági, kulturális és tudományos kapcsolatokat kívánják elmélyíteni. A pekingi rezsim nem fogadja el ezt a magyarázatot, ezért is redukálták a diplomáciai kapcsolatok szintjét. Ez azonban lényegi változást nem hoz, Kína ugyanis augusztusban már hazarendelte saját vilniusi nagykövetét és kiutasította a litván misszióvezetőt Pekingből, a mostani lépés mindössze formalizálta a jelenlegi helyzetet. Az ázsiai szuperhatalomnak ezenkívül azonban csekély mozgástere van Litvánia büntetésére. A kétoldalú kereskedelem megnehezítésére irányuló törekvések visszafelé sültek el, mindössze azt érték el, hogy Tajvan és azt támogató Egyesült Államok a gazdasági kapcsolatok még szorosabbra fűzésével kompenzálja a balti államot. Amerika a kínai nyomásgyakorlás ellensúlyozására múlt pénteken 600 millió dolláros exportélenkítő hitelt ajánlott fel Litvániának, Gabrielius Landsbergis litván külügyminiszter pedig kedden Washingtonba utazik, ahol várhatóan újabb kétoldalú beruházásokról fog tárgyalni.   

Megosztó jelöltek regisztrálták magukat a decemberi elnökválasztásra. A Nyugat ragaszkodik a szavazás megtartásához, pedig abból nem sok jó sülhet ki.