Zöldzóna;Balaton;vízszint;

- Javít a Balaton állapotán az alacsony vízszint

A legújabb vizsgálatok megerősítik, hogy a 100 centiméteres vízállás jelen körülmények között már biztonságosnak mondható.

Kezd veszélyesen alacsony lenni a Balaton vízszintje, akadnak kikötők, ahová nagyobb vitorláshajókkal már szinte nem is lehet beállni, panaszolták lapunknak balatoni hajósok. Az őszi tartós csapadékhiány miatt valóban látványosan kevesebb a víz a tóban, a Hydroinfó adatai szerint a tó vízállása 87-91 centiméter, ami jelentősen alacsonyabb, mint az érvényes szabályozási szint.

- Ez jelen időszakban 110 centiméter – tájékoztatta lapunkat az Országos Vízügyi Főigazgatóság. - A szabályozási szint nem vízszinttartást, hanem szabályozást jelent, azaz amennyiben a tó vízállása eléri vagy meghaladja az aktuális szabályozási szintet, az e fölötti többletvíz készletet a tóból a Sión keresztül levezethetjük. Mivel a tó vízállása jelenleg 20 centiméterrel van a téli szabályozási szint, azaz a 110 alatt, természetesen zárva a Sió-zsilip.

Utoljára június elején nyitották ki, amikor 124 centimétert mutatott a siófoki mérce, ami négy centiméterrel haladta meg a nyári szabályozási szintet. Kilenc nap alatt 2,3 centiméternyi vizet engedtek le a tóból, és június 10-én lezárták a zsilipet. Noha még alig volt 20 fokos a tó vize, nagyjából ugyanekkor kezdődött meg – ahogyan erről lapunk beszámolt – a Szigligeti-öbölben az algavirágzás. Ennek egyik oka a szakemberek szerint az iszapban felgyülemlett, hatalmas mennyiségű foszfor volt, mely legnagyobb mennyiségben a Zala folyóból érkezik a Balatonba, s mivel 2004-től megszűnt a rendszeres iszapkotrás, így felhalmozódott. A foszfor amúgy a horgászok etetőanyagával is nagy mennyiségben kerül a tóba, szakemberek szerint ugyanis az évi kétezer tonna etetőanyag a balatoni foszfor tizedéért felelős.

A szakemberek a tó nyári vízszintjének megváltoztatását is ellenzik: az addigi 110-ről 2019-ben emelték 120-ra, s ennek hatására hőmérsékleti rétegződés alakul ki a vízben, ami beindít bizonyos biológiai folyamatokat, például elősegíti az algavirágzást. Többek között emiatt is állították, hogy az új vízszint-szabályozás árt a Balatonnak, s akkor sem lenne haszna, ha beköszönne egy olyan aszályos időszak, mint a kétezres évek elején. Éppen ezért elegendő lenne 100 centiméteren tartani a tavat, s akkor már elkerülhetőek lennének a hőmérsékleti rétegződések, vagyis csökkenne például a turizmusra igencsak káros algásodás veszélye. Vagyis, ami a vitorlázóknak probléma, az a tó ökoszisztémájának kedvező.

- Azóta újabb vizsgálatokat végeztünk – mondta lapunk megkeresésére Istvánovics Vera, a MTA-BME Vízgazdálkodási Kutatócsoportjának tagja, tudományos kutató –, s úgy tűnik, 90 centiméteres vízállás alatt nem alakul ki tartós hőrétegeződés, ami a fenék közelében oxigénhiányt és jelentős foszfor-kiáramlást okoz az üledékből, ami az algásodáshoz vezet. Vagyis még inkább biztossá vált, hogy a 100 centiméteres vízállás a jelen körülmények között már biztonságos, a klímaváltozás előrehaladásával pedig valószínűleg inkább a 90-es lesz jó.

Istvánovics Vera hozzátette, az ingadozó, s időnként alacsonyabb vízszint jót tesz a nádas állapotának is, emiatt úgy vélte, nem kell télen-nyáron nagyjából egyforma vízszintre törekedni: az általuk javasolt alacsonyabb vízállást nagyjából június és szeptember között kellene tartani, télen viszont lehetne 120 centiméter is, hiszen október és május között az algák nem tudnak elszaporodni.

5969 koronavírusos beteget ápolnak kórházban, közülük 606-an vannak lélegeztetőgépen.