;

választás;népszavazás;

- Western

Sokáig a többi kellék között kallódott. Aztán a stáb egyik tagja észrevette, hogy mennyire kézhez álló, milyen remek a markolata, s arra gondolt, hogy néhány epizódban még jól jöhet. Elővette, tisztogatni kezdte. Ekkor figyelt fel rá a rendező, aki kijelölte a fegyvermestert, s onnantól az ő feladata lett, hogy bármelyik jelenetben bevethető legyen. Megolajozták, bekerült a fegyvertárba, majd meg is töltötték. Hogy vaktölténnyel vagy éles lőszerrel, azt tudni nem, csak sejteni lehet. Ez akkor fog kiderülni, ha elsütik és valakit eltalál: sebesülten, ne adjisten holtan marad az áldozat a forgatás helyszínén, vagy felkel és játszik tovább. Most már szinte minden a rendezőn múlik, használja-e vagy sem, mikor, melyik jelenetben és kinek a kezében lesz a fegyver, és lesz-e áldozat.

Lassan tényleg egy harmadosztályú westernfilm forgatásának a szintjére süllyedt, az ami idehaza a választási szabályokkal történik. E héten a kétharmad úgy módosította az idevágó törvényeket, a párbeszédes Szabó Tímea, illetve az exjobbikos Volner János javaslatait támogatva, hogy a jövőben országos népszavazást ki lehessen tűzni a parlamenti, önkormányzati vagy EP-választások napjára. A Fidesz-KDNP bátor embereinek épp akkor jutott eszükbe felkarolni e kezdeményezéseket, miután a miniszterelnök öt, „gyermekvédelminek” csúfolt kérdésben népszavazást kezdeményezett.

Emlékezhetünk, 2014 előtt Orbán a kötelező választási regisztrációval revolverezett, de akkor alkotmánybírósági segítséggel sikerült kicsavarni a kezéből azt a fegyvert, amit azóta sem tudott elsütni. Biztos vagyok benne azonban, hogy most nem fog habozni, s beveti fegyverként az éles lőszerrel csőre töltött népszavazást. Magyarán, jövőre a parlamenti választás napján nemcsak a következő országgyűlés összetételéről és a reménybeli kormányváltásról dönthetünk, hanem az általa kezdeményezett referendum kérdéseiről is. Ha nem is mind az ötről, mert ehhez még a Kúriának és az Alkotmánybíróságnak is lesz egy-két szava, de némelyikről bizonyosan.

Orbánnak elemi érdeke, hogy olyan témát találjon a kampányra, amellyel összezárja saját táborát és megosztja az ellenzéket. Erre kiválóan alkalmasnak tűnik a homofób, melegellenes indulatok gerjesztése, mert a népszavazási kérdések pont ezt a célt szolgálják. S ha ugyanazon a napon rendezik a két választást, akkor könnyen érvényes (és eredményes) lehet a népszavazás, amelynél amúgy nagyon nehezen jönne össze az 50 százalékos érvényességi küszöb. Szabó Tímea javaslata visszájára fordult, ő eredetileg Karácsony Gergely kezdeményezéseinek (köztük a Fudan Egyetemről szólónak) akart utat nyitni, ám a főpolgármester népszavazási kérdéseiről biztosan nem szavazhatunk jövő tavasszal. Maradnak a kormány kérdései, ráadásul az összes egy szavazólapon.

Még az is előfordulhat, hogy a Fidesz-KDNP veszít, de a népszavazásuk sikeres lesz. Így egyetlen dolgot tehet az elkötelezett ellenzéki választó, nem létezőnek tekinti a népszavazást, és csak az országgyűlési választási szavazólapokat veszi fel és tölti ki.