Idén számos program volt Sopronban, de a város szabadtéri rendezvényterületén egy sem. Pedig az erre kijelölt hely közművesítésére csaknem egymilliárd forintot adott 2019-ben a kormány, aminek a befejezése szakemberek szerint félmilliárddal többe került. Hogy a helyi önkormányzatnak tulajdonképpen mennyire szükségtelen ez a létesítmény, azt jól mutatja, hogy a harkai plató jelenleg alkalmi kutyafuttató, aminek nincs gondos gazdája.
A beruházás tavalyelőtt a járvány előtti utolsó Volt Fesztiválra készült el. Ehhez az állam és az önkormányzat az uniós természetvédelmi oltalom alatt álló Natura 2000 területből két-két telket feláldozott. A soproni képviselő-testület ülésére készült előterjesztés szerint azért, mert kétségessé vált, hogy megtartható-e a rendezvény, mivel a befogadó Lővér Kemping tulajdonosa és a szervezők - tizenhét év után először - nem tudtak megegyezni a bérleti díjról. Az akkori polgármester mégis azt állította, hogy a terület új funkciója a soproni események miatt is nagyon fontos. - A város kis-, közepes és nagy rendezvényeit is ezen a helyen tartjuk, ahol kulturált és európai színvonalú lesz a kiszolgálás - jelentette ki Fodor Tamás.
Erre egyelőre nehéz példát találni, a programok helyszíne továbbra is a belváros, bár szerveztek rendezvényt az Erzsébet-kertbe, és a Jereván lakótelepre is, csak éppen oda nem, ahova ígérték. Nagyon úgy néz ki, hogy Sopronnak nem igazán hiányzik az új rendezvényterület. - Messze van a centrumtól, és a város rendezvényire vannak alkalmasabb helyek is - jegyezte meg Simon Zoltán, a DK önkormányzati képviselője, a kulturális bizottság tagja.
Így várhatóan csak a Volt Fesztivált rendezik meg a nyolc hektáros kempinget felváltó harkai platón.
A Voltnak a régi helyéről már korábban, a bérleti díjról kipattant vita előtt el kellett volna költözni, ám nem a kemping szomszédságába. Ezzel csak elodázták, nem pedig megoldották a jó ideje meglevő problémát.
A harkai plató részben természetvédelmi terület, ismerte el annak idején a korábbi polgármester, és azt ígérte, hogy a védett övezet állapotát a közműfejlesztés során megőrzik, a létesítmény helyéről és nagyságáról ugyanis egy tanulmány készült.
- Ez így nincs rendben - vélte Halmos Gergő, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) ügyvezető igazgatója. Mert az új helyszínen sem szabadna fesztivált rendezni. Ráadásul a VOLT egy addig érintetlen rész védett élőhelyeit veszélyezteti. A Fertő-Hanság Nemzeti Park, mint az uniós ökológiai hálózathoz tartozó Natura 2000 terület kezelője talált alkalmas helyet a rendezvénynek. A város vezetői mégis ragaszkodtak a harkai platóhoz, ahol ezáltal visszafordíthatatlan folyamatok indultak el az élővilágban.
Az igazgató a hatóság, vagyis a természetvédelmi hivatal elnéző magatartását azzal magyarázta, hogy mostanában az államigazgatásban dolgozók, nem mindig tartják be az eljárási szabályokat. Ezért beható vizsgálat nélkül is adnak ki engedélyeket. Mivel a hatóságot a közigazgatás átszervezése óta a megyei kormányhivatal irányítja, ezért az önállósága megszűnt, és nem sok mindent tud tenni. Pedig a harkai plató igen fontos élőhelytípus, ahol még legeltetéses állattartással is lehet találkozni, ami ma nagyon ritka, ezért egyedi értéke van. Elfogadhatatlan, hogy amire használják, az előbb-utóbb a pusztulásához vezet.
Az tudott dolog, hogy nemcsak a Lővér Kemping, hanem a harkai plató is az uniós ökológiai hálózat része. Ezért mindegyik természetvédelmi oltalom alatt áll. Emiatt a zöldhatóság 2012-ben csak második nekifutásra engedélyezte a Volt megrendezését a kempingben, és öt év türelmi időt adott a szervezőknek, hogy rátaláljanak az új helyszínre. A határidő 2017-ben lejárt, a fesztivál mégis a kempingben maradt, noha a nemzetipark-igazgatóság egyidejűleg felkutatta az alkalmas helyet a sopronpusztai Páneurópai Piknik-emlékpark közelében, ami a voltosoknak is megfelelt. Csupán a közlekedés nehézségei miatt aggodalmaskodtak, ami azóta már megoldódott, mert az M85-ös út arrafelé is kész. A lehetőség így adott, ha netán a harkai platóra tekintettel a fesztiválszervezők mégis meggondolják magukat, és a költözésről döntenek.
A helyi önkormányzat régóta hallgat az alternatív lehetőségről, és messzemenően igyekszik kiszolgálni a rendezvényt. A soproni statisztika ugyanis számol a Voltra érkező mintegy százezer vendéggel, ami elfedi azt a szomorú valóságot, hogy a város idegenforgalma az utóbbi időben egyre jobban csökken.