;

Zöldzóna;Sopron;természetvédelem;Natura 2000;Fertő-Hanság Nemzeti Park;

- Mellőzik a természetvédelmet Sopronban

A Natura 2000-es területből kihasított részen alakították ki a város szabadtéri rendezvényterületét, ám az máig kihasználatlan. A harkai platón a felesleges beruházással visszafordíthatatlan folyamatok indultak el az élővilágban.

Idén számos program volt Sopronban, de a város szabadtéri rendezvényterületén egy sem. Pedig az erre kijelölt hely közművesítésére csaknem egymilliárd forintot adott 2019-ben a kormány, aminek a befejezése szakemberek szerint félmilliárddal többe került. Hogy a helyi önkormányzatnak tulajdonképpen mennyire szükségtelen ez a létesítmény, azt jól mutatja, hogy a harkai plató jelenleg alkalmi kutyafuttató, aminek nincs gondos gazdája.

A beruházás tavalyelőtt a járvány előtti utolsó Volt Fesztiválra készült el. Ehhez az állam és az önkormányzat az uniós természetvédelmi oltalom alatt álló Natura 2000 területből két-két telket feláldozott. A soproni képviselő-testület ülésére készült előterjesztés szerint azért, mert kétségessé vált, hogy megtartható-e a rendezvény, mivel a befogadó Lővér Kemping tulajdonosa és a szervezők - tizenhét év után először - nem tudtak megegyezni a bérleti díjról. Az akkori polgármester mégis azt állította, hogy a terület új funkciója a soproni események miatt is nagyon fontos. - A város kis-, közepes és nagy rendezvényeit is ezen a helyen tartjuk, ahol kulturált és európai színvonalú lesz a kiszolgálás - jelentette ki Fodor Tamás.

Erre egyelőre nehéz példát találni, a programok helyszíne továbbra is a belváros, bár szerveztek rendezvényt az Erzsébet-kertbe, és a Jereván lakótelepre is, csak éppen oda nem, ahova ígérték. Nagyon úgy néz ki, hogy Sopronnak nem igazán hiányzik az új rendezvényterület. - Messze van a centrumtól, és a város rendezvényire vannak alkalmasabb helyek is - jegyezte meg Simon Zoltán, a DK önkormányzati képviselője, a kulturális bizottság tagja.

Így várhatóan csak a Volt Fesztivált rendezik meg a nyolc hektáros kempinget felváltó harkai platón.

A Voltnak a régi helyéről már korábban, a bérleti díjról kipattant vita előtt el kellett volna költözni, ám nem a kemping szomszédságába. Ezzel csak elodázták, nem pedig megoldották a jó ideje meglevő problémát.

A harkai plató részben természetvédelmi terület, ismerte el annak idején a korábbi polgármester, és azt ígérte, hogy a védett övezet állapotát a közműfejlesztés során megőrzik, a létesítmény helyéről és nagyságáról ugyanis egy tanulmány készült.

- Ez így nincs rendben - vélte Halmos Gergő, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) ügyvezető igazgatója. Mert az új helyszínen sem szabadna fesztivált rendezni. Ráadásul a VOLT egy addig érintetlen rész védett élőhelyeit veszélyezteti. A Fertő-Hanság Nemzeti Park, mint az uniós ökológiai hálózathoz tartozó Natura 2000 terület kezelője talált alkalmas helyet a rendezvénynek. A város vezetői mégis ragaszkodtak a harkai platóhoz, ahol ezáltal visszafordíthatatlan folyamatok indultak el az élővilágban.

Az igazgató a hatóság, vagyis a természetvédelmi hivatal elnéző magatartását azzal magyarázta, hogy mostanában az államigazgatásban dolgozók, nem mindig tartják be az eljárási szabályokat. Ezért beható vizsgálat nélkül is adnak ki engedélyeket. Mivel a hatóságot a közigazgatás átszervezése óta a megyei kormányhivatal irányítja, ezért az önállósága megszűnt, és nem sok mindent tud tenni. Pedig a harkai plató igen fontos élőhelytípus, ahol még legeltetéses állattartással is lehet találkozni, ami ma nagyon ritka, ezért egyedi értéke van. Elfogadhatatlan, hogy amire használják, az előbb-utóbb a pusztulásához vezet.

Az tudott dolog, hogy nemcsak a Lővér Kemping, hanem a harkai plató is az uniós ökológiai hálózat része. Ezért mindegyik természetvédelmi oltalom alatt áll. Emiatt a zöldhatóság 2012-ben csak második nekifutásra engedélyezte a Volt megrendezését a kempingben, és öt év türelmi időt adott a szervezőknek, hogy rátaláljanak az új helyszínre. A határidő 2017-ben lejárt, a fesztivál mégis a kempingben maradt, noha a nemzetipark-igazgatóság egyidejűleg felkutatta az alkalmas helyet a sopronpusztai Páneurópai Piknik-emlékpark közelében, ami a voltosoknak is megfelelt. Csupán a közlekedés nehézségei miatt aggodalmaskodtak, ami azóta már megoldódott, mert az M85-ös út arrafelé is kész. A lehetőség így adott, ha netán a harkai platóra tekintettel a fesztiválszervezők mégis meggondolják magukat, és a költözésről döntenek.

A helyi önkormányzat régóta hallgat az alternatív lehetőségről, és messzemenően igyekszik kiszolgálni a rendezvényt. A soproni statisztika ugyanis számol a Voltra érkező mintegy százezer vendéggel, ami elfedi azt a szomorú valóságot, hogy a város idegenforgalma az utóbbi időben egyre jobban csökken.  

Mennyivel szűkült a Natura 2000 övezet?A kérdést még a hivatásos természetvédők nem merik megválaszolni. Akiknél érdeklődtünk azt mondták, hogy ezt senki nem fogja elárulni, mert aki megteszi, az biztosan elveszti az állását. Egyikük a vehemensebb fiatal kollégáival is igyekszik megértetni, hogy ott, ahol ők dolgoznak, ezt nem lehet megtenni. Találgatni azért szabad, hogy vajon mi nem tetszik az ifjú generációnak. Az aligha, hogy csökken az európai ökológiai hálózathoz tartozó magyar terület, és ezt titkolják. Holott látható nyomai vannak. Ezek közé tartozik a harkai platón elkövetett erőszakos beavatkozás is, és még nincs vége. Mire befejezték, már kezdik újra az ásást. Jönnek a trafók és a nagyfeszültségű vezetékek is, amit a napokban fektettek le. Pedig ekkora feszültségre talán a Voltnak sincs szüksége. Szakemberek az újabb környezetkárosítás mögött ingatlanfejlesztést sejtenek. Ami nem zárható ki, mert a Lővér Kemping újjáépítését nem engedélyezte a hatóság, arra hivatkozva, hogy a területe közben Natura 2000 minősítésű lett. Ezzel szemben a Lővérek városrész rendezési tervét 2018-ban úgy fogadta el a fideszes többségű képviselő-testület, hogy a soproni régi kemping szomszédságában nem röstellt lehetőséget adni két magántelken új kemping kialakítására.
Nincs pénz a rég elavult ökológiai térkép megújításáraAhogy a kormány, úgy számos önkormányzat sem törődik a természetvédelemmel, amire a Volt Fesztivál mindkét helyszíne jó példa - vélik szakértők. Sokkal könnyebb lenne a hatóságok dolga, ha elkészülne a már tíz éve esedékes felmérés, amit a minisztériumban a szakterület akkori vezetője többször szorgalmazott, de hiába. Nem kapta meg rá az egymilliárd forintot. Holott egyetlen vegetációs időszak elég lenne a Natura 2000 területek felülvizsgálatára, ami átfogó képet adna a védett területek jelenlegi állapotáról, és az oltalom alatt álló fajok meglétéről, elhelyezkedéséről, vagy eltűnéséről. Ehhez 8-10 ezer helyrajzi számon - a valamikori ÁFOR-kutakkal és volt téeszek romos épületeivel együtt - nyilvántartott ingatlant kellene átnézni, és így végre pontos információkat kaphatna a zöldhatóság arról, hogy rendezvények után egyes helyeken mekkora az esetleg bekövetkező természeti kár. A jelenlegi adatok ismeretében a Natura 2000 területeink nagyságával Magyarország az uniós rangsor középmezőnyében foglal helyet, ám egy újabb felmérés után minden bizonnyal hátrébb szorulna. Mert a nyilvántartásban több olyan terület is lehet, amelyeknek egyes részei már régóta nem felel meg az előírásoknak. Pedig az EU-csatlakozás előfeltétele volt, hogy hazánk a Natura 2000 övezetek kijelölését követően, minden érintett helyen, vagyis az ország területének több mint egyötödén, betartja a közös irányelveket.   

A jelenlegi nettó átlagbér körüli összeg nyújtana megfelelő megélhetést, de a nyugellátás ma ennek csak a fele.