Az ügynek még mindig nincs vége. Sőt, bízvást állíthatjuk, hogy új lendületet kapott az a diplomáciai csetepaté, ami még szeptember közepén tört ki, amikor Ausztrália váratlanul felmondta a francia féllel, a Naval Grouppal a tengeralattjárók megvásárlásáról szóló, több mint 60 milliárd eurós megállapodást, és az Egyesült Államokkal szerződött hipermodern nukleáris tengeralattjárók megvételéről. Az ügy miatt először Párizs és Washington viszonya került fagypontra. Franciaország a bejelentést követően két nappal visszahívta nagykövetét Canberrából és Washingtonból. Az Ausztráliában szolgálatot teljesítő diplomata, Jean-Pierre Thebault csak októberben tért vissza állomáshelyére.
A feszültséget aztán sikerült csökkenteni, legalábbis Franciaország és az Egyesült Államok között, Joe Biden amerikai és Emmanuel Macron francia elnök két telefonbeszélgetést is folytatott, ráadásul Biden a világ húsz legfontosabb ipari hatalma, a G20-ak hétvégi római csúcstalálkozóján is elismerte: ügyetlenül intézték a dolgokat. Washington emellett támogatásáról biztosította azokat a terveket, amelyek szerint az Európai Uniónak saját hadserege legyen. Erre a Párizs által oly fontosnak tartott projektre rendre némi szkepszissel tekintett az Egyesült Államok attól tartva, hogy csökken általa a NATO európai befolyása.
Az ügyet, azt gondolhattuk, sikerült elsimítani, ám új lendületet kapott szintén a G20-ak tanácskozásán, amikor Emmanuel Macronhoz sajtóértekezletén egy ausztrál újságíró a következő kérdést intézte: „Úgy hiszi, hogy Ausztrália nem mondott igazat önöknek az atomtengeralattjáró-vásárlás során? Mire Macron: „Nem hiszem, hanem tudom”.
Scott Morrison ausztrál miniszterelnök meglehetősen rossznéven vette, hogy Macron kendőzetlenül hazugsággal vádolta. Két nappal később az ausztrál lapokban egy sms-t tettek közzé, amelyet a francia elnök írt állítólag Morrisonnak, méghozzá két nappal azelőtt, hogy közhírré tették volna az ausztrálok az Egyesült Államokkal kötött megállapodást, illetve Washington, London és Canberra bejelentette új indo-csendes-óceáni biztonsági szövetségét (AUKUS). A rövid szöveges üzenet így hangzott: „Jó vagy rossz hírekre számíthatok a közös tengeralattjáró-ambícióinkkal kapcsolatban?" – kérdezte Macron szeptemberben. Ez elvileg azt bizonyítaná, hogy Ausztrália már a szeptember közepén tett bejelentés előtt tájékoztatta Franciaországot megváltozott terveiről.
Az ausztrál miniszterelnök szerdán, Ausztráliába visszatérve megerősítette, hogy ő állt a kiszivárogtatás mögött, „szükségesnek” nevezve azt és azt is közölte, sosem kér bocsánatot a franciáktól. Ezt a diplomáciai szempontból meglehetősen barátságtalan lépést nagy felháborodással fogadta Párizs, hiszen egy magán sms-t tett közzé az ausztrál miniszterelnök. Macron elnök egyik közeli munkatársa a Le Parisien című lapban rendkívül élesen bírálta Canberrát, és úgy fogalmazott, hogy „a bizalom az ausztrál kormánnyal szemben, teljességgel megingott”. A kiszivárogtatást néhány ausztrál tisztviselő is keresetlen szavakkal illette, számolt be a Sydney Morning Herald.
Scott Morrison tehát igencsak másként kezelte az ügyet, mint a kérdést diplomáciai eszközökkel kezelni kívánó Joe Biden. Amikor szeptemberben kiderült a tengeralattjáró-ügy, „Scomo” megerősítette, hogy nincs miért bocsánatot kérnie, mivel „nemzeti érdekből” cselekedett, majd felszólította a francia kormányt, hogy „őszintén lépjen tovább”.
Franciaország azonban nem tud továbblépni, s ezzel a kiszivárogtatással csak elmélyítették a diplomáciai válságot. Jean-Pierre Thébault, Franciaország ausztráliai nagykövete nem finomkodott a Canberrába való visszatérése óta tett első nyilvános megnyilatkozásában: „Éppen most csúsztunk még mélyebbre a magánélet tiszteletben tartása, de az igazság és a bizalom terén is; nem viselkedik így az ember a szövetséges vezetők között.” Hozzátette, ez rossz jelzés az összes többi államnak: „vigyázzatok, Ausztráliában kiszivárogtatják azt, amit bizalmasan mondtok a partnereiteknek, s azt végül ellenetek fogják felhasználni.” Mint fogalmazott, „mostantól kezdve többre lesz szükségünk, mint szép szavakra vagy ígéretekre.”