A beszámoló szerint hónapokon belül ez már a második lépés egy nyugati médiaszervezet munkatársa ellen. Moszkva visszavonta a Volkskrant tudósítójának, Tom Venninknek a vízumát, és 2025 januárjáig megtiltotta neki a beutazást az országba. Az újságírót 2019-ben már megbüntették, mert nem jelentette be lakcímét a hatóságoknál, 2020-ban pedig azért, mert egy tartományba látogatott anélkül, hogy a helyi szervektől engedélyt kért volna rá.
Vennink 2015 óta tudósított Moszkvából és a korábbi években eddig nem akadt gondja, hogy megújítsa sajtóigazolványát. "Hétfőn értesült arról, hogy a külügyminisztérium visszavonta a vízumát, és három napja van arra, hogy elhagyja az országot" - írta a lap. Az orosz hatóságok egyelőre nem kommentálták a lépést.
A holland külügyminisztérium azt közölte, sajnálja Moszkva döntését. "Hollandia számára elfogadhatatlan, hogy egy újságírót akarata ellenére kényszerítenek távozásra az országból" - mondta Ben Knapen leköszönő külügyminiszter. Augusztusban a BBC egyik munkatársát szintén kiutasították az országból. Sarah Rainsford több mint tíz éve tudósította a brit közszolgálati médiumot Moszkvából. Az ő kitiltása végleges.
Hollandia és Oroszország között az elmúlt években feszült volt a diplomáciai kapcsolat, a holland kormány Moszkvát hibáztatja, amiért lelőtték 2014-ben a Malaysia Airlines MH17-es járatát Kelet-Ukrajna felett. Hollandiában jelenleg is folyik a per három orosz és egy ukrán ellen, akik állítólag közreműködtek annak a Buk rakétának az indításában, mely eltalálta a repülőt. A tömeggyilkossághoz használt fegyvert az ukrán kormánycsapatok ellen harcoló oroszbarát szeparatisták által tartott területről indították. A fedélzeten tartózkodó 298 ember nagyjából kétharmada holland állampolgár volt. Moszkva mindig is tagadta, hogy köze lenne a mészárláshoz - ugyanakkor több közvetett bizonyíték is amellett szól, hogy Oroszország segítségével kerültek a rakéták Kelet-Ukrajnába.