MOL;Hernádi Zsolt;büntetőper;INA-ügy;

- Aligha vonul börtönbe a Mol-vezér

Mivel korábban a hazai ügyészség nem találta bűnösnek Hernádi Zsoltot az INA-ügyben, a Fővárosi Törvényszék aligha fogadhatja el a horvátok átadási kérelmét. A cégvezető így is Magyarország foglya maradhat.

A Hernádi Zsolt horvát büntetőügyével kapcsolatban Magyarországon lefolytatott eljárások miatt a Fővárosi Törvényszéknek nem maradt sok mérlegelési mozgástere annak eldöntésére, kiadja-e a Mol-vezért a horvátoknak - vélekedett lapunk megkeresésére Lattmann Tamás nemzetközi jogász.

Hétfőn került nyilvánosságra, hogy a zágrábi legfelsőbb bíróság - egyébként információink szerint már júliusban - helyben hagyta az ottani - megismételt - első fokú ítéletet. Eszerint Hernádi Zsoltot két, Ivo Sanader korábbi (jelenleg is börtönben ülő) kormányfőt pedig hat év letöltendő börtönre ítélték. Az évtizedes eljárás vádja szerint Hernádi Zsolt tízmillió euró kenőpénzt ígért Ivo Sanadernek azért, hogy a Mol 2009-ben kisebbségi - bár legnagyobb - részvényesként átvehesse a horvát INA irányítását az energiacég második legnagyobb hányadát birtokló zágrábi kormánytól. A bíróság a - Hernádi ellen valló - Robert Jezic számláján ugyanazon évben megjelenő ötmillió eurót ennek első részleteként azonosította. (Igaz, a küldő és a Mol vagy Hernádi között nem sikerült kapcsolatot bizonyítani.) A helyi vállalkozó az összeget - zavaros magyarázkodások mellett - végül megtartotta.

A jogerős ítélet után Hernádi Zsoltnak elméletileg be kéne vonulnia a börtönbe. Első körben a horvát félnek behívót kellene küldenie az elítéltnek. Ennek sikertelensége esetén a horvátok újfent - nem először - európai elfogatóparancsot adhatnak ki ellene és a magyar hatóságokat - jelen esetben a Fővárosi Törvényszéket - is megkérhetik Hernádi Zsolt átadására. A magyar bíróság ebben az esetben meghallgatja a hazai ügyészséget és a cégvezér hazai védőit is. Utóbbi álláspontja borítékolható.

Ugyanakkor, tekintve, hogy nyolc éve a magyar ügyészség már lefolytatott egy saját eljárást az ügyben, melynek során Hernádi háza táján semmiféle bűncselekményre utaló jelet nem fedeztek fel, nehezen képzelhető el, hogy az ügyészség a mostani ülésen ezzel szögesen ellentétes álláspontra helyezkedne.

Ha az ülésen egyik oldal sem javasolja Hernádi Zsolt átadását, a bíróság sem dönthet másként - szögezte le a nemzetközi jogász. Ezek után kevéssé időszerű annak boncolgatása, hogy Hernádi Zsolt Magyarországon is letöltheti a büntetést. Egyébként Magyarországon büntetőbíróság is kimondta a Mol-vezér ártatlanságát, ahol a vádat az ügyészség helyett a Mol korábbi vezető jogtanácsosa képviselte. Igaz, mindezeket Lattmann Tamás is jogi trükközésnek minősítette. Szintén megjegyzendő, hogy a hazai ügyészség álláspontjára, a "megnyert" büntetőperre, illetve a horvát igazságszolgáltatás alacsony minőségére hivatkozva a hazai szervek már két alkalommal elutasították a zágrábi eljárás korábbi szakaszaiban kiadott horvát átadási kérelmeket.

Az európai elfogatóparancs miatt ugyanakkor a nemzetközi jogász továbbra sem tanácsolná Hernádi Zsoltnak Magyarország elhagyását. A világ egészére vonatkozó Interpol-körözés kevésbé kötelezi az adott állam hatóságait, bár szintén nem túl jó ajánlólevél. A horvátok az elévüléstől függetlenül ezeket akár többször is megújíthatják. Felvetéseinkre Lattmann Tamás nem zárta ki annak elméleti lehetőségét, hogy egy-egy tagállam kormánya egy adott utazás érdekében, időleges eltekintsen Hernádi igazoltatásától. Ám egy jogerős börtönbüntetés után ez az - eleve nem hivatalos - mozgástér jelentősen leszűkül, ilyen felmentvény hosszú távú kiadása kizárt, és jelentősen függ az államközi politikai kapcsolatok hangulatától. Amiként a több országot érintő büntető eljárások szabályai szintén az érintett hatóságok jóhiszemű együttműködését feltételezik. A nemzetközi politikai csatározások eszközévé válva viszont az intézmény jócskán veszít a hatékonyságából - vélekedett Lattmann Tamás.

Megjegyzendő: több, a horvát kormány és a Mol között indult nemzetközi választott bírósági eljárás is érintette a korrupciógyanút, melyek közül a már lezárultak a Mol és Hernádi álláspontjának megfelelően nem lelték korrupció jeleit. 

Az elnök-vezérigazgató továbbra is élvezi a Mol igazgatóságának teljes bizalmát és támogatását - szögezte le hétfőn az olajcsoport.

A védelem súlyos jogsértéseket tapasztaltMindeddig Hernádi Zsolt sem közvetlen, sem áttételes megkeresést nem kapott a horvát hatóságoktól - közölte lapunkkal a Mol-vezér magyarországi ügyvédje, Zamecsnik Péter. Megerősítette: a horvát per új szakaszában oly súlyos jogsértéseket tapasztaltak, hogy a zágrábi védők az ottani alkotmánybírósághoz fordulnak. (A horvát testület hat éve Sanader peres jogainak sérelmét megállapítva már megsemmisítette az exkormányfő akkori, az ügyben rá kiszabott, jogerős börtönbüntetését.) Zamecsnik Péter ezek közé sorolta, hogy a három tagú, első fokú bírói tanács a per egy pontjától kezdve kéttagúvá vált. (Ezt más jogászok is komoly jogsérelemnek tartják.) De Hernádi Zsoltnak nem küldték meg magyar nyelven a bizonyítékokat és a módosított vádat sem, ami sérti az anyanyelvhasználat jogát. Ezeket a jogsértéseket az előzőeknél is súlyosabbnak tartja. Zamecsnik Péter valószínűleg a Fővárosi Törvényszék előtt is hasonló érveket vonultat fel és maga sem lát túl sok esélyt Hernádi Zsolt átadására. Mindazonáltal hangsúlyozta: eddig a nyáron meghozott, majd most írásba foglalt ítéletet sem kapták kézhez. Szerinte a kormányok a horvát ítélet ellenére egy-egy utazás erejéig változatlanul biztosíthatnak sértetlenséget Hernádi Zsoltnak.

Az autók környezetszennyezését csökkentő adalék hiányában szó szerint leállnak a kamionok, a tömegközlekedés és a mezőgazdasági munkák is.