FCSM;

- Üzletel a főváros: újabb kétmilliárdot fizetnek a franciáknak

A főváros azért fizet most, hogy jövőre olcsóbban vásárolhassa vissza a Fővárosi Csatornázási Művek 24 éve eladott részvényeit.

A budapesti városvezetés az elmúlt évekhez hasonlóan több mint kétmilliárd forint osztalékelőleg kifizetését javasolja a Fővárosi Csatornázási Művek (FCSM) francia nemzetiségű kisebbségi tulajdonosának. Az erről szóló előterjesztést szerdán tárgyalja a Fővárosi Közgyűlés. 

– Ha többségi tulajdonosként nem egyezünk bele az osztalékfizetésbe, akkor az osztalékelsőbbséggel bíró francia cég szerződésszegés címén felbonthatja az 1997-ben kötött privatizációs szerződést. Ebben az esetben a cég kisebbségi tulajdoni hányadát jövőre nem tudja a privatizációs szerződés szerinti, alacsony áron visszavásárolni az önkormányzat – vázolta fel lapunknak a részben általa jegyzett javaslat hátterét Kiss Ambrus főpolgármester-helyettes. 

A közbenső mérleg adatai szerint a cég 983 millió forint adózott eredménnyel zárta az első félévet. A részvényesi szerződés értelmében így lehetőség nyílik 2021 első két negyedéve után esedékes összesen 2,018 milliárd forint osztalékelőleg kifizetésére a francia kisebbségi tulajdonosnak. Tüttő Kata és Kiss Ambrus főpolgármester-helyettesek erre kérnek felhatalmazást a közgyűléstől. 

Mindez azért különös, mert a szeptemberben egy ideig folyószámlahitelből működő fővárosi önkormányzatnak nagy szüksége lenne erre a pénzre. Kiss Ambrus szerint nincs módjuk visszatartani a pénzt, ha megtennék a most kifizetendő osztaléknál többet veszíthetnének egy esetleges peren, de még rosszabbul járhatnának a végelszámolásnál. A privatizációs szerződés ugyanis jövő novemberben lejár, a fővárosnak pedig elsőbbségi joga lesz a cég 1997-ben eladott 25 százalékos részvénypakettjének visszavásárlására. Nagy kérdés, hogy a kormányzati elvonások és a járvány hatásai miatt meglehetősen nehéz pénzügyi helyzetben lévő önkormányzatnak miből lesz pénze erre. 

– Az opciós joggal élve jóval kedvezőbb vételáron vásárolhatjuk majd vissza a kisebbségi tulajdonrészt, mintha most piacra kerülne – magyarázta Kiss Ambrus. A Karácsony Gergely-féle városvezetés ugyanis az előző Tarlós-kabinethez hasonlóan visszavenné a korábban privatizált tulajdonrészt. Karácsony tavaly januárban sejtelmesen azt mondta, hogy lát arra esélyt, hogy ezt a kormány segítsége nélkül tegye meg a főváros. Azóta ugyan nagyot fordult a világ, de Kiss Ambrus most is úgy vélte, „a részvényesi szerződés lejártakor a fővárosi önkormányzat az FCSM-et vissza fogja vásárolni”. A pakettet egyébként annak idején 16,5 milliárdért vette meg a német Berlinwasser Holding, majd 2015-ben a francia Veoliához került.

Tarlósék évekig hadakoztak a francia céggel az osztalékszámítás módosítása érdekében. Hiába maradt ugyanis a fővárosi önkormányzat a többségi tulajdonosa a részlegesen privatizált FCSM-nek, a speciális osztalékfizetési szabályok miatt a 25 százalékkal rendelkező szakmai befektetőknek – jelenleg a francia Veolianak – jár a számított osztalékalap 75 százaléka, míg a többségi tulajdonos fővárosnak csak 25 százalék jut. A vita lezárásának határidejét folyamatosan tologatták, de a legújabb előterjesztésben erről más szó sem esik. Így az eredeti megállapodást követve a társaság évente négy alkalommal fizet osztalékelőleget az osztalékelsőbbségi részvényeseknek. Ennek összege alkalmanként az előző évben fizetett osztalék összegének negyede, feltéve, hogy van ennyi pénz a kasszában. Az elmúlt években mindig akadt erre kétmilliárd. 

Botrányosan rossz, szelektált és titkolózó a pandémiával kapcsolatos tájékoztatás, a politikai szempontok háttérbe szorították a járványügyieket – mondják a lapunknak nyilatkozó elemzők. Pedig a tiszta beszéd fontos lenne a Covid elleni harcban.