;

LIGA;szakszervezetek;minimálbér;béremelés;MGYOSZ;garantált bérminimum;

Képünk illusztráció

- Már a kormány is 260 ezres garantált bérminimumot szeretne

A múlt héten a szakképzettek bérét még csak 14 százalékkal emelte volna a kormány, most már nekik is 20 százalékot adna.

Már a kormány is egyetért a szakszervezeti oldallal abban, hogy a minimálbérhez hasonlóan a szakképzetteknek fizetendő legkisebb bér esetében is 20 százalékos emelésre van szükség. Ez bruttó 260 ezer forint körüli garantált bérminimumot jelentene – mondta el érdeklődésünkre a bértárgyalások mai újabb fordulója után Mészáros Melinda, a Liga Szakszervezetek elnöke. Ezt sikerként értékelte, mert - mint fogalmazott – a szakképzettséget elismerő bérkülönbséget továbbra is meg kell tartani. 

A múlt héten a kormány még csak 14 százalékkal, bruttó 250 ezer forintra emelte volna a garantált bérminimumot. A 20 százalékos garantált bérminimum- és minimálbér-emeléshez ugyanakkor változatlanul 4 százalékkal csökkentené a munkáltatói terheket. Ebből azonban valójában csak 2 százalék az eddig nem tervezett adómérséklés, hiszen ebben már benne van a 1,5 százalékos szakképzési hozzájárulás jövő júliustól tervezett eltörlése és a szociális hozzájárulási adó (szocho) szintén jövő júliustól tervezett 0,5 százalékos csökkentése is. Ezeket a lépéseket pedig a jövő évi adótörvényekben már az idén júniusban megszavazta a kormánypárti többség.

Ezt a 2 százalékos járulékcsökkentést hozná most előre a kormány januárra, és mellé ajánl további 2 százalékos adócsökkentést – vált egyértelművé az egyeztetésen. Az is tisztázódott, hogy azok a vállalkozások, amelyek maguk is vállalnak szakképzést, továbbra is megkapják az ennek kapcsán járó visszatérítést. Az innovációs tárca közleménye szerint az összesen 4 százalékos adócsökkentés  mintegy 500 milliárd forintot hagyna a vállalkozásoknál, amelyet a cégek a béremelések finanszírozására fordíthatnának.

A munkáltatói oldalt váratlanul érte a kormány garantált bérminimummal kapcsolatos álláspontjának változása. Meglepődtünk, mert azt gondoltuk, már közel vagyunk a megállapodáshoz, de ez egy új helyzetet teremt. A garantált bérminimum nagyobb emeléséhez nagyobb segítségre is van szükség - fogalmazott érdeklődésünkre Rolek Ferenc, a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetségének (MGYOSZ) alelnöke. A munkáltatói oldal már korábban is 5 százalékos járulékcsökkentést kért, ennek fejében a januári bruttó 200 ezer forintos minimálbér mellett bruttó 245 ezer forintos garantált bérminimumra láttak lehetőséget. Ahhoz, hogy a szakképzetteknek fizetendő legkisebb bért is 20 százalékkal tudják emelni a cégek, további 3 százalékos járulékcsökkentés szükséges, vagyis összességében 8 százalékkal kellene mérsékelni a munkáltatói terheket – érveltek a múlt héten. Ezért ma arra kérték a kormány képviselőjét: fontolja meg a 4 százaléknál jelentősebb járulékcsökkentést, és tegyen új ajánlatot. Az egyeztetések jövő héten folytatódnak.  

Hatékonyságnövelő és megújulós intézkedéseket sürgetnek környezetvédők az Európai Tanács csütörtök-pénteki, a földgázár-ugrással foglalkozó ülése előtt. Orbán Viktor is készül - igaz, ezzel szögesen ellentétes javaslatokkal.