;

választás;infláció;költekezés;kamatemelés;

- Már a MNB-ben is egyre reménytelenebbül tekintenek az áremelkedésre

A kormány 5000 milliárd forintot önt a magyar gazdaságra, ezzel tetemes inflációt okozva.

Ma már nem az a kérdés, hogy átmeneti vagy tartós lesz-e az árak emelkedése, hanem az hogy tartós vagy még tartósabb. Ezt nem egy ellenzéki politikus, hanem Virág Barnabás az MNB alelnöke mondta, miután a jegybank tegnap újabb 0,15 százalékkal, 1,8 százalékra emelte az alapkamatot. Parragh László, iparkamarai elnök szerint merő sci-fi arra számítani, hogy az infláció emelkedése átmeneti jelenség lesz, míg Nagy Márton, miniszterelnöki főtanácsadó (és egykori MNB-alelnök) szerint a jegybank az elmúlt hónapokban csak félszívvel szigorított, hisz még mindig negatív a reálkamat, vagyis az 1,8 százalékos ráta nagyon messze van 5,5 százalékos inflációtól. Az egyik legnagyobb baj, hogy Varga Mihály pénzügyminiszter még mindig nem érzékeli a veszélyt: a felszólalásában arról beszélt, hogy 2022 elejétől az infláció csökkenni kezd az év közepére normalizálódik a helyzet – mind a négy vélemény a Portfolio.hu Budapest Economic Forumán hangzott el kedden.

Az elemzők többsége 0,15 százalékos kamatemelést várt a jegybanktól, pedig ennél gyorsításnak is helye lett volna. Szeptemberben ugyanis kilencéves csúcsra, 5,5 százalékra emelkedett a hazai pénzromlás üteme, azóta pedig tovább romlott az inflációs környezet. Szinte minden változékony árú főcsoportban jelentős emelkedés volt tapasztalható, a legtöbbet a járműüzemanyagok drágultak, 21 százalékkal, a dohányáruk pedig közel 18 százalékkal. Varga Zoltán, az Equilor Befektetési Zrt elemzője szerint a jegybank nincs könnyű helyzetben, hiszen az infláció nagyobb része kínálati oldali, az az a termelési költségek növekedése következtében a kereslethez képest csökken a kínálat a gazdaságban. Jelenleg csak a másodkörös hatások kivédése, illetve az importált infláció fékezése áll módjában a döntéshozóknak a monetáris szigorítással, illetve az inflációs várakozások tartós feljebb tolódását próbálják megakadályozni.

Ezt a véleményt erősíti, hogy Virág Barnabás jegybanki alelnök szerint is az infláció elhúzódó folyamat lesz, a kamatemelések ellenére nem garantálható a gyors siker. A MNB a kamatemeléseket a következő hónapokban és 2022-ben is addig folytatja, amíg a felfele és lefele mutató kockázatok ki nem egyenlítik egymást. Az inflációt egyszerre okozzák világpiaci folyamatok – a nyersanyagárak és nem mellesleg az olajárak – emelkedése, illetve a bérek gyors emelkedése – ami veszélyes keverék – ezért a jegybank a leghatározottabban fellép az infláció ellen.

Miközben a jegybank – ha nem is teljes erejével – de az infláció elleni fellépésre koncentrál, a kormány drasztikus mértékben fűti az inflációt. A következő hónapokban a kormány mintegy 5000 milliárd forintnyi plusz pénzt önt a gazdaságra, ezt már Nagy Márton, a miniszterelnök gazdaságpolitikai főtanácsadója jelentette be. Ennek következtében az idei utolsó negyedévben az államháztartás hiánya a GDP 15 százalékára ugrik és éves átlagban is 7,5 százalékos lesz a deficit.

A főtanácsadó maga is tisztában van azzal, hogy nincs meg a kellő összhang a kormány költségvetési politikája, illetve a jegybank monetáris politikája között, aminek szerinte is hatalmas ára lehet hosszútávon. A kormány ennek ellenére önti a pénzt a gazdaságba, a beruházási támogatások, a 13. havi nyugdíj, a nyugdíjprémium, a gyerekeseknek visszaérintendő személyi jövedelemadó formájában. Ennyi pénzt pedig plusz keresletet vagyis inflációt okozhat. Nagy Márton szerint egyébként nem a 2022-es választások miatt van szükség erre az irdatlan költekezésre, ezt a tényt meg sem említette előadásában, hanem a kormány stratégiai célja olyan növekedést produkálni, amivel a magyar gazdaság visszatérhet a koronaválság előtti trendre. Ennek következtében idén 7, 2022-ben pedig hat százalékkal nőhet a magyar gazdaság, ám hogy ennek mi lesz az ára 2023-ban, arra már nem tért ki a főtanácsadó. Nagy azt is megjegyezte, hogy megvan a fedezet a kormányzat 5000 milliárdos költekezésére, hisz 11 éves csúcson állnak a kormány készpénz tartalékai: a devizakötvény és a hazai adósságkibocsátásoknak köszönhetően 4500 milliárd forint áll a kincstár számláján, vagyis a Nagy Márton megerősítette, amit eddig is tudtunk, hogy a kormány nagyrészt hitelekből akarja a választási osztogatásokat finanszírozni.

Varga Mihály kevésbé volt közlékeny: a pénzügyminiszter a soron következő osztogatásokról hallgatott, ugyanakkor elmondta, hogy szerinte nagy hiba lenne, ha a kormány gyorsan csökkentené az államháztartás hiányát (vagyis visszafogná a kiadásokat), ugyanis az növekedési áldozattal járna, ezért a a fokozatosság elvét tartják szem előtt.

Már van aki 380 forintos eurót látA piac által vártnál kisebb kamatemelés hatásra az euró árfolyama nap eleji 360 forintos szintről egészen 362,5 forintig szaladt. Ugyanakkor Steen Jakobsen, a Saxo Bank elemzője szerint nem zárható ki, hogy a következő hónapokban akár 380 forintig emelkedik az euró ára. Az elemző szerint ugyanis a következő hónapok a magyar gazdaság és a forint számára nehéz pillanatokat okoz majd az elszabaduló infláció, illetve a magyar kormány és Európai Bizottság között folyó vita.  
Erre költi a hiteleket a kormány, milliárd forintSzemélyi jövedelemadó visszafizetés 600 Rendvédelmi dolgozók egyszeri juttatása, a fegyverpénz 175 A nyugdíjkorrekció és -prémium 200 13. havi nyugdíj 186 25 év alattiak szja- mentessége 140 Munkáltatói járulék csökkentése 154 „Uniós” beruházások 1500 Költségvetés beruházások 1500 Csok, otthonfelújítás 300 Összesen 4835

Úgy időzítették a tranzakciót, hogy a téli sportidényre megnyithassák a szállókat.