Két fordulóval a labdarúgó-világbajnokság európai selejtezőinek befejezése előtt Németország és Dánia biztosította helyét a jövő évi katari tornán. Az északiak ráadásul egyedülálló teljesítménnyel, száz százalékos teljesítménnyel, kapott gól nélkül zárták az eddigi mérkőzéseiket, kétség sem férhet hozzá, hogy megérdemelten biztosították helyüket a vb-n. A németek botladoztak az első selejtező-meccseken (még Észak-Macedóniától is kikaptak hazai pályán), ám az új szakvezetővel, Hansi Flick-kel az utolsó négy meccsüket megnyerték, így nekik sem kell már izgulni a hátra lévő két fordulóban.
Az A csoportban nem kell sokat számolgatni, az utolsó fordulóban a Portugália-Szerbia mérkőzésen dől el, melyik csapat végez az első, illetve a második helyen. A B jelű ötösben sem bonyolult a helyzet, szintén a záró körben találkozik az első két helyen álló Svédország és Spanyolország. Itt az okozhat izgalmakat, ha az utolsó előtti játéknapon a skandinávok kikapnak Görögországban, ebben az esetben ugyanis a dél-európaiaknak is esélyük nyílik a pótselejtezőt érő második hely elérésére.
A C csoportban az utolsó előtti játéknap dönti el a lényeges kérdéseket, ezen a napon fogadják az Európa-bajnok olaszok a svájciakat. A két válogatott azonos pontszámmal várja a rangadót, a többi együttes nem tud beleszólni a továbbjutásért folyó versenybe.
A D-ben az egyik legkuszább a helyzet, itt a világbajnok franciák mellett továbbjuthatnak még az ukránok, a finnek és a bosnyákok is. Igaz, Franciaország a csoport utolsó Kazahsztánt fogadja, ha nyer, akkor már csak a második hely lesz elérhető, azért viszont még hárman lesznek versenyben egymással. Lesz még bosnyák-finn és bosnyák-ukrán és finn-francia összecsapás is, lehetetlen megjósolni, ezekből a csatákból melyik válogatott jön ki a legjobban.
Az E csoportban, ha nem borul a papírforma és Belgium legyőzi Észtországot, akkor az első hely és a közvetlen kijutás a vb-re eldőlt. A második és harmadik helyen Csehország és Wales áll 11-11 ponttal. Utóbbi azonban még kétszer léphet pályára, a csehek már csak egyszer, ezért nagy meglepetés lenne, ha nem a wales-iek zárnának végül másodikként.
Az F jelű hatosban a nyolcból nyolc mérkőzést megnyerő dánok már továbbjutottak, a skótok pedig csak akkor csúsznak le a pótselejtezőt jelentő második pozícióról, ha nem sikerül két pontot szerezniük Moldova és Dánia ellen, Izrael pedig legyőzi a Feröer-szigeteket és Ausztriát.
A G-ben hárman vannak versenyben az első két helyért, az élen álló hollandok Montenegróban lépnek pályára és fogadják a második helyezett Norvégiát. A legkönnyebb sorsolásuk a harmadik törököknek van, akiknek Montenegró és Gibraltár lesz az ellenfelük, ezért nem lenne nagy meglepetés, ha sikerülne előrébb kerülniük a selejtezősorozat végén.
A H csoportban Oroszország két ponttal vezet a világbajnoki ezüstérmes horvátok előtt. A két együttes a záró fordulóban Horvátországban találkozik egymással, más válogatott már nem érhet oda az első két helyre.
Az I-ben szerepel a magyar válogatott is, az élen álló angolok Albánia és San Marino ellen minden bizonnyal megőrzik az első helyüket és a hátra lévő párosítások, illetve az erőviszonyok ismeretében nagy meglepetést okozna, ha nem a lengyelek zárnának másodikként.
A J csoportban Németország már megszerezte a vb-szereplést jelentő első helyet, mögötte román, észak-macedón, örmény verseny zajlik a második helyért. Két győzelemmel elvileg Izland is odaérhet még, de ehhez az kellene, hogy a románok kikapjanak Liechtensteintől, aminek nem túl nagy a valószínűsége.